Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Mai 2024, 15:26

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Noroc de antena1 :D
MesajScris: 22 Noi 2006, 22:27 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2006, 22:13
Mesaje: 1607
Localitate: Radauti
In primul rand multe si insuficente felicitari pentru ce vad aici , pentru interesul crescand pe care`l vad pentru frumos`ul si trist`ul Cronos care ne aminteste ca facem parte din specia efemeridelor raportat la timpul incomensurabil al Universului .
Imi propusesem sa fac o disertatzie dar am renuntzat , spun doar ca e miercuri seara si tocamai l`am vazut la Tv pe Antena1 pe domnul care se ocupa de acesta pajina minunata .... cu un un ochi . Cu celalalt ... pandesc o licitatie pe ebay la care deja am bidat .... Silver open face pocket watch by Row and Son of Cambridge, England, UK 1891.
Nu stiu daca am destul spatiu de discutii pentru cate intrebari am eu de pus despre ceasuri si culmea e ca nici macar nu sunt colectionar ...mai degraba un bishnitzar ordinar care a vandut in Romania aproximativ o duzina de ceasuri toate remarcabile de aur (solid) si argint : Elgin si Waltham ( am o predilectie spre cele americane )
Am sa incep cu intrebare : Ce e ala un fusee ? ( o caracterizare scurta ceva particularitati posibil exemple )

_________________
http://www.pocketwatch.ch/kaliber.htm
sterlingsilv3r@yahoo.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Noi 2006, 10:51 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12164
Localitate: ARAD
Fusee-este de fapt o piesa ajutatoare a ceasurilor f.vechi,dar care defineste totodata acel ceas.In fapt,acest dispozitiv de egalizare a puterii date de arc este atribuit ca inventie lui Iacob Cehul din Praga,dar desene ale acestiu dispozitiv au fost facute si de Leonardo Da Vinci pe la 1500.Ceasurile neavind o precizie f.buna,niste ceasornicari destepti s-au intrebat cum pot imbunatati precizia lor.Una din concluziile la care au ajuns a fost aceea ca arcul-sa nu uitam,ei nu aveau materialele de acum-nu da o putere constanta ceasului,respectiv cind e tras la maxim arcul e mai tare iar cind e desfacut e mai slab.Si atunci au introdus o piesa suplimentara.in forma de con.care este actionata de arc cu ajutorul unui minuscul lant,si care prin conicitatea ei compensa pierderea de putere a arcului.
Practic,cind arcul este tras la maxim,lantul este pe portiunea cea mai ingusta a conului,iar pe masura ce ceasul functioneaza,lantisorul trece pe portiunea mai groasa a conului,astfel compensind ,prin efectul de pirghie,pierderea de putere a arcului. :roll:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Noi 2006, 12:11 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2006, 22:13
Mesaje: 1607
Localitate: Radauti
.... Multumesc ... 1750 ? Ceva imi spune ca acel ceas pe care l`ati avut la d-voastra undeva pe un platou de filmare era un fusee...iar un moment mi-a foat frica sa nu fier scapat pe jos ... nu cred ca asa se umbla cu un ceas ... Intrebare : Ce ceas era acela ?

_________________
http://www.pocketwatch.ch/kaliber.htm
sterlingsilv3r@yahoo.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Noi 2006, 13:17 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12164
Localitate: ARAD
Da ,era un "fusee".Si mie mi-a stat inima in loc.dar s-a terminat cu bine.
Si daca tot iti plac ceasurile de aur si cele americane,pot sa-ti spun ca de curind am achizitionat 3 ceasuri de buzunar de aur,si un ELGIN ,ca de obicei suflat,in stare perfecta toate. :P


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Noi 2006, 21:24 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2006, 22:13
Mesaje: 1607
Localitate: Radauti
:) Uite am la vanzare pe okazii.ro un american waltham coin silver
http://www.okazii.ro/catalog/2305526/bi ... #div_photo
si hai sa mai dau un link pe o licitatzie pe care am degand sa arunc spre dimineatza nishte bani la bataie : http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi ... &rd=1&rd=1
Imi plac intradevar cele americane open face ( doua capace spate ) neaparat pe balamale , cu cadran fara fisuri , nu conteaza rubinele ....cand le tin in mana ma simt viu ... am avut de aur( masiv marcate warranty 14 k assay sau Keystone 14k) aduse de pe ebay, 0 size si elgin si waltham ...defapt ultimul an la mine afost o pânda permanenta de chilipiruri de pe piatza americana, am nu zeci si sute de ore online numai pe pajina Pocket watch ...nu`mi permit sa le pastrez ...dar macar vreau sa`mi treca cat mai multe prin mana . .. dar daca ash avea suficent de multi bani cred ca ash cheltui in acest moment nu mai putin de 10.ooo usd sa`mi iau cea ce`mi doresc ... intrebare : Ce cunoasteti despre lanturile pentru ceasurile de buzunar ? Va spune ceva combinatia " albert pocket chain" sau " albert pcket chain fob " ? Cu riscul sa ma repet ... cred ca ash putea sa discut ore ... despre ceasurile astea ... despre seriale, modul in care`s concepute , materiale ( am nelamuriri in cea ce insemna cuvantul <<oresilver>>) Am putea discuta mai mult pe messenger in functzie de timpul liber pe care`l avem ... ident nea_buf0n

_________________
http://www.pocketwatch.ch/kaliber.htm
sterlingsilv3r@yahoo.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Noi 2006, 10:01 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12164
Localitate: ARAD
Discutam si pe yahoo mes.IP meu "claudiuburlan".
Si eu as putea discuta mult pe seama ceasurilor,dar mie timpul nu prea imi permite,din pacate.Am un job din care traiesc,iar site-ul este ceva "PROBONO".Site-ul nu imi da de mincare,asa ca jobul e mai important.Si asa imi ia destul timp sa ma ocup de el.
Sunt multe lucruri care nici eu nu le stiu,ar fi si imposibil si nesimtire sa zic ca stiu totul.Nici pe departe,dar macar imi dau silinta sa invat. :cry:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România