Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:59

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250 ... 256  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 25 Apr 2021, 13:12 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Asa se intampla cand cineva istet ii inlocuieste carcasa dar uita sa-i faca un pin set. :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Apr 2021, 15:43 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
Poate ca nu chiar asa Alexvintage...
https://docplayer.net/20897945-The-rosk ... tents.html
Imagine

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Apr 2021, 19:51 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Uita-te la felul cum e fixat mecanismul in carcasa si poate o sa intelegi. Iar daca nu, mai uita-te o data.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Apr 2021, 21:01 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
Am vazut si eu cum e carcasa.. dar cred ca au fost "ajustari" facute probabil ulterior. Daca te uiti bine, una din cleme este fabricata dintr-o bucata de arc.
Dar ideea e ca aceste ceasuri s-au facut si fara pin set... Sincer, eu nu stiam de asa ceva, dar uite ca au fost si din astea.
Stim bine ca au fost ceasuri ieftine... fara pretentii.
Eu la asta ma refeream... pentru ca din raspunsul tau se intelege ca ceasul ar fi avut de fapt pin set si pentru ca s-a montat mecanismul in alta carcasa (de catre cineva istet), nu se mai poate regla decat cu degetul...
Ori am inteles eu gresit comentariul tau? Poate ne lamuresti mai bine.

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Apr 2021, 21:13 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
Alexvintage scrie:
Uita-te la felul cum e fixat mecanismul in carcasa si poate o sa intelegi. Iar daca nu, mai uita-te o data.

Asta pare la fel cu a lui nea Nicola:
https://www.dorotheum.com/en/l/1074916/

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Apr 2021, 15:03 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Diferenta intre cele 2 modele este ca cel cu pin set nu are balama la capacul fata,cel cu reglare cu degetul are balama,din cate stiu eu...
Al lui Nicola are balama.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mai 2021, 19:54 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2019, 14:11
Mesaje: 112
Exista vreo varianta de ETA 2804-2 care sa nu aiba hack? Am cumparat un Worldmaster Mechanical nou si secundarul nu se opreste pe pozitia 2 a coronitei dar ce e ciudat e ca la ceasul meu nu se vede levierul care opreste balansul. Ma gandesc ca daca era rupt il vedeam plimbandu-se prin carcasa.
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mai 2021, 21:41 
Neconectat

Membru din: 05 Iul 2016, 14:40
Mesaje: 273
Hristos a Inviat! Si eu am acelas model de Atlantic mecanic (ETA 2802-2) tot fara hack, sper sa nu fie contrafacut mecanismul in ceasurile nostre:(


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Mai 2021, 18:01 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
mihaib78 scrie:
Hristos a Inviat! Si eu am acelas model de Atlantic mecanic (ETA 2802-2) tot fara hack, sper sa nu fie contrafacut mecanismul in ceasurile nostre:(


Nu e contrafacut :lol: E OK. Eta produce/livreaza mecanismul si cu hack si fara....
Atlantic.....pentru a economisi doua alune.....a instalat mecanismul....fara......in secolul XXI...
iar ceasul ala.....daca-mi amintesc bine....nu era chiar ieftin la pret de lista....chiar mai scump decat Khaki Mechanical....
Patetic....as spune 8) :evil: 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Mai 2021, 19:31 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2019, 14:11
Mesaje: 112
Patetic e prea putin spus. Chiar le-as scrie un mail sa-i intreb cat au economisit. Pretul de lista cred ca e undeva pe la 500 de euro. Cand o sa ajunga la Claudiu pentru revizie o sa-l rog sa-mi comande piesele si o sa completez mecanismul. Pana atunci il folosesc asa, macar merge bine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Mai 2021, 21:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
valentin1234 scrie:
Nu e contrafacut :lol: E OK. Eta produce/livreaza mecanismul si cu hack si fara....

Confirm cele spuse de Valentin, am acest mecanism cumparat in 2009. Nu are hack, insa nu cred ca Atlantic/brandul care il vinde poarta responsabilitatea. Pur si simplu au comandat si au primit acest mecanism ca atare - asta e parerea mea.
Dar daca extindem ideea ca adaptarea hack secondului nu e mare inginerie scumpa, ma intreb daca poate fi implementata tot atat de usor la eta 7001 sau 6947/8. Pentru ca daca un Atlantic costa ceva bani, atunci pretul actual la un ceas cu eta 7001 fara hack este mult mai mare, asadar si frustarea poate fi proportionala.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Mai 2021, 21:32 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Mey Catalin, bine ca confirmi....m-am mai linistit........
Citat:
Nu are hack, insa nu cred ca Atlantic/brandul care il vinde poarta responsabilitatea.

Sigur ca Atlantic nu are nicio responsabilitate: cei de la Eta i-au dus intr-o sala mare, i-au legat la ochi si
le-au spus - reprezentantilor Atlantic, evident - "inchideti ochii si pe ce mecanism puneti degetelul aratator...pe acela
il veti primi pentru ceasul vostru! OH, Eta fara hack, ce surppriza! Mergeti si va inmultiti!" :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Mai 2021, 21:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Bine, don Valentin, pricep... brandul e vinovat ca a cumparat eta fara hack, probabil ca o fi fost mai ieftin si s-au zgarcit.
Dar credeam ca dezvolti ideea si pentru eta 7001 sau eta 6497 (mai sus am incurcat o cifra).
Care ti-e opinia asadar? Fireste ca as fi bucuros sa citesc si opinia lui Claudiu pe seama asta.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Mai 2021, 22:18 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Aici e dezbătut subiectul asta.

https://www.watchuseek.com/threads/conv ... ng.629663/

Practic trebuie o piesa care se numeste: balance stop lever.
Mecanismul, adica baza mecanismului sau ebauce-ul cred ca are acel stift unde culiseaza acel levier sau tija care opreste practic roata balansului.
Aici se vede mai bine atat piesa cat si ce face acea piesa .

http://www.tztoolshop.com/page30.html

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Mai 2021, 23:35 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Pärghia in cauza se gaseste cu 6€ pe ebay. :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250 ... 256  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România