Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 13:42

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Aceasta sectiune este dedicata exclusiv prezentarilor unor companii, ceasuri de referinta, mecanisme care au facut istorie.
Orice post nou trebuie sa aduca informatii noi sau completari la un articol deja creat. Orice alt tip de post va fi sters fara avertisment.



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 15 Dec 2014, 23:28 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2014, 19:48
Mesaje: 80
Localitate: Arad
În data de 12 decembrie 2014, orele 14:00, în incinta librăriei SCIENTA din Arad, str. V. Alecsandri, nr. 1, a avut loc lansarea cărţii subsemnatului intitulată: NUMELE LEGENDARE ALE OROLOGERIEI (lucrarea având şi un subtitlu, respectiv: Despre frumuseţea atemporală a măsurării timpului).

Imagine

Mărturisesc că mă aşteptam la o participare uşor mai numeroasă, însă cei care au dat curs pozitiv invitaţiei mele (prin calitatea lor umană/personală) au compensat deplin aspectul pur cantitativ.

Imagine

Invitatul special al lansării a fost nimeni altul decât maestrul orologier Claudiu M. Burlan. Ţin să-i mulţumesc din nou, din suflet, că m-a onorat prin prezenţa sa (iar Claudiu cunoaşte foarte bine că aceste cuvinte nu au nimic de-a face cu complezenţa), cu atât mai mult cu cât se afla şi în convalescenţă. A ţinut să participe cu orice preţ la această lansare de carte, dovedind că pe lângă marea măiestrie în ştiinţa-arta orologeriei este şi un spirit nobil şi altruist.

Imagine

Imagine

Claudiu a fost ascultat cu viu interes şi, în esenţă, a ţinut să puncteze ineditul acestei lucrări în peisajul orologier naţional, veridicitatea informaţiei regăsite aici (provenind direct de la sursă), precum şi stilul curgător, ca o poveste, în care este scrisă.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Finalul alocuţiunii a fost urmat de un ropot de aplauze deplin meritate.

Imagine

După Claudiu a luat cuvântul autorul care, mai mult decât emoţionant, a ţinut să explice auditoriului primul contact cu universul orologeriei (respectiv via fratelui său – deloc întâmplător lucrarea îi şi este primordial dedicată), cum a luat naştere ideea de a scrie această carte, precum şi paşii urmaţi în desăvârşirea acesteia.

Imagine

Imagine

Am încheiat cu câteva evocări a unor "episoade" regăsite în lucrare, bunăoară crearea legendarului tourbillon cu trei punţi de aur de către GIRARD-PERREGAUX, şi cum după câştigarea tuturor premiilor şi distincţiilor posibile a fost declarat în anul 1901 ca hors concours, sau despre comanda făcută lui BREGUET de către un admirator al reginei Franţei (Maria Antoaneta) constând din făurirea unui ceas care să încorporeze toate inovaţiile şi complicaţiile orologiere cunoscute, fără limită de bani, de timp, şi în condiţiile în care aurul trebuia să înlocuiască orice alt metal acolo unde acest lucru era posibil, ori întâmplarea desprinsă parcă dintr-un basm oriental în care Edouard Bovet reuşeşte să vândă unui mandarin (înalt funcţionar din vechea Chină) patru ceasuri de buzunar cu preţul fabulos de 10.000 fr., echivalentul a un milion de dolari în zilele noastre.

Imagine

Apoi, lansarea a fost continuată printr-o „şedinţă” de autografe urmată de gustări, degustări, discuţii şi bună dispoziţie.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Ţin să le mulţumesc din nou tuturor participanţilor, îndeosebi pentru că în această parcă perpetuă agitaţie cotidiană (în acest secol al vitezei) şi-au găsit acel răgaz de a privi altfel TIMPUL şi trecerea acestuia...

Imagine

Imagine
Iubita mea (căreia, alături de fratele meu, îi este dedicată lucrarea).

Ieri am avut şi o surprinză cu totul deosebită, anume când domnul RADU BANCIU, în emisiunea sa din 14.12.2014 (LUMEA LUI BANCIU) şi în stilu-i absolut inconfundabil a prezentat cartea NUMELE LEGENDARE ALE OROLOGERIEI. Este mare lucru că pe un post şi la o emisiune de largă audienţă se rosteşte termenul de orologerie, se explică, şi se prezintă chiar pozele unor ceasuri remarcabile.

Mai jos un link spre emisiunea în discuţie – prezentarea începe de la minutul 38 şi 45 de secunde:
http://inregistrari.b1.ro/view-14_Dec-2 ... iu-85.html

_________________
Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2014, 11:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Felicitari! Pentru mine e o mare bucurie faptul ca exista o asemenea carte in limba romana. Astept cu nerabdare sa o rasfoiesc.

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2014, 12:54 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Am primit ieri cartea ... asa ca am ceva de lucru zilele urmatoare!
Revin cu impresii :wink: !

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2014, 13:19 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Si eu am primit ieri cartea!!! :D :D :D Initial v(r)oiam sa asez plicul sub bradul de Craciun,
evident nu am rezistat.... 8) prima impresie: o grafica/calitate tipografica de exceptie! Multumesc Bogdan!

Voi reveni cu impresii despre continut, sper, cat de curand..... :D Nu vreau insa sa inchei fara a sublinia
importanta aparitiei unei astfel de lucrari in Limba Romana, pentru Romani!!! Multumesc, Bogdan!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2014, 13:28 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2348
Localitate: Sibiu Transilvania
EXCELENT !
FELICITARI !

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2014, 19:47 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12137
Localitate: ARAD
Asa cum a spus si Bogdan,am tinut neaparat sa particip la aceasta lansare de carte,cu toate ca eram iesit din spital doar de cateva zile,datorita ,zic eu,semnificatiei acestei aparitii in domeniul orologer.Pe langa faptul ca din cate stiu eu este prima carte publicata la noi in tara de un autor roman,contine doar informatii veridice,sursa acestora fiind direct producatorii,este un punct de cotitura in domeniul educatiei orologere in peisajul romanesc.Personal ,simt ca nu sunt singurul care incearca sa tina vie flacara cunoasterii orologere,simt ca se poate creea un nucleu de adevarati pasionati care sa-si aduca aportul dezinteresat in cunoasterea tainelor orologere.
Cu ocazia aceasta,pe langa multumirrile aduse lui Bogdan,tin sa le multumesc din suflet inca odata acelora care sunt colegi cu mine pe acest Forum si-si dedica parte din timpul lor pretios in incercarea de a mentine vie flacara interesului in domeniul orloger.

Va Multumesc!

Iar pe carcotasi am sa-i invit sa se abtina!!!

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2014, 20:43 
Neconectat

Membru din: 13 Sep 2011, 19:33
Mesaje: 498
Mie personal mi-ar fi fost jena de comentariul facut de Banciu. Dar poate dorinta de promovare a fost mai mare.

_________________
"Esti prost si vrei sa te remarci?
Aprinde proiectoarele de ceata!
Esti cel mai prost si vrei sa se stie asta?
Aprinde si stopul de ceata!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2014, 21:23 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12137
Localitate: ARAD
Cartea a fost trimisa fara nici un fel de pretentie lui Banciu.Ce a comentat el este problema lui,si in nici un caz nu a fost trimisa cu dorinta de a fi "promovata".Daca s-ar dori acest lucru,se poate rezolva usor contra cost.Ideea este de se face cunoscut ca exista o asemenea carte,cum o intelege fiecare tine strict de personalitatea,interesul sau intelectul respectivului.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2014, 21:55 
Neconectat

Membru din: 13 Sep 2011, 19:33
Mesaje: 498
Claudiu scrie:
si in nici un caz nu a fost trimisa cu dorinta de a fi "promovata"


Nuuuuuuu, a fost trimisa cu dorinta de a-l educa si informa. :mrgreen:

E evident ca acel comentariu al individului e de prost gust si... de tot rahatul, s-o spunem romaneste! Tocmai de aceea mi se pare ciudat sa anunti in acest forum, ca o forma de recunoastere a valorii, ca a aparut in emisiunea lui Banciu!

Poate autorul cartii ne poate spune si cator altor realizatori de emisiuni de televiziune (ca doar nu cred ca Banciu a fost singurul "privilegiat") a fost trimisa cartea. Daca doreste, evident.

_________________
"Esti prost si vrei sa te remarci?
Aprinde proiectoarele de ceata!
Esti cel mai prost si vrei sa se stie asta?
Aprinde si stopul de ceata!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2014, 22:09 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Cine a auzit de Piaget...de ouale Faberge...eh, cale lunga domnilor.
Banciu imi place , si este urmarit de mai multi .
Mai bine lui , in loc de mascariciul de Badea...
A fost o alegere excelenta, pacat totusi ca Banciu , desi poarta ceas la mina , a trecut totusi prea repede peste aparitia interesanta.
Cit despre Vanghelie si ceasurile lui...omul are bani . Gusturi nu stiu ...insa ma bucur ca-si mai cumpara si ceasuri. La fel ca Vadim, care am inteles ca are o colectie de Rolex-uri , dar si altii din sfera inaltilor nostri conducatori :D
Asa-i Claudiu , unii mai bine au numai telefon. Suficient ca sa le arate si ora...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2014, 22:18 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2014, 19:48
Mesaje: 80
Localitate: Arad
Aici am simţit că trebuie să intervin, pentru a nu exista nici o urmă de echivoc. Lucrarea a fost trimisă domnului RADU BANCIU cu "discreţie" (aşa cum de altfel şi afirmă), strict urmare a respectului pe care i-l port pentru cultura sa enciclopedică şi pentru integritatea sa (reprezintă un dat, indiferent că ne place sau nu - nimeni până acum nu a reuşit să arunce nici cea mai mică urmă de îndoială asupra probităţii şi cinstei sale, deşi este o persoană care a "supărat" şi "supără" în continuare o lume cu mare influenţă şi putere).

Că domnul RADU BANCIU a găsit de cuviinţă să prezinte lucrarea ce i-a fost trimisă a ţinut strict de liberul său arbitru. Nu mi-am permis să-i cer şi/sau sa-i propun absolut nimic. Nu sunt şi nu au fost niciodată în caracterul meu astfel de gesturi, iar cu persoane având o atare integritate (ca domnul BANCIU) astfel de lucruri oricum nu ţin.

Nici nu am pretenţia ca Vasile Dincu să înţeleagă ceva din cele de mai sus. În opinia mea comentariul făcut de către domnul BANCIU este unul pozitiv şi care a fortiori se încadrează deplin genului emisiunii sale: "pamflet". Din câte am auzit eu, parcă comentariul se încheie cu: Noi am rămas impresionaţi văzând doar cum arată.
Sunt curios, de asemenea, cine a mai pus pe un post national imaginea unui ceas JAQUET DROZ sau să rostească termenul: OROLOGERIE...

_________________
Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2014, 23:10 
Neconectat

Membru din: 13 Sep 2011, 19:33
Mesaje: 498
Va invit sa urmariti si alte opinii ale "domnului" respectiv, despre Gheorghe Hagi si Simona Halep (urmariti cam pe la 3:15 despre Simona, putin mai inainte despre Hagi).

PS:in caz ca nick-ul meu pe forum v-a indus in eroare.... nu ma numesc Vasile Dincu!

_________________
"Esti prost si vrei sa te remarci?
Aprinde proiectoarele de ceata!
Esti cel mai prost si vrei sa se stie asta?
Aprinde si stopul de ceata!"


Ultima oară modificat de vasiledincu pe 17 Dec 2014, 00:02, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2014, 23:18 
Neconectat

Membru din: 13 Sep 2011, 19:33
Mesaje: 498
Bogdan_Ionescu scrie:
.Sunt curios, de asemenea, cine a mai pus pe un post national imaginea unui ceas JAQUET DROZ sau să rostească termenul: OROLOGERIE...


Stimate domnule Bogdan Ionescu,
poate aveti amabilitatea sa cautati pe Google dupa urmatorii termeni: Dan Vardie, Temporis, Caesar
O sa aveti o surpriza... sa zicem "neplacuta".... pentru ego-ul dvs. de "pionier" in ale orologeriei high-end in mass-media din Romania.

_________________
"Esti prost si vrei sa te remarci?
Aprinde proiectoarele de ceata!
Esti cel mai prost si vrei sa se stie asta?
Aprinde si stopul de ceata!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Dec 2014, 01:19 
Neconectat

Membru din: 21 Iul 2012, 21:23
Mesaje: 270
Localitate: Bucuresti
... daN vardiE :evil: , LASANE ... LASANE, vasiledincu !

_________________
“Buzunarele goale nu au tinut pe nimeni sarac, gandirea saraca a facut asta”
Robert Kiyosaki


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Dec 2014, 02:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
Mesaje: 1296
Localitate: Rahova Inc
freeforsound scrie:
... daN vardiE :evil: , LASANE ... LASANE, vasiledincu !


Curat murdar :))!

_________________
SBLA047


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România