Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 15:21

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ceas VDO 1950-1952. pareri.
MesajScris: 25 Iun 2013, 11:28 
Neconectat

Membru din: 25 Iun 2013, 10:37
Mesaje: 4
Salutare tuturor. Acesta e primul meu post asa ca sper sa il si fi postat unde trebuie.

Am fost de curand la o intanire de masini vechi si am cumparat un cesulet auto pentru torpedou. Pana acum nu m-am mai ocupat de ceasuri in adevaratul sens desi am purtat ceva timp un Atlantic Worldmaster si un Doxa..plus ce ceasuri am demolat cand eram copil de nu le-a mai pus nimeni la loc.. :lol: Va rog sa scuzati expresiile de mai jos gen "roata dintata" pentru ca nu le stiu denumirea lor ceasornicareasca, precum si eventualitatea greselilor gramaticale.

Ce stiu despre cesulet: diametrul este de 51-52 mm, a fost vandut in anii 50-52 cred ca accesoriu pentru usite de torpedou, accesorii la randul lor, pentru masinutele VW broscuta. firma producatoare VDO a echipat multe marci ale vremii, nu trebuie sa mai spun altceva. ca si pret, ce am platit eu e doar o foarte mica parte din sumele vehiculate pe internet. la intalnirea respectiva erau de la 1500 la 3500 euro bucata, nenea care l-a vandut insa cred ca voia sa scape de el, era tare dezamagit de cadranul de hartie imprimata.

Ce am primit eu: un ceas cu bezelul corodat si f murdar, cu geamul original putin bombat in stare ok, cadranul complet ruginit de nu se mai intelege nimic in afara punctelor fosforescente. odata desfacut cat de cat am observat ca "roata dintata" de pe circumferinta piesei care armeaza ceasul e destul de uzata. probabil ca se va putea reface cu greu. balansierul sau ma rog, roata aceea care tine arculetul mic se misca pe-acolo semn ca un ax e rupt cel putin. un alt defect ar fi ca pe axul pe care se prinde arcul de armare , pintenul responsabil cu retinerea arculetului scapa. am facut si eu o treaba usoara, bezelul l-am curatat cu pasla NEVR-DULL si a iesit impecabil. nu are indoituri cel putin. omul de la care l-am luat facuse din hartie un print cu un cadran original, o sa ma ajute macar la reconditionarea originalului. din mecanism nu inteleg nimic, doar ca e suficient de mic sa nu ii pot face nimic, n-am nici scule nici dexteritate si nu vreau sa imi bag manutele in el.

Ce as dori sa iasa din acest cesulet: Pai, sa ii refac cadranul exact cum era, cat mai bine, inclusiv punctuletele fosforescente. Sa ii adaug un prezon de fixare lipsa si sa ii fixez geamul corect, cu tot cu oring de izolare ptr umezeala, sa pot sa gasesc pe cineva sa il aduca in stadiu de functionare cat de cat, eu nu merg des cu masina deci nici nu va sta armat f mult timp. Nu vreau sa ii revopsesc limbile, carcasa, nu vreau sa ii polisez mai mult bezelul, vreau sa il las cat mai autentic cu putinta. Lipsesc piulitele de prindere, inca un capac de fixare, pe care daca nu le gasesc originale le reproduc aici in romania.

De ce postez acum si aici? as avea nevoie de ajutor in a reconditiona acest ceas.
1. partea de cadran, respectiv curatat complet si revopsit o rezolv mai mult sau mai putin usor eu. Am deja un ceas VDO de la care pot lua codul de culoare, iar scrisul ori sablon pe cutter plotter si aerograf, sau sticker cu transfer cu apa.
2. cine imi poate recomanda un ceasornicar bun care sa mi-l repare (si mai ales cu dorinta de a si repara un ceas, indiferent de valoarea lui)
3. as prefera daca exista pe forum cineva care reconditioneaza ceasuri sa il trimit si daca doreste sa si posteze poze aici poate ne delectam si noi :wink:
4. cine are posibilitatea sa imi refaca punctele fosforescente de pe cadran , odata vopsit.
5. oricine vrea, poate exprima parerile personale in legatura cu acest proiect.

Multumesc.

Poze:
am pus poze in albumul asta : https://picasaweb.google.com/mihaiapostol2007/VDOclock
Imagine

Ps. promit sa fac poze mai bune la cerere, momentan nu am avut decat un telefon si umbra in camera.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România