Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 12:02

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sa zicem ca vand un Seiko...
MesajScris: 07 Dec 2021, 12:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2478
Localitate: Bucuresti
Salutare,

Este vorba de un Seiko Premier Kinetic Perpetual Calendar, model SNP159P1

https://timeandtidewatches.com/hands-se ... perpetual/

https://www.bbcollection.ro/ceas-seiko_ ... 56615.html


Treaba cu el este asa: l-am luat din magazin, cu bon si garantie (la vremea achizitiei pretul lui a fost de vreo 35-40 de milioane, parca).

Intre timp a iesit din garantie, insa problema lui este ca nu ii mai merge calendarul perpetual (adica nu se mai actualizeaza el automat la final de luna si atunci trebuie schimbata data manual ca la un quartz normal - evident, atunci când luna are 31 de zile). De la o zi la alta schimba ziua, dar la lunile care au 30 de zile nu mai stie sa sara direct la 01, ci se duce pe 31. Nu e problema de setari, ca le-am tot refacut cu manualul in fata si tot nu vrea sa mai schimbe automat data. In rest, ceasul merge (in sensul ca tine ora), trebuie doar purtat ca sa se incarce. Nu stiu la ce capacitate ii este acumulatorul.

El e un ceas foarte frumos finisat, gama Premium de la Seiko (daca il cautati dupa codul de mai sus o sa vedeti poze pe net).
Are geam safir antireflex, un cadran argintiu foarte frumos, limbi albastre, bratara metalica, indicator am/pm, cheița sub forma de diamant, 6 indici romani pe cadran, fereastra mare pentru data (impartita in doua), 43mm diametru si WR100m - ceasul merge si la o tinuta mai eleganta dar si la una casual. Urme fine/normale de purtate.
In poze este pusa o curea maro, dar el vine cu bratara metalica care e foarte putin folosita (deoarece mie nu prea imi place sa port ceasurile cu bratara, din cauza ca le creste greutatea pe mana). Asa ca dupa cumparare probabil ca am dat-o jos si am pus-o in cutia ceasului.


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Dat fiind faptul ca nu ii mai merge calendarul perpetual si ca nu stiu cum ii este acumulatorul, imi este greu sa ii fac un pret.

Mai degraba astept oferte in inbox.

Multumesc.

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România