Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 11 Mai 2024, 20:12

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Vand numar de postari
MesajScris: 11 Mai 2016, 19:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Pentru ca si-asa am destule :? . Dupa cum se vede, unii useri mai vechi sau mai noi intra intr-o adevarata fibrilatie de-a cumula un minim, asa ca... daca nu se renunta la regula asta care duce la postari agasante, eu sunt dispus sa-mi vand contra unei sume modice o straita bine burdusita cu postari care nu ca ar fi mai pe subiect, dar au "mai multa personalitate" :lol: . La o nevoie, imi inchiriez user-name-ul pentru sectiunea asta - daca nu se supara colegii moderatori. Sau poate se vor supara si atunci... ei, atunci ce-o sa se intample?

Fireste ca un om cu scaun la cap va intelege subiectul acestui deal al meu. Sau motivul.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vand numar de postari
MesajScris: 11 Mai 2016, 19:33 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3139
Localitate: Dublin
Catalin, cu cat dai turbinca?

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vand numar de postari
MesajScris: 11 Mai 2016, 19:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Cu un ban definitiv, draga Valentin. Cred ca asta ar fi pretul corect, tu ce zici? Am doua-mii-si-ceva, multiplu de 50 s-ar aduna o carca.
Ieftin...

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vand numar de postari
MesajScris: 11 Mai 2016, 19:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Eu cred ca ar trebui contorizat doar un post pe zi, sa se ponteze (ca ti-ai facut prezenta) :wink:
Asa indruga verzi si uscate cate unul care nu are treaba cu pasiunea doar de a atinge baremul.

Cataline, acum cateva zile erai ofuscat pe Nic cand a semnalat un caz similar, parca spuneai ca e regulamentar procedeul? :lol:

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vand numar de postari
MesajScris: 11 Mai 2016, 20:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
calin gabi scrie:
...Cataline, acum cateva zile erai ofuscat pe Nic cand a semnalat un caz similar, parca spuneai ca e regulamentar procedeul? :lol:

Haaa?!? :o
Oare... ar trebui sa renunt la stilizarile sau subtilitatile care uneori pot fi gresit intelese?

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vand numar de postari
MesajScris: 11 Mai 2016, 21:01 
Neconectat

Membru din: 16 Aug 2012, 17:08
Mesaje: 383
Localitate: Bucuresti
Eu cred ca solutia este mult mai simpla.Pe langa baremul de postati ar trebui sa existe si unul legat de vechimea userului.Ceva gen 4 - 6 luni.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vand numar de postari
MesajScris: 12 Mai 2016, 10:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Feb 2012, 23:25
Mesaje: 500
Localitate: Cluj Napoca
Eu cred ca solutia este si mai simpla. Sa se renunte, de proba, la numarul minim de postari. Pana la urma, dupa cum am vazut in ultima vreme, cine chiar si-a dorit sa vanda ceva a facut cele 50 de postari doar ca sa vanda si tot nu a adus nimic in plus forumului. Ba mai mult, strangem pe forum multe postari fara nici un continut si cred ca e mai complicata treaba moderatorilor de a sterge toate postarile fara continut decat sa tina sub control aria de vanzari.
EU cred ca ar fi bine sa mutam discutia asta in aria ceasornicar.ro.
O zi buna.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vand numar de postari
MesajScris: 13 Mai 2016, 04:31 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2007, 21:06
Mesaje: 944
Localitate: Iasi
Arunc si eu o parere, daca tot s-a dat liber...
Pentru fiecare ceas postat la vanzare sa fie donat 1 leu intr-un cont special deschis de Claudiu penru organizarea intalnirilor anuale ceasornicar.ro. De asemeni cate 1 leu pentru fiecare "up".
Plata se face anticipat, in valoare de minim 20 lei. Primesti astfel "credit" in valoarea sumei donate, pe care il folosesti ulterior pentru a adauga ceasuri sau "up"-uri.

Suna complicat, dar poate astfel se aduna bani pentru a putea sponsoriza prezenta la intalniri a unor membri foarte activi pe forum dar cam absenti cand e vorba de intalnirile anuale. :D

_________________
Fiecare dintre cei cu care te intalnesti in orice zi duce o lupta despre care tu nu stii nimic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vand numar de postari
MesajScris: 13 Mai 2016, 15:08 
Neconectat

Membru din: 25 Apr 2012, 14:02
Mesaje: 87
Localitate: Iasi
:wink: Foarte buna ideea lui "grig"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vand numar de postari
MesajScris: 13 Mai 2016, 15:52 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Verzone scrie:
Eu cred ca solutia este si mai simpla. Sa se renunte, de proba, la numarul minim de postari. Pana la urma, dupa cum am vazut in ultima vreme, cine chiar si-a dorit sa vanda ceva a facut cele 50 de postari doar ca sa vanda si tot nu a adus nimic in plus forumului. Ba mai mult, strangem pe forum multe postari fara nici un continut si cred ca e mai complicata treaba moderatorilor de a sterge toate postarile fara continut decat sa tina sub control aria de vanzari.
EU cred ca ar fi bine sa mutam discutia asta in aria ceasornicar.ro.
O zi buna.


O idee f buna.
Nu inteleg de ce va ofuscati ca unii au doar interes sa vanda un ceas. E normal. Nu toate
lumea e pasionata. Unii ajung sa se pricopseasca cu cate un ceas pe care vor sa-l vanda pentru ca nu sunt pasionati sau interesati sa-l pastreze.
Forumul reprezinta e platforma ptr ei si se pun pe postat ca sa adune 50 de posturi sa poate puna anuntul mai repede.
Mai bine fara regula asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vand numar de postari
MesajScris: 13 Mai 2016, 16:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Voi continua hilarul topicului cu un UP... la mai putin de 7 zile. Poate ca nu se va supara nimeni...
Ideea lui Grig mi se pare foarte buna, insa convins sunt ca nu va fi pusa in aplicare. Pentru ca ar mai ramane doar vreo 10 useri care sa posteze pe sectiunea asta.
Ideea lui Verzone este de-asemenea buna. Nu spun ca o imbratisez, la fel cum nu spun ca doresc scoaterea baremului de 50 postari. Imi doresc doar sa nu mai fiu agasat de un numar mare de postari pe timp scurt (pana ce i se sterg postarile de catre un mod.), ale unui user care bate campii in sevrajul "marii afaceri" de-a-si vinde si aici ceasurile (mai mult ca sigur are deja cont si pe alte site-uri).
Cu siguranta nu-mi doresc transformarea acestui forum intr-o platforma asemanatoare cu "ceasuridemana". Ca o mica paranteza - dar foarte importanta - sunt useri mai mult sau mai putin vechi a caror activitate este in proportie de aprox. 90% pe aceasta sectiune. Cum-necum, ei nu deranjeaza, desi asa cum am scris, postarile lor sunt pe acest subiect. Din acest punct de vedere, nu mi se pare corect fata de cei care m-au determinat sa deschid acest topic, pentru ca privind din perspectiva asta, ii inteleg si pe acestia.

Fireste ca vin si eu cu o propunere: orice user care doreste sa vanda ceva pe acest forum, sa trimita un MP lui Claudiu sau moderatorilor prin care sa solicite acceptul; daca i se ofera, inseamna ca cei ce i-au dat voie considera ca acel user are un aport, o valoare sau o seriozitate care sa ii permita asta. Daca nu se considera de cuviinta, fara nici-o explicatie - nu i se da un raspuns la cerere. Sa nu-mi vorbiti de egalitatea in drepturi!
Suntem pe un forum privat, toti suntem diferiti - iar expresia "egalitate nu exista decat in matematica" mi se pare foarte clara pentru aceasta cerinta (personal, as completa spunand ca nici in matematica nu exista intotdeauna egalitate, insa asta este o vedere de timp si spatiu, intram din fizic in metafizic - nu detaliem). Asa cum nici eu nu sunt la egalitate cu orice alt user a carui activitate aici este mult mai relevanta decat a mea. Trebuie doar sa fim constienti de profilul nostru, iar daca nu suntem in stare, atunci este bine ca cineva sa ne-o spuna/arate in fata.

Ca sa fiu on topic totusi, mi-as dori sa-mi cumpar maine o prajiturica siropoasa, imi displace total frisca sintetica, asa ca o amandina cu multa ciocolata imi produce un tremur lingual. Este cineva dornic de-a primi de la mine o cinzeaca de postari?!

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vand numar de postari
MesajScris: 13 Mai 2016, 17:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Mar 2015, 10:21
Mesaje: 209
On topic, offtopic...
Frisca naturala duce la cresterea colesterolului ;)
Intreb si eu ca omul care nu a vandut nimic pe acest forum. Cand exista atatea site-uri dedicate vanzarilor de ceasuri de ce insista unii atat de mult sa vanda aici? Pentru ca se presupune ca exista o seriozitate a vanzatorilor sau?...

_________________
The road to hell is paved with good intentions...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vand numar de postari
MesajScris: 13 Mai 2016, 17:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Iul 2009, 14:44
Mesaje: 383
Localitate: acasă
enicar scrie:
Intreb si eu ca omul care nu a vandut nimic pe acest forum. Cand exista atatea site-uri dedicate vanzarilor de ceasuri de ce insista unii atat de mult sa vanda aici? Pentru ca se presupune ca exista o seriozitate a vanzatorilor sau?...

Problema e alta și e doar în mintea celor ce suferă de țâfnă "elitistă". :wink:
Oare nu e un forum public? Nu e bun așa, faceți-vă privat. Oare din cele 500-1000-2000 de postări ale "elitei", toate sunt atât de memorabile? Oare topicul ăsta, de exemplu, aduce vreo valoare forumului? Ăia mici n-au voie să crească? O spun ca unul care n-a vândul nimic aici, doar observând comportamente.
Bleah!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vand numar de postari
MesajScris: 13 Mai 2016, 18:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2008, 13:12
Mesaje: 888
Localitate: Bucuresti
enicar scrie:
...de ce insista unii atat de mult sa vanda aici? Pentru ca se presupune ca exista o seriozitate a vanzatorilor sau?...


Bingo! :wink:

_________________
If time is money, I'll spend my money on time.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vand numar de postari
MesajScris: 13 Mai 2016, 18:56 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
Thot scrie:
enicar scrie:
Intreb si eu ca omul care nu a vandut nimic pe acest forum. Cand exista atatea site-uri dedicate vanzarilor de ceasuri de ce insista unii atat de mult sa vanda aici? Pentru ca se presupune ca exista o seriozitate a vanzatorilor sau?...

Problema e alta și e doar în mintea celor ce suferă de țâfnă "elitistă". :wink:
Oare nu e un forum public? Nu e bun așa, faceți-vă privat. Oare din cele 500-1000-2000 de postări ale "elitei", toate sunt atât de memorabile? Oare topicul ăsta, de exemplu, aduce vreo valoare forumului? Ăia mici n-au voie să crească? O spun ca unul care n-a vândul nimic aici, doar observând comportamente.
Bleah!


Bravo, bine spus.

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România