Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 21:42

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 30 Mar 2022, 19:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
https://www.certina.com/de-en/watch/ds- ... 4301604100 - daca e asa ceva se vede de pe site ca e cu Nivachron


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 30 Mar 2022, 19:48 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009, 14:21
Mesaje: 707
Da, despre acest model e vorba.
Mulțumesc Clipper. E ok, dacă e cu Nivachron.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 30 Mar 2022, 20:09 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009, 14:21
Mesaje: 707
Să înțeleg că acest material antimagnetic e folosit și la roată respectiv furcă?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 30 Mar 2022, 21:44 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Clipper scrie:
https://www.certina.com/de-en/watch/ds-action-day-date/c0324301604100 - daca e asa ceva se vede de pe site ca e cu Nivachron


Ce legatura e intre balansul Nivachron si esapamentul sintetic sau metalic cu rubine?
Explica-ne voinice.....te rog frumossss :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 30 Mar 2022, 22:55 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
Ceasul cu pricina are mecanism cu 25 rubine si esapament clasic. Este folosit si in Mido.
https://watchbase.com/eta/caliber/c07-621


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 30 Mar 2022, 23:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
valentin1234 scrie:
Clipper scrie:
https://www.certina.com/de-en/watch/ds-action-day-date/c0324301604100 - daca e asa ceva se vede de pe site ca e cu Nivachron


Ce legatura e intre balansul Nivachron si esapamentul sintetic sau metalic cu rubine?
Explica-ne voinice.....te rog frumossss :lol: :lol: :lol: :lol:

Tu ma intrebi ceva pe langa subiectul si problema ridicata de colegul forumist, nici nu am inteles exact ce, dar nu conteaza oricum, pentru ca eu am identificat atat ceasul la care se gandeste omul, cat si problemele de care incearca sa se fereasca (reale sau nu, este alta discutie) si i-am raspuns aplicat la modelul care ii place. Am vazut balansierul din ce este facut pe site, am vazut numarul de rubine, deci avem de a face cu esapament traditional din metal cu proprietati antimagnetice, lucru confirmat si de seria familiei din care face parte mecanismul.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 31 Mar 2022, 00:11 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Clipper scrie:
valentin1234 scrie:
Clipper scrie:
https://www.certina.com/de-en/watch/ds-action-day-date/c0324301604100 - daca e asa ceva se vede de pe site ca e cu Nivachron


Ce legatura e intre balansul Nivachron si esapamentul sintetic sau metalic cu rubine?
Explica-ne voinice.....te rog frumossss :lol: :lol: :lol: :lol:

Tu ma intrebi ceva pe langa subiectul si problema ridicata de colegul forumist, nici nu am inteles exact ce, dar nu conteaza oricum, pentru ca eu am identificat atat ceasul la care se gandeste omul, cat si problemele de care incearca sa se fereasca (reale sau nu, este alta discutie) si i-am raspuns aplicat la modelul care ii place. Am vazut balansierul din ce este facut pe site, am vazut numarul de rubine, deci avem de a face cu esapament traditional din metal cu proprietati antimagnetice, lucru confirmat si de seria familiei din care face parte mecanismul.


Esti grozav.....raspunzi la ceva ce am raspuns eu cu 5 postari inainte :lol: :lol: :lol:
Esapamentul sintetic se identifica dupa numarul de rubine si nu dupa "Nivachron".... :lol: :lol: :lol:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 31 Mar 2022, 06:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1266
O legatura este caci cele cu Nivachron au de regula 25 de rubine deci esapament metalic :)

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 31 Mar 2022, 06:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1266
Cum a zis si Clipper daca nu scrie numarul de rubine iti dai seama de tipul de esapament dupa serie 80.611 si 80.811 au 25 de rubine si esapament metalic, cele cu 80.111 au esapament sintetic si 23 de rubine.

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 31 Mar 2022, 09:12 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009, 14:21
Mesaje: 707
Mulțumesc tuturor, m-am edificat, foarte bine punctat de Clipper în legătură cu ceea ce mă interesa.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 31 Mar 2022, 09:57 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Bine, eu mai spun o data....poate cititi cu atentie....si cu asta inchid subiectul pentur ca altfel sau
eu sau voi o sa parem usor timpiti:

Balansul Nivachron este prezent in majoritatea ceasurilor produse de Certina dupa 2019:

https://www.certina.com/ie/watchmaking/nivachron

DOAR NUMARUL DE RUBINE CERTIFICA PREZENTA SAU ABSENTA ESAPAMENTULUI
SINTETIC/METALIC SI NU BALANSUL NIVACHRON!

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 31 Mar 2022, 10:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
Valentin, aici te inseli tu, eu nu am mai explicat ca nu ma concentrez pe a corecta fara rost tot ce misca, insa tu te-ai pronuntat fara sa iei in calcul la ce ceas se refera omul. Si, da, este corecta observatia ca cine intreaba ceva ar fi cazul sa arate explicit din prima la ce se refera, ca sa scuteasca din timpul oamenilor care ar putea raspunde ceva.

Powermatic pe baza ultimilor 2-3 ani este destul de cert ca a fost montat intr-o sumedenie de variante, atat cu rubine mai multe cat si cu mai putine, de la in totalitate sintetic cu 23 rubine entry level dar si COSC, cat si 25 rubine partial sintetic respectiv complet traditional cu metal peste tot. Daca nu ma insel, in Mido calibrul COSC e posibil sa aiba constructie mixta, balansier Nivachron, furca Nivachron dar cu arc din Si.

Ca fapt divers, eu la Certina al meu ipotetic vorbind nici nu reusesc sa ii vad arcul de care soi e la cat de mascat este mecanismul daca m-ar interesa sa confirm sau nu ceva, adica doar numarul de rubine nu garanteaza nimic, poate peste 2 ani te duci intr-un magazin sa cumperi un ceas nou si nici nu iti dai seama ca cineva de la Swatch a hotarat sa schimbe x piesa de la nu stiu care brand.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 31 Mar 2022, 11:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Toate Powermatic de dupa 2019 sunt dotate cu arc balans Nivachron.
Nivachron se refera DOAR la arc, nu si la restul componentelor escapamentului.

https://www.certina.com/en/watchmaking/nivachron

PS: diferenta de rubine vine doar de la furca, 23 furca din material compozit, iar 25 furca cu rubine (de aici si diferenta de 2 rubine)

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 31 Mar 2022, 11:41 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Citat:
furca Nivachron


Clipper, eu nu stiu sa existe furca Nivachron.....daca ai un link sau ceva......?!!?

Cred ca se face o confuzie aici (nu spun cine o face...) intre hairspring (arcul balans - ala care arata ca un floc
in spirala).....care poate fi Nivarox sau Nivachron sau Si.....sau draku mai stie ce.....si esapament (furca si roata)
care pot fi din compozit fara rubine....de unde si inscriptia 23......sau clasice din metal si cu rubine la furca....
de unde si inscriptia 25........

In general, lumea se fereste de esapamentul compozit.....justificat sau nu....e o alta discutie.......

Uite ca a scris si Ate....in romaneste....sper :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ETA Powermatic 80 service
MesajScris: 01 Apr 2022, 14:41 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009, 14:21
Mesaje: 707
Adjudecat,...varianta cu cadran verde si bratara metalica. Imi pare nespus de rau, dar nu mai pot posta, nu-mi mai da voie programul cu pricina,nu stiu, iar pe android nu ma pricep. Poate explica cineva cum se posteaza pe android.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România