Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:14

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 09 Mai 2021, 14:02 
Neconectat

Membru din: 14 Mar 2016, 14:42
Mesaje: 48
Salutare tuturor. As dori sa intreb aici un expert despre o problema care imi tot persista aproape dupa orice revizie de ceas pe care o fac. As dori sa precizez ca sunt incepator in domeniu insa avansez si vreau sa prind experienta. Problema care tot imi apare este aceea ca, dupa ce asamblez componentele ceasului si pun cadranul si il fixez in suruburi, apoi pun limbile indicatoare. Insa nu stiu cum se face ca, atunci cand il potrivesc sa vad daca se ating limbile sau ating cumva cadranul, varful limbilor (in special minutarul) pe o parte a cadranului are o inaltime mare iar pe partea opusa scade astfel incat chiar loveste in indicatorii cadranului. Si la fel si cu secundarul, pe partea inslta loveste in minutar si il opreste. Stie cineva ce anume cauzeaza problema asta? Oare suportul rotii minutarului este chiar asa oblic si face limba sa ia traiectoria asta inclinata? Sau ce altceva e cauza? Si asta mi se intampla des, n u o data de doua ori.
Multumesc frumos, si numai bine!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Mai 2021, 23:34 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Cadran pus stramb?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Mai 2021, 18:46 
Neconectat

Membru din: 14 Mar 2016, 14:42
Mesaje: 48
Alexvintage scrie:
Cadran pus stramb?

Nu, cadranul este prins in suruburile si cu piciorusele in locasurile de pe pkaca. Chiar asa nu a mai avut nimeni problema, ca eu dupa fiecare revizie ma lovesc de ea. Oare ce sa fie treaba asta?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Mai 2021, 20:50 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Sunteti sigur ca l-ati impins pana la capat picioarele in locasurile de fixare?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Mai 2021, 21:26 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2020, 10:31
Mesaje: 83
Nu lucrez cu ceasuri, dar pare deviere de planeitate a cadranului.
Dar chiar la fiecare ceas desfacut, aceeasi problema??


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Mai 2021, 21:44 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
oare n-o fi axul minutarului stramb? ...sau axul/tubul de centrare pe care vine roata minutarului?
monteaza-l fara cadran si vezi planeitatea.

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Mai 2021, 08:28 
Neconectat

Membru din: 14 Mar 2016, 14:42
Mesaje: 48
mihaieros scrie:
oare n-o fi axul minutarului stramb? ...sau axul/tubul de centrare pe care vine roata minutarului?
monteaza-l fara cadran si vezi planeitatea.

Mai degraba a doua varianta din moment ce si orarul are aceeasi problema. U prea cred sa fie de la cadran, sau nu stiu ce sa mai zic...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Mai 2021, 09:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Daca asta se intampla des, mergi la un ceasornicar bun, platesti consultanța si afli unde gresesti. Supozitii se pot face la infinit...daca tot esti incepator, invata de la un profesionist. Una e sa vezi si sa faci pe viu, alta din povestite. Din greseli invatam cu totii, ideea e cat mai repede si cu cat mai putine greseli. Succes, pentru ca e nevoie de ceasornicari, sunt din ce in ce mai rari...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Mai 2021, 08:41 
Neconectat

Membru din: 14 Mar 2016, 14:42
Mesaje: 48
Am rezolvat singur problema. I-am desfacut cele 3 punti (bridges cum se zice in engleza) iar roata din mijloc care este suport pentru toate cele 3 roti ale ceasului (in ea intra roata secundar si pe ea se fixeaza minutarul si orarul) are joc in rubinul din centrul placii. Acela este foarte ruginit si l-am curatat eu insa trebuie schimbat. Am uitat sa mentionez ceasul este un Atlantic din acela vintage obisnuit.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România