Salutare! Recent mi-a fost daruit un ceas, Omega Geneve 14k solid gold, dar nu prea am detalii despre el, si as vrea sa aflu mai multe. Atasez aici cateva poze in acest scop. https://imgur.com/a/cU5c8bx
Intrebarea mea este: Unde as putea sa duc acest ceas in Bucuresti pentru o evaluare a starii si pentru a primi o cotatie de pret, deoarece as vrea sa il vand in viitorul foarte apropiat?
Multumesc anticipat!
Evaluare ceas
Reguli forum
In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!
In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!
Re: Evaluare ceas
Bine ai venit Felix!
Aici pe forum nu obisnuim sa facem evaluari, deoarece parerile sunt intotdeauna subiective, si dau nastere la controverse.
Cel mai bun mod de a-ti face o idee asupra valorii ceasului e sa cauti modele identice pe siteurile de vanzari (ebay, chrono24 etc.) si sa vezi cu cat s-au dat.
Dar faptul ca are capacul spate gravat cu numele unei persoane ii va scadea inevitabil valoarea, cat si sansele de vanzare. Nu stiu cati isi doresc sa poarte pe mana numele altcuiva.
Aici pe forum nu obisnuim sa facem evaluari, deoarece parerile sunt intotdeauna subiective, si dau nastere la controverse.
Cel mai bun mod de a-ti face o idee asupra valorii ceasului e sa cauti modele identice pe siteurile de vanzari (ebay, chrono24 etc.) si sa vezi cu cat s-au dat.
Dar faptul ca are capacul spate gravat cu numele unei persoane ii va scadea inevitabil valoarea, cat si sansele de vanzare. Nu stiu cati isi doresc sa poarte pe mana numele altcuiva.
-
felixclatea
- Mesaje: 4
- Membru din: 29 Noi 2021, 14:07
Re: Evaluare ceas
Salut Gabi!
Multumesc pentru raspunsul rapid! Intradevar, gravarea de pe spate va scadea valoarea, insa sunt interesat de a merge cu el in persoana la un ceasornicar care se pricepe la ceasuri vintage, pentru o evaluare si eventuala curatare a ceasului.
Daca cineva cunoaste astfel de specialisti, va rog raspundeti la acest fir, multumesc!
Multumesc pentru raspunsul rapid! Intradevar, gravarea de pe spate va scadea valoarea, insa sunt interesat de a merge cu el in persoana la un ceasornicar care se pricepe la ceasuri vintage, pentru o evaluare si eventuala curatare a ceasului.
Daca cineva cunoaste astfel de specialisti, va rog raspundeti la acest fir, multumesc!
-
valentin1234
- Mesaje: 3147
- Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
- Localitate: Dublin
Re: Evaluare ceas
Nu e in Bucuresti dar d-aia exista curieri:
https://www.ceasornicar.ro/despre-mine/
Inscriptia nu pare prea adanca....poate se poate polisa.....Frumusel ceas btw....
https://www.ceasornicar.ro/despre-mine/
Inscriptia nu pare prea adanca....poate se poate polisa.....Frumusel ceas btw....
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
-
felixclatea
- Mesaje: 4
- Membru din: 29 Noi 2021, 14:07
Re: Evaluare ceas
Multumesc Valentin!
Voi apela la recomandarea ta pentru o evaluare, apoi in functie de asta il voi pune la vanzare. Voi intreba si de slefuirea spatelui ceasului, merci de sugestie!
Voi apela la recomandarea ta pentru o evaluare, apoi in functie de asta il voi pune la vanzare. Voi intreba si de slefuirea spatelui ceasului, merci de sugestie!
