Epos Emotion Ref. 3352 - Review
Reguli forum
Aceasta sectiune este dedicata exclusiv prezentarilor unor companii, ceasuri de referinta, mecanisme care au facut istorie.
Orice post nou trebuie sa aduca informatii noi sau completari la un articol deja creat. Orice alt tip de post va fi sters fara avertisment.
Aceasta sectiune este dedicata exclusiv prezentarilor unor companii, ceasuri de referinta, mecanisme care au facut istorie.
Orice post nou trebuie sa aduca informatii noi sau completari la un articol deja creat. Orice alt tip de post va fi sters fara avertisment.
Re: Epos Emotion Ref. 3352 - Review
Sa porti ceasul cu placere, cred ca a fost o alegere inspirata pana cand va veni si turbillonul mult dorit! 

Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
-
Bogdan_Ionescu
- Mesaje: 80
- Membru din: 16 Mar 2014, 19:48
- Localitate: Arad
- Contact:
Re: Epos Emotion Ref. 3352 - Review
Excelent review, îţi mulţumim că l-ai împărtăşit cu noi.
Imi permit a veni cu câteva completări. Stilul de afişare al datei (regăsit aici - de altfel foarte frumos) este denumit de obicei "periferic". Poate mai puţin cunoscut, acesta reprezintă o inovaţie purtând semnătura ORIS, care în anul 1938 introduce aşa numitul "pointer calendar", aici unde zilele lunii erau "desfăşurate" pe întreaga circumferinţă a cadranului, iar ziua în curs era arătată printr-un indicator central de tip ac. Într-adevăr, şi MIDO "îmbrăţişează" acelaşi concept, în cadrul modelului de referinţă intitulat "Mido Datometer", însă acest model datează din anul 1939. Astfel, întâietatea ORIS pe această chestiune nu cunosc să fie contestată.
Indicatoarele orei şi minutelor sunt în stil "frunză" (leaf hands), si adevarat, se armonizează foarte bine cu restul elementelor. Vizavi de stilul coroanei cred (şi firesc că mă pot înşela) că este un "onion", sau cel putin o variaţiune pe aceeaşi temă.
Imi permit a veni cu câteva completări. Stilul de afişare al datei (regăsit aici - de altfel foarte frumos) este denumit de obicei "periferic". Poate mai puţin cunoscut, acesta reprezintă o inovaţie purtând semnătura ORIS, care în anul 1938 introduce aşa numitul "pointer calendar", aici unde zilele lunii erau "desfăşurate" pe întreaga circumferinţă a cadranului, iar ziua în curs era arătată printr-un indicator central de tip ac. Într-adevăr, şi MIDO "îmbrăţişează" acelaşi concept, în cadrul modelului de referinţă intitulat "Mido Datometer", însă acest model datează din anul 1939. Astfel, întâietatea ORIS pe această chestiune nu cunosc să fie contestată.
Indicatoarele orei şi minutelor sunt în stil "frunză" (leaf hands), si adevarat, se armonizează foarte bine cu restul elementelor. Vizavi de stilul coroanei cred (şi firesc că mă pot înşela) că este un "onion", sau cel putin o variaţiune pe aceeaşi temă.
Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu...
Re: Epos Emotion Ref. 3352 - Review
Multumesc pentru corecturi si pentru adaugiri! Orice informatie corecta e binevenita!
Re: Epos Emotion Ref. 3352 - Review
..Foarte frumos ceas..Seamana cu Longines master colection moon..tot cu 7751..
Re: Epos Emotion Ref. 3352 - Review
Multumesc!
Seamana cu Master Collection in sensul ca au acele cam la fel, aceiasi culoare, au acelasi diametru si acelasi mecanism - la MC este mai frumos decorat.
In rest carcasele si culoarea cadranului sunt diferite, cadranul de la MC este aproape in intregime guilloche. LMC este un ceas superb, il are un coleg de la munca si i-am putut vedea de cateva ori splendoarea.
Seamana cu Master Collection in sensul ca au acele cam la fel, aceiasi culoare, au acelasi diametru si acelasi mecanism - la MC este mai frumos decorat.
In rest carcasele si culoarea cadranului sunt diferite, cadranul de la MC este aproape in intregime guilloche. LMC este un ceas superb, il are un coleg de la munca si i-am putut vedea de cateva ori splendoarea.

