Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 18:50

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Aceasta sectiune este dedicata exclusiv prezentarilor unor companii, ceasuri de referinta, mecanisme care au facut istorie.
Orice post nou trebuie sa aduca informatii noi sau completari la un articol deja creat. Orice alt tip de post va fi sters fara avertisment.



Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 06 Mai 2014, 17:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Daca dati un search pe google la cuvantul "damaskeening", o sa intelegeti ca decoratiile sunt de fapt o traditie (chiar daca de imprumut, de la elvetienii care si-au gasit chemarea intr-o lume noua).

Decoratiile, sunt un motiv in plus, sa va aduca aminte ca sunt diferite unele de altele, si sunt facute de maini pricepute.

Seiko nu scoate ceasuri cu certificat COSC dar se lauda ca ceasurile lor tin timpul mai bine decat parametrii COSC; cu toate astea, cine si-ar lua un Seiko in dauna unui Rolex (cand evident bugetul permite) ? E o chestiune de prestigiu.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Mai 2014, 18:06 
Neconectat

Membru din: 19 Feb 2014, 00:27
Mesaje: 32
Bun termen de comparatie, Rolex este renumit pentru decoratii :lol:

Citat:
cine si-ar lua un Seiko in dauna unui Rolex

Destui pasionati de ceasuri ,totul depinde despre modele in discutie. Pe multi ii lasa reci un brand al carui punct forte e rezistenta la apa, si care scoate pe banda rulanta cateva mii de bucati/zi.

Citat:
E o chestiune de prestigiu

Sau snobism ridicat la nivel de virtute, de catre media.



GEO scrie:
Decorare, Rebotezare, Finisare = Liberte, Egalite, Fraternite! Vorba unui forumist de pe WUS (fan Seiko, intr-adevar), parafrazez: "...nu stiu de unde vine fetisul asta al elvetienilor legat de decorarea mecanismelor?..." Practic asta este un smen, este o pacaleala "swiss made". Aceeasi Marie cu alta palarie. Recent, am vazut pe acest forum o poza cu un mecanism de AUR! :o , decorat probabil intr-un moment de fantezie dusa la extrem...Ma intreb caror categorii de oameni le este destinat acest ceas? Poate gypsy.

Ai gresit forumul amice? :lol:


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Mai 2014, 18:09 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Tind sa cred ca sint multi care nici n-au vazut strugurii, dara-mi-te sa le simta gustul...
Pacat ...mare pacat ca se emana astfel de pareri .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Mai 2014, 18:12 
Neconectat

Membru din: 19 Feb 2014, 00:27
Mesaje: 32
Mare pacat ca se emana pareri...Dar nu-i nimic, moderatorii pot sa le stearga fara niciun motiv!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Mai 2014, 20:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
timetwister scrie:
Decoratiile, sunt un motiv in plus, sa va aduca aminte ca sunt diferite unele de altele, si sunt facute de maini pricepute.Seiko nu scoate ceasuri cu certificat COSC dar se lauda ca ceasurile lor tin timpul mai bine decat parametrii COSC; cu toate astea, cine si-ar lua un Seiko in dauna unui Rolex (cand evident bugetul permite) ? E o chestiune de prestigiu.

Perfect de acord cu decoratiile, mie imi plac si le admir, se intalnesc si la japoneze oricum dar in alt stil fata de europene, practic au alt concept.

Se face o greseala de interpretare, Seiko nici nu are cum sa faca ceasuri certificate COSC, acesta fiind un standard de incadrare elvetian si aplicat ceasurilor ''swiss made''. Nu stiu daca este aplicat si la altele (de ex. germane) dar la japoneze nu e cazul, ei au alte criterii/denumiri. Seiko si Citizen fac ceasuri/calibre mecanice/automate in grad ''cronometru'' (2-4 s./zi) inca din anii '60. Si nu e lauda, e realitatea. Am explicat inclusiv cu imagini mai demult pe forum - de cautat pt. cine este interesat sa studieze. Evident acestea sunt in gamele de varf si cu preturi pe masura. In fine, indiferent de tipul preciziei este mai putin importanta la un ceas mecanic - parerea mea. D.p.m.d.v. un mecanic se cumpara din cu totul alte motive, nu pt. ce ofera ca precizie, sau cel putin eu l-as lua din altele care tin de ordin tehnic sau estetic/decorativ - printre altele fiind pasionat si de arta.

Eu, si nu numai. Personal de la Rolex ma intereseaza doar un anumit model Submariner si atat. Pt. mine nu ofera nimic altceva tentant. In schimb de la Seiko as alege infinit mai multe modele. Tine de gust/preferinta ...

_________________
AR1070-56E


Ultima oară modificat de Zar pe 06 Mai 2014, 21:41, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Mai 2014, 21:40 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Moi, aussi! Acum, daca as putea, mi-as lua un Grand Seiko. Problema este ca nu am gasit dealeri prea multi in Europa :(
Cred ca este important sa acceptam si sa apreciem si alte tehnologii, chiar daca acestea au fost dezvoltate de catre niponi. Apreciez enorm Seiko pentru stilul unic de a crea ceasuri, de a le finisa si decora si pentru originalitatea calibrelor lor. Decoratiile lor sunt mult mai simple si mai rafinate iar lumina se reflecta intr-un mod aparte...De unde stim daca, de exemplu, Patek isi decoreaza toate colectiile in propriile fabrici??








P.S. Dupa cate observ, pe acest forum, sunt sanctionate opiniile impotriva ceasurilor elvetiene. Nimeni nu are nimic cu nici un ceas elvetian si sunt convins ca am fi foarte "saraci" fara orologeria elvetiana. Dar macar lasati-ne si pe noi cei care acceptam si alte tehnologii, indiferent de originea lor, sa ne exprimam liber aici, daca tot este un forum liber!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Mai 2014, 21:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
GEO scrie:
Dupa cate observ, pe acest forum, sunt sanctionate opiniile impotriva ceasurilor elvetiene. Nimeni nu are nimic cu nici un ceas elvetian si sunt convins ca am fi foarte "saraci" fara orologeria elvetiana. Dar macar lasati-ne si pe noi cei care acceptam si alte tehnologii, indiferent de originea lor, sa ne exprimam liber aici, daca tot este un forum liber!

Foarte bine punctat.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Mai 2014, 21:48 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
N-are nimeni treaba cu Seiko sau Citizen. Probabil nici cu Rolex.
Fiecare si-a cistigat in timp fanii lor dar si locul lor pe o anumita scara a valorilor. Nu putem noi aici sa-i coborim sau sa-i ridicam ...indiferent cit am incerca.
Din nou nici aspectul material nu se poate comenta de noi aici ...
Cine isi permite sa detina ambele sau diversele ceasuri din diferite categorii este un fericit.Cine nu...macar admite ca si le-ar dori ...Iar restul sint chibiti . Ca la fotbal , nu ?

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Mai 2014, 21:59 
Neconectat

Membru din: 19 Feb 2014, 00:27
Mesaje: 32
Chiar asa greu de inteles e ca pentru unii Rolex chiar nu e dezirabil? Indiferent daca ti-l permiti sau nu...?
Aproape orice elvetian (sau german) din plaja de preturi Rolex mi se pare, personal, mult mai de dorit.
Inteleg ca pentru unii Rolex e apogeul, maximul, etc, nu inteleg de ce (presupun ca asocierea in subconstient cu celebritati/oameni de succes care le poarta), dar le respect parerea. Dar a te limita la atat si a combate pe oricine nu e fan Rolex mi se pare ingustime. :(
Si da, am vazut strugurii. M-au lasat rece. Dar m-a topit Longines-ul de aseara :lol:


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Mai 2014, 22:03 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Nu-i pacat de topicul asta sa-l balacariti precum altele ?

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Mai 2014, 22:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
gherghin nicolae scrie:
Fiecare si-a cistigat in timp fanii lor dar si locul lor pe o anumita scara a valorilor.

De acord, cu precizarea ca scara valorilor este diferita pt. fiecare. Daca eu, tu, sau altul apreciem Patek (ex. aleator) exista si unii care nu dau 2 bani pe aceasta marca, si te asigur ca sunt pasionati de ceasuri dar ii intereseaza cu totul altceva - am ex. printre colegii de servici.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 06 Mai 2014, 22:13 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Imi pare rau ...
Chiar n-are rost sa continui .
Zar ...de nenumarate ori ti-am scris . Ai habar ce-i aia un Patek , un Rolex sau orice altceva in afara de ...Seiko si Citizen ? Nu stiu cum de nu te uiti in oglinda ? N-as vrea sa-ti scriu asta , insa a compara Seiko cu Patek sau Rolex este o blasfemie .
Nu ma mir ca ai atitia ani aici pe forum si cu toate astea n-ai invatat mare lucru .
Dar ...ce sa facem , nu sintem toti la fel .
Mai cititi si voi dragilor si alte forumuri si vedeti pareri si acolo .
Strugurii pot provoca si alergii ...Doxa draga.Sigur sint foarte acri .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România