Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:12

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 15 Mai 2010, 01:10 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
Deoarece unul dintre prietenii nostri a lansat o intrebare / chestiune interesanta imi permit sa pun primul articol aici despre acest lucru.

Sunt constient de faptul ca nu e o prezentare de companie si nici de ceas, dar e un lucru informativ, pe care il consider "bine de stiut". Daca va fi considerat inutil sau inadecvat aici va fi mutat / sters.

Sa purcedem ...


Se vorbeste ades, mai ales pe forumurile din strainatate in rubricile de vanzari / cumparari, de "all cards and boxes", dar multi nu stiu ce inseamna asta sau ce ar trebui sa cuprinda acesti termeni.
Nu ma voi opri asupra cutiilor (la Omega in general sunt 2 mari si late - una de carton si una in care sta ceasul propriu-zis)

Ma voi opri asupra cardurilor si a "portofelului pentru carduri" in cazul firmei Omega.
Asa arata ele impreuna :

Imagine

si asa arata "portofelul" privit din spate :

Imagine


Cardurile sunt 3 la numar si le vom analiza in parte pe fiecare, cu ce contin, cu ce trebuie sa contina si cum trebuie sa arate.

1. Cardul de garantie internationala contine :
- numarul de referinta al ceasului ( "Ref :" )
- numarul de serie al ceasului ( "Watch No :" ) - care se regaseste si pe spatele ansei de la ora 7 a ceasului sau pe fata capacului din spatele ceasului si pe mecanism
- stampila magazinului de la care a fost cumparat de nou ( "Jeweler :" ) si eventual semnatura / numele angajatului care a facut vanzarea
- data la care a fost cumparat de la acel magazin ( "Date :" )
- un numar sub rubrica de data - a carui semnificatie momentan nu o cunosc
- o holograma cu insemnul Omega pe care scrie "Omega watches - World Service Organization"
- logo-ul Omega si cuvantul "Omega"

Imagine

si spatele acestui card :

Imagine

si un macro cu holograma securizata :

Imagine

Acest card in conditiile in care este semnat si completat corect confera garantie internationala (pe perioada de garantie) in orice service autorizat Omega. Dupa cum se poate observa cardul supus analizei este unul "in alb". Pentru cardurile "in alb" exista avantaje si dezavantaje. Dezavantaje : nu confera garantie, iar service-urile autorizate vor refuza sa onoreze garantia. Avantaje : numai daca ceasul este supus revanzarii.

2. Cardul de certificare drept cronometru este exact echivalentul certificatului COSC si arata ca ceasul pe care il insoteste este certificat drept cronometru si are un certificat COSC (care se afla in custodia Omega). Nu sunt cunoscute motivele pentru care Omega nu trimite certificatul COSC ci acest card, dar un lucru este sigur - daca ceasul este insotit de acest card, este certificat COSC.
In vederea obtinerii certificatului COSC in original de la Omega, trebuie luat legatura cu Omega S.A. via e-mail sau telefonic si trimisa o poza / scan / copie xerox dupa acest card la ei. Din ce stiu trimiterea certificatului COSC este "free of charge" in acest caz (dar la Omega nimic nu e sigur).
Cardul are insemnat pe el :
- numarul de referinta al ceasului ( "Ref :" )
- numarul de serie al ceasului ( "Watch No :" )
- o stampila de siguranta aplicata pe care scrie "Omega watches - oficially certified swiss chronometer"
- logo-ul Omega si cuvantul "Omega"

Imagine

si spatele acestui card :

Imagine

3 Cardul de pictograme este cardul care ne da informatiile tehnice referitoare la ceasul in cauza
- numarul de referinta ( "Ref :" )
- numarul calibrului cu care ceasul e echipat ( "Calibre No :" )
- pictogramele care se refera la caracteristicile tehnice ale ceasului (explicatia pictogramelor se gaseste in cartea tehnica a ceasului)
- nota : dupa cum se vede la acest card, Omega se grabeste cateodata :) (se vede pe card pictograma care desemneaza mecanism cu esapament co-axial, dar din cate stiu eu 1120 numai cu esapament co-axial nu e)
- nota 2 : cardul este marcat gresit in acest caz si referitor la tratamentul anti-reflex. Ceasul in cauza are cristalul tratat anti-reflex pe ambele parti, nu numai pe interior asa cum arata cardul.

Imagine

si spatele acestui card

Imagine

si pagina din careta tehnica in care sunt explicate pictogramele :

Imagine

Si pentru ca am impresia ca tonul a fost prea sobru, voi arata si ceva mai vesel - ceasul ale carui acte sunt acestea, ca nu cumva sa ii treaca cuiva prin minte sa caute aceasta referinta ( 1503.50.00 ) ca nu o va gasi.
Mi-au trebuit 6 luni de chin sa aflu de la Omega ce e cu acest ceas :D (dar asta e alta poveste, care e explicata pe undeva pe aici mai pe larg)

Imagine

Ceea ce am scris nu e litera de lege si completarile de orice natura sunt binevenite :)

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Omega "cards and card wallet"
MesajScris: 15 Mai 2010, 09:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Apr 2008, 14:35
Mesaje: 1734
Localitate: Bucuresti
O mica completare. Omega cere 50CHF daca vrei sa primeste certificatul COSC. Aberant dupa parerea mea, dar asta e situatia :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România