Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:12

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Aceasta sectiune este dedicata exclusiv prezentarilor unor companii, ceasuri de referinta, mecanisme care au facut istorie.
Orice post nou trebuie sa aduca informatii noi sau completari la un articol deja creat. Orice alt tip de post va fi sters fara avertisment.



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 02 Mar 2019, 14:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
I finally pulled the trigger!

Imagine

Asta am spus in momentul in care m-am vazut cu el pe mana si am stiut ca este al meu.

Ca orice pasionat de ceasuri, gusturile mele au fluctuat, si nu am fost de la bun inceput indragostit de Rolex.
Dupa cativa ani de "being into watches", ajunsesem la cateva ceasuri care sa fie dreamwatch. Primul din ele a fost Datograph, de neatins.
Urmatorul a fost JLC MC 1000. Mi-a placut o perioada pana cand mi-am dat seama ca o sa ma conditioneze mult dpdv tinuta. Si pretul maricel.

Interesul meu pentru Rolex a aparut acum 3 ani si ceva, o data cu lansarea OP 39 2015. Chiar linia din care face parte ceasul in cauza a fost motivul interesului meu:
https://www.hodinkee.com/articles/rolex ... tual-39-mm

La inceput, parerea mea despre Rolex a fost una de brand superficial, overrated, overpriced. Ceas de traficanti, cocalari si presedinti. Not interested.
Am inceput din 2015 sa citesc mai multe despre Rolex, evanghelizarea brandului de catre principalele bloguri de ceasuri a ajutat, asa ca dupa un timp am ajuns la concluzia ca eu eram cel superficial fata de Rolex. Eu eram cel ce nu stia si nu voia sa vada de ce acest brand este acolo unde e. Bineinteles, nu o sa spun ca e suprematia ceasurilor, pentru ca intotdeauna vom avea Patek, dar cu toate astea, e acolo, in top. Si nu, Rolex nu este haute horlogerie.

De 2 ani si jumatate am cautat doar acest model, el nefiind neaparat greu de gasit, dar am strans bani si m-am documentat foarte mult pentru a vedea incotro ma indrept. Dupa doi ani de interes continuu fata de aceasta referinta, cu cadran albastru, mi-am dat seama ca nu e doar un moft, ci o dorinta puternica, relentless.

Am vrut inca de la bun inceput ca ceasul pe care il voi cumpara, sa fie nou, sa fiu primul proprietar si sa fie numele meu pe card.
Dupa o prospectare atenta a pietei, in decursul ultimului an, am ajuns singur la concluzia ca cel mai bine ar fi sa il iau din AD, preferabil direct din Romania, pentru contact direct. Asa am si facut. Experienta achizitionarii a fost foarte placuta.

De ce acest model?
Ca multi dintre voi poate, de multe ori sunt in pozitia de a trebui sa aleg ce haine port azi, pentru a ma asorta cu ceasul pe care STIU ca il voi purta. :D

Acest ceas ticks all the boxes. E foarte versatil dpdv design si tinuta, incat nu trebuie sa imi fac griji. Merge la costum, blugi si tricou, chiar si bermude. Este foarte subtil, nu iese in evidenta decat pentru un ochi antrenat, si desi am avut o oarecare teama de intrebari de genul "porti Rolex, e original?"...vreau sa spun ca aproape nimeni nici macar nu l-a remarcat, ceea ce ma bucura.

Este un model ale carui linii nu s-au schimbat dramatic in 50 de ani:
https://www.hodinkee.com/articles/found ... cs-details

Are bucata sa de istorie atasata, exista carcasa oyster, are mecanism inhouse, foarte durabil si precis, safir, coroana pe filet, 100 m WR si bratara oyster.

O sa va rog sa scuzati calitatea pozelor, telefon mediu + lipsa talent fotografic din partea mea.

Ambalaj:

Ceasul vine in cutia de lemn verde, impreuna cu o supracutie de carton, manual, card de garantie, si martisorul care atesta precizia COSC a ceasului.
Not much to say here, really.

Imagine
Imagine

Carcasa:

Carcasa e faimosul design Rolex. Anse curbate care imbratiseaza incheietura, bezelul este ingust si cu aspect mirror, la fel ca lateralul carcasei si spatele. Fata este brushed, in ton cu bratara. Materialul este 904L, ca si bratara. Un aliaj folosit doar de Rolex care e mai puternic la coroziuni si uzura, nu si la zgarieturi.
Diametrul este 39 mm fara coroana. Proportiile sunt ideale pentru mine. Desi am o incheietura care nu imi permite sa port nimic peste 39-40 mm, acest ceas mi se pare ca e parte din mana, se potriveste perfect. Grosimea este de 11 mm. Coroana este pe filet si este semnata. Geamul e safir, este incastrat in carcasa dar iese in relief. La ora 6 are o coroana mica facuta cu laser in safir, se observa doar la zoom mare si o anume lumina.

Imagine
Imagine
Imagine

Cadran:

Cadranul constituie pentru orice ceas principalul motiv de like or not like.
Cadranul e albastru, aspect sunburst, ceea ce in anumite lumini ii schimba nuanta usor. Designul e simplu, minimalist, fara cifre. Are indecsi aplicati si coroana la ora 12. Acele sunt stil baton. Totul inclusiv acele sunt aur alb 18k. Lume foarte putin, ceea ce mie imi place, nefiind un fan.
Scrisul este aplicat cu vopsea alba, font care nu deranjeaza.

Multa lume s-a plans la acest model de faptul ca are pe margine acele patrate verzi, si ca strica aspectul ceasului. Eu ador aceasta combinatie, placandu-mi culoarea, asa ca pentru mine e superb acest cadran. Nu are data, ceea ce e si mai bine, pentru ca nu mai sunt un fan al acestui feature, am scris in review-ul Nomos de ce.

Imagine
Imagine

Mecanism:

Ceasul vine echipat cu un mecanism inhouse, durabil.
Calibrul este Rolex 3132, in-house, Superlative Chronometer certified (-2/+2 seconds/day), cu 48 ore rezerva de putere, arc Parachrom si antisoc Paraflex, ambele proprietare Rolex.

Precizia pana acum este de +1 secunda/zi.

Asa arata mecanismul:
Imagine

Bratara:

Faimosul design oyster, e unul din motivele pentru care mi-am dorit ceasul. Este perfecta, foarte comoda pe mana, aspect brushed.
Parte din magia sa, este forma, in sensul ca pleaca de la 20mm la anse si pana la clasp se tot ingusteaza, ceea ce da un rafinament ceasului.
Claspul este ok, pare fragil dar nu este. Logo este gravat, iar deployantul lung face ca ceasul sa nu alunece de pe incheietura spre exterior in momentele in care este foarte frig si corpul se contracta. Nu are easylink dar stiam de la bun inceput acest lucru.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Impresii finale:

Ceasul da impresia la inceput de fragil, este mai usor decat ai crede, prin prisma bratarii. Pe parcurs iti dai seama ca ceasul poate sa duca multe.

Imi place ca se preteaza la orice, are un design timeless si este rezistent.
Garantia e de 5 ani iar intervalul de servisare recomandat este de 10 ani. Yeeeaaah!

Mi-ar placea sa fie coronita o idee mai mare, dar in rest totul e perfect.

Mi-am dorit mult acest ceas si am vrut sa il iau anul trecut cand am implinit 30 de ani. Nu s-a putut atunci, e bine si acum. Planuiesc sa il port multi ani de acum incolo si imi doresc sa fiu sanatos astfel incat sa ma bucur mult de el.

Multumesc colegilor care m-au ajutat cu sfaturi, impresii Rolex si alte detalii inaintea achizitiei!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mar 2019, 15:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Sa-l porti cu placere, e superb! E facut pentru mana ta.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mar 2019, 20:46 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Felicitari inca o data.
OP de 39 ti se potriveste de minune. Sa-l porti sanatos.
Prezentarea e f buna.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mar 2019, 22:38 
Neconectat

Membru din: 22 Noi 2016, 21:34
Mesaje: 525
Localitate: Focsani
Felicitari! Foarte frumos si excelent model!

_________________
I lost faith in humanity.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Mar 2019, 10:31 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
Un vis devenit realitate...asta da perseverenta!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2019, 12:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2008, 13:12
Mesaje: 888
Localitate: Bucuresti
Bravo, bonheur, să-l porți cu bucurie !
Foarte frumoasă și prezentarea. 8)

Cochetez și eu de ceva timp cu ideea unui OP de 36 mm. Mi s-a reaprins beculețul cu ocazia asta. :P

_________________
If time is money, I'll spend my money on time.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2019, 13:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Felicitari pentru achizitie!
Reusit review, simteam lipsa unuia, mi-a facut placere sa te citesc.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2019, 14:14 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2348
Localitate: Sibiu Transilvania
Felicitari,
Superb ceas !
Sa te bucuri de el :!:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România