Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 11:38

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Aceasta sectiune este dedicata exclusiv prezentarilor unor companii, ceasuri de referinta, mecanisme care au facut istorie.
Orice post nou trebuie sa aduca informatii noi sau completari la un articol deja creat. Orice alt tip de post va fi sters fara avertisment.



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sinn 6052 la Baselworld 2014
MesajScris: 01 Apr 2014, 14:30 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
La Basel world 2014, cei de la Sinn au venit cu cateva noutati. Dintre ele, un model mi-a placut in mod deosebit, anume http://www.sinn.de/en/Modell/6052.htm.

Imagine

Ca si restul ceasurilor din seria Frankfurt Financial District, si acesta vine cu ceva in plus pe langa eleganta si sobrietatea specifice acestei serii. In cazul de fata este vorba despre un Valjoux 7751 modificat de catre cei de la Sinn si denumit SZ03 (http://www.sinn.de/en/Technology_Glossary.htm#sz03) ca sa arate si numarul saptamanilor dintr-un an (subcadranul de la ora 6) in loc de clasicul moon-phase si sa aiba 60 de minute pentru subcadranul de minute de la crono, si nu 30 de minute cum ar fi avut in mod normal. Desi sunt un fan al ceasurilor cu moon-phase, acest model mi-a placut chiar mult cand l-am vazut pe viu, si ideea lor de a nu merge tot cu un moon-phase mi se pare foarte inspirata ca diferentiere fata de restul brand-urilor care folosesc 7751.

Acum, o potentiala intrebare ar fi: cum se poarta? Daca ne uitam la restul ceasurilor din gama Frankfurt Financial District, acest model e printre cele mai mari din perspectiva dimensiunilor la cei 41.5 mm ai sai (alaturi de Sinn 6090 si Sinn 6099). Raportandu-ne la tendintele din prezent, e un ceas mediu. Personal, mi se pare ca se poarta destul de mare datorita faptului ca nu are bezel. Pentru conformitate, am pus mai jos o poza cu acest ceas la mana mea (incheietura mea are 15.5 cm), o poza cu el langa Omega 2254 (care are tot 41.5 mm), si o alta poza cu un Sinn 6060 care are 38.5 (si mi se pare ca are dimensiunea optima).

Wrist shot Sinn 6052
Imagine


Comparison Sinn 6052 vs Omega 2254
Imagine


Wrist shot Sinn 6060
Imagine


In ceea ce priveste finisarile si restul detaliilor, ceasul mi se pare ca se prezinta foarte bine. Pe viu arata mult mai bine decat am reusit sa il surprind eu in poze, iar efectul creeat de catre ceea ce ei numesc "Black-electroplated dial with sunburst decoration" este foarte fain.
Imagine


Un alt detaliu care mi-a placut mult la acest model, si cu asta imi propun sa nu mai lungesc prea mult aceasta scurta prezentare, consta in felul in care au gravat rotorul.
Imagine


In ceea ce priveste pretul, acest ceas nu este deloc unul ieftin (ca mai toate din gama Frankfurt Financial District). La putin sub 4k euro, va avea o competitie puternica din partea altor brand-uri mult mai cunoscute. Spunea cineva pe wus despre Sinn-ul 6099 ca ii place, dar din moment ce costa cat un Speedy, mai degraba si-ar lua un Speedy. Aceeasi logica e valabila si in cazul acestui model si cred ca e un punct de vedere de luat in seama, dar totodata tind sa cred ca sunt destui si cei care apreciaza ceea ce livreaza cei de la Sinn din perspectiva calitatii si a tehnologiilor folosite si vor vrea ceva mai aparte pentru 4k :wink: .

In speranta ca v-a placut acesta scurta prezentare, va doresc un inceput de saptamana cu spor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sinn 6052 la Baselworld 2014
MesajScris: 01 Apr 2014, 21:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2012, 23:08
Mesaje: 1066
Localitate: Bucuresti
Multumim frumos de prezentare.
Ce impresie ti-a lasat salonul? Ce te-a impresionat cel mai mult?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sinn 6052 la Baselworld 2014
MesajScris: 02 Apr 2014, 09:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Fain ceasul, dar dupa cum ai spus si tu, pretul parca e cam mare...
Sper sa ne mai arati ce ai vazut pe acolo, norocosule :)

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sinn 6052 la Baselworld 2014
MesajScris: 02 Apr 2014, 09:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2012, 20:42
Mesaje: 384
Frumoasa prezentare, felicitări! Mai așteptăm și alte impresii de la Basel.

Ceasul este interesant in opinia mea, e lăudabil ca se mai încearcă încă modificarea mecanismelor atunci când exista soluția facila de a îl vinde direct cu 7751. Îmi place sa mai citesc și Made în Germany pe câte un cadran, chiar dacă ce se afla sub e doar o modificare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sinn 6052 la Baselworld 2014
MesajScris: 02 Apr 2014, 15:51 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Numarul saptamanilor dintr-un an...hmmm. Cred ca este util mai ales pentru femeile gravide :) N-am ajuns anul asta la Basel :evil: dar as vrea si eu ceva noutati despre Patek, GP, Audemars...Zenith, JLC, inovatii/noutati/modificari, orice! Pe site-ul Basel nu gasesc mare lucru.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sinn 6052 la Baselworld 2014
MesajScris: 02 Apr 2014, 18:36 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Despre Zenith iti spun eu o noutate....trista dupa mine, si anume ca renunta la calibrul din seria Elite, si isi vor echipa ceasurile mid range cu calibre........Sellita 300!!! Pentru mine este o mare dezamagire! :(

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sinn 6052 la Baselworld 2014
MesajScris: 02 Apr 2014, 22:02 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Incerc sa-mi revin dupa vestea cu Zenith...Este a treia criza orologera , criza Swatch. Zenith este o bijuterie de companie, trebuie sa continue productia Elite...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sinn 6052 la Baselworld 2014
MesajScris: 02 Apr 2014, 22:05 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Bine ca exista Rolex .
In rest...toti o apa si-un pamint.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sinn 6052 la Baselworld 2014
MesajScris: 03 Apr 2014, 12:45 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
Scuze ca raspund mai greu, am prins cateva zile mai aglomerate.

Despre acest model de Sinn, se pare ca sunt pe aceeasi lungime de unda cu nihilx - daca tot cer o suma destul de mare pe el, macar si-au dat silinta si au modificat ceva la mecanism. Nu de alta, dar sunt destui care cer sume similare pe 7750/ 7751 fara nicio modificare. Cat de utila e ideea cu numarul saptamanii dintr-un an? Poate la fel de utila ca moon-phase-ul, poate chiar mai utila pentru cei care lucreaza mult in zona operationala si au niste planuri strict defalcate pe numarul saptamanilor dintr-un an, poate celor care lucreaza la bursa, si in mod cert si femeilor insarcinate (si partenerilor acestora :lol: ). Eu unul imi cumpar ceasurile si dupa aspect, sau dupa cat de interesanta mi se pare o complicatie, utilitatea trebuie sa recunosc ca nu e intotdeauna un criteriu decisiv :D .

Pacat de Zenith, si imi pare cu atat mai mult cu cat seria Elite mi se pare super frumoasa!

Legat de Baselworld 2014: intr-un cuvant as spune "coplesitor". A fost prima mea participare si mi-a placut la nebunie, chiar daca nu am avut nici pe departe suficient timp pentru tot ce este acolo. Eu am dedicat undeva in jur de 5 ore acestei expozitii, si cred ca nici 40 nu ar fi de ajuns la cate erau. Ca sa nu mai zic ca la inceput m-am oprit pe la stand-ul Sinn unde am petrecut 45 de minute intr-o veselie de zile mari de nici nu stiu cand a trecut timpul. Apoi m-am oprit pe la stand-ul Paul Picot unde am fost norocos sa petrec o jumatate de ora foarte faina in compania lui Franco Boiocchi, fiul fondatorului Paul Picot. Acesta (Franco) este totodata Marketing Director si designer pentru Picot si a fost mai mult decat amabil de mi-a aratat o gramada dintre modelele noi si vechi povestindu-mi cate ceva despre fiecare. Si daca pana aici nu a fost suficient de faina experienta, mi-a mai arata si cateva ceasuri mai degraba aparte din seria Plongeur (carcasele erau vopsite in culori de camuflaj, la fel si cataramele, iar curelele erau din silicon si erau portocali/ galbene etc). Din ce am inteles, acele ceasuri erau mai degraba niste prototipuri si se gandeau sa le lanseze in viitorul apropiat. Faptul ca am vazut de aproape niste ceasuri care inca nu au fost lansate pe piata, ba chiar le-am intors pe toate partile si le-am si pus la mana, a fost genul de chestie la care nu te astepti cand pleci de acasa :D .

Undeva in prima parte a vizitei tin minte ca m-am oprit si pe la Nivrel unde am probat cateva modele si am avut parte de o conversatie foarte agreabila cu Marketing Director-ul lor, dar experienta nu a fost nici pe departe ca la celelalte 2 companii. Bun, si dupa aproape 2 ore si jumatate intense (si super captivante cu Sinn si Paul Picot), ne-am mai plimbat prin halele secundare pana am ajuns la sala mare, unde se afla majoritatea celor "mari": Zenith, Omega, Breitling, Rolex, GO, Blacpain, Breguet, Patek, Harry Wiston etc. Cu un ochi la ceas si cu un altul la ceasurile de acolo, nici nu am mai apucat sa ma gandesc sa fac si poze :lol: :oops: . Am luat, in schimb, cateva cataloage de la toti cei de mai sus, si inca de la altii. Cand am ajuns inapoi acasa in acea seara, am mai petrecut vreo 2 ore rasfoind cu sarg acele cataloage si nici nu mi-am dat seama cand a trecut timpul.

Privind in urma, nu regret nici un cent cheltuit pentru aceasta excursie catre Baselworld, chiar daca asta inseamna ca am renuntat la un ceas ok pentru a merge acolo :D . Money well spent, vorba francezului :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România