Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 09:16

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251 ... 256  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 07 Mai 2021, 18:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Exista calibre si implicit ceasuri cu mult mai scumpe care nu au hack din concept. De exemplu : Zenith 4650 (Espada 36K).

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Mai 2021, 21:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
In principiu hack-ul cred ca este foarte binevenit, nu aduce un minus pe estetica (ma refer la cazul datei, rezervei de putere sau alte complicatii care pot fi considerate de catre unii ca incarca cadranul). Si atunci, daca tot nu e mare inginerie, de ce nu o are toate calibrele....?
Mi-ar place ca eta 7001 sa aiba hack, dar de unde nu-i....

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Mai 2021, 11:35 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Iti dai seama, Catalin.....ca in conditiile in care toata lumea incearca sa taie din costuri (personal, astept cu incredere mecanismul care nu va avea nici incarcare manuala nici automata ci se va incarca prin rugaciuni si post negru....fiind si de doua ori mai scump decat media pietei.... :| :| :| ) nimeni nu mai vrea sa investeasca in modificari ale liniilor de productie.....

Dar sigur ca putem spera....in definitiv Citizen a pus hack pe Miyota 8XXX dupa vreo 40 de ani, nu? :lol: :lol: :lol:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Mai 2021, 13:27 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2014, 11:01
Mesaje: 42
Buna ziua ,

Recent am achizitionat 2 ceasuri de masa Aradora cu 4 rubine , ambele erau defecte dar la sotie i-a placut foarte mult unul ,asa ca le-am luat cu gandul de a face perfect functional unul dintre ele .
Lucru pe care l-am si facut. Totusi foarte mare mi-a fost mirarea cand am vazut ca niste ceasuri mecanice cu look de anii 70 au inscriptionat pe mecansim luna si anul respectiv 96 si 06 . Nu cunosc istoria fabrici Aradora dar fabricarea unui ceas in 2006 care este total depasit tehnologic nu mi se pare ok sau cel putin in capul meu nu are logica.
Asa ca vin cu o intrebare , pana in ce an fabrica Aradora a fabricat acest tip de ceasuri de masa ?

Va mulutumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mai 2021, 13:30 
Neconectat

Membru din: 05 Iul 2016, 14:40
Mesaje: 273
Eu cred ca anul e 1996 si luna a 6-a


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mai 2021, 16:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
kalash scrie:
...au inscriptionat pe mecansim luna si anul respectiv 96 si 06 ....


Sunt nedumerit:
daca singur ati concluzionat c-au inscriptionat luna si anul si-ati ajuns la rezultatul ca anul ar fi 2006,atunci luna ar fi a96-a din acel an?

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Mai 2021, 10:34 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Cred ca pana prin 2000 au facut ceasuri,dar productie f.mica,mai mult in virtutea inertiei,si cu piese din stocuri ramase,dupa care au continuat sa mai monteze,dar fiind privatizata nu as putea sa spun pana cand au continuat sa sa faca acest lucru,caci nu au facut-o la modul de productie masiva,mai mult artizanal,majoritatea angajatilor fiind disponibilizati la aceea vreme,iar fabrica a intrat in faza de vindere la fier vechi.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Mai 2021, 12:49 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2014, 11:01
Mesaje: 42
Imi cer scuze , poate nu am fost foarte explicit .
Am cumparat doua ceasuri , pe unul dintre ele este stantata luna si anul 96 iar pe celelalt luna si anul 06 .
Era o curiozitate daca productia acestor ceasuri a fost impinsa pana in anul 2006 sau are o are semnificatie cifra 06 .
Va multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Mai 2021, 12:50 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2014, 11:01
Mesaje: 42
Claudiu scrie:
Cred ca pana prin 2000 au facut ceasuri,dar productie f.mica,mai mult in virtutea inertiei,si cu piese din stocuri ramase,dupa care au continuat sa mai monteze,dar fiind privatizata nu as putea sa spun pana cand au continuat sa sa faca acest lucru,caci nu au facut-o la modul de productie masiva,mai mult artizanal,majoritatea angajatilor fiind disponibilizati la aceea vreme,iar fabrica a intrat in faza de vindere la fier vechi.


Va multumesc pentru raspunusul oferit.
As avea totusi inca o curiozitate , aveti idee in legatura cu ceasurile de ceas Aradora in ce interval de timp au fost produse ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Iun 2021, 21:42 
Neconectat

Membru din: 22 Apr 2014, 14:09
Mesaje: 1336
- Bună seara.
Această cutie este originală?
Mulțumesc.
Imaginehost an image
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Iun 2021, 10:40 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Asa pare..

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Iun 2021, 17:23 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
Nu stiu de ce nu mai functioneaz imgur, si nu pot posta pozele direct aici, dar puteti vedea in linkul de mai jos un Gub Automatic cu ETA 2824-2 si va intreb daca Gub a facut asa ceva... Pentru ca la partea de carcasa, e destul de jalnic (nichelat destul de slabut; bezelul cam joaca...etc ... si din ce am mai cautat pe net, pare original tot, dar, ma intreb: asa o prastie de ceas sa fi facut nemtii de la Gub sau o fi o facatura?
Asta e ceasul... stiu e destul de necajit.
https://imgur.com/gallery/123sRxn

Si pe asta l-am gasit pe net
https://picclick.de/Vintage-Armbanduhr- ... 20214.html

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Iun 2021, 11:54 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Dupa reunificare.....pana prin 2000....asa.....au fost nenumarate incercari de a salva industiria
"orlogera".....Est-Germana, cu bani din vest. Garde-Ruhla e un exemplu.....le-am facut o vizita
prin 2000, am luat si ceva mostre...insa nu a iesit nimic pentru ca produsele erau scumpe si....
de o calitate foarte....modesta.....

Ceea ce incerc sa spun, Mihai....este ca nu e exclus ca si ce ne arati tu sa fie un experiment, original
de altfel, o incercare de a revitaliza numele "GUB"....insa asta, din pacate.....nu il face si....valoros...... 8)

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Iun 2021, 21:32 
Neconectat

Membru din: 22 Apr 2014, 14:09
Mesaje: 1336
- Cere cineva 250 lei pe el...se merită?
Imagine
Imaginehost an image
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Iun 2021, 09:20 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Interesant ca e cu data,in acelasi timp nu este un ceas "Padurea Neagra",neavand mecanismul de lemn.
Cred ca este un ceas de perete taranesc,inspirat de cele din Padura neagra.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251 ... 256  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România