Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:47

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 133 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri High End
MesajScris: 05 Mar 2011, 11:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
Motivati de ce considerati ca acest ceas s-ar incadra la categoria high end.
Personal eu vad acest ceas cu o treapta mai jos. Adica un ceas mai slab de la o firma foarte bine cotata, ce manufacturiaza si ceasuri high end. Un ceas high end eu il vad ca si pe un Bugatti sau un Rolls Royce top class. Design-ul trebuie sa fie exclusivist si seria extrem de limitata. Reverso se fabrica in diverse modele. Un ultim impediment ar fi pretul (redus) al ceasului in cauza.
Ca o usoara comparatie din industria auto: Mercedes face Mercedes Sauber C9, S600 biturbo si SLS AMG GT3 dar mai fabrica si A180.

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri High End
MesajScris: 05 Mar 2011, 12:19 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2008, 21:12
Mesaje: 943
Localitate: Bucuresti
Foarte frumos ceasul. Cu adevarat remarcabil modelul (din toate punctele de vedere).

razvyy scrie:
Motivati de ce considerati ca acest ceas s-ar incadra la categoria high end.
Personal eu vad acest ceas cu o treapta mai jos. Adica un ceas mai slab de la o firma foarte bine cotata, ce manufacturiaza si ceasuri high end. Un ceas high end eu il vad ca si pe un Bugatti sau un Rolls Royce top class. Design-ul trebuie sa fie exclusivist si seria extrem de limitata. Reverso se fabrica in diverse modele. Un ultim impediment ar fi pretul (redus) al ceasului in cauza.
Ca o usoara comparatie din industria auto: Mercedes face Mercedes Sauber C9, S600 biturbo si SLS AMG GT3 dar mai fabrica si A180.


:lol: :lol: :lol:
Scuze, dar nu pot sa ma abtin sa nu spun (scriu) cateva cuvinte. Daca nici acest JLC nu e high end, chiar nu-mi dau seama ce poate intra in aceasta categorie conform criteriilor dumneavoastra. Poate de la Gyrotourbillon in sus? :twisted:

PS: Deci sa inteleg ca Rolls-Royce Ghost nu este high end pentru ca nu este Phantom? Asta inseamna ca sunt doar cateva ceasuri in intreaga lume care sa fie eligibile acestei categorii conform criteriilor dumneavoastra, cate unul de la fiecare manufactura exclusivista (doar modelul cel mai scump).

PS2: Imi cer scuze daca am parut putin cam "infipt", nu vreau sa jignesc sau sa denigrez pe nimeni.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri High End
MesajScris: 05 Mar 2011, 16:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Bine spus Mihai nu trebuie categorisit la H-E doar cel mai scump model al fiecarei marci,cred ca se poate vorbi de mecanismele lor de finisari de
noutati tehnice aparute mai mult, decat de materialul nobil si pietrele care-l imbraca crescandu-i ametitor pretul

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri High End
MesajScris: 05 Mar 2011, 18:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
mihaixp scrie:

PS: Deci sa inteleg ca Rolls-Royce Ghost nu este high end pentru ca nu este Phantom? Asta inseamna ca sunt doar cateva ceasuri in intreaga lume care sa fie eligibile acestei categorii conform criteriilor dumneavoastra, cate unul de la fiecare manufactura exclusivista (doar modelul cel mai scump).

PS2: Imi cer scuze daca am parut putin cam "infipt", nu vreau sa jignesc sau sa denigrez pe nimeni.

Nu am zis ca doar modelul cel mai scump este high end. Insa incercati sa faceti o diferenta intre luxury si high end. Si JLC fac multe modele high end. Dar daca dvs. spuneti ca un ceas care valoreaza cat un Audi A4 la mana a doua este un ceas high end, atunci asa o fi. Vad ca ati dat exemplul Rolls Royce.... exact exemplul ala il dadusem si eu. Arata-mi unde am scris eu ca Rolls-Royce Ghost sau alt model nu este H-E.

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Eu sunt foarte curios ...
MesajScris: 05 Mar 2011, 18:43 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2009, 21:09
Mesaje: 1224
Eu sunt foarte curios ce anume face acest ceas sa fie high-end dar NU si pe un Atlantic COSC - care in mod sigur nu vine cu 10 secunde/zi si inca nu am auzit pe nimeni sa se planga de alinieri la casuta foarte similara de data.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri High End
MesajScris: 05 Mar 2011, 20:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Dec 2008, 17:02
Mesaje: 454
Localitate: bucuresti
si eu sunt curios de ce acest ceas high-end, si nu luxury de pilda. si apropo mihaiP.
nu toate modelele manufacturate de JLC intra automat in categoria high-end, doar prin premisa ca sunt JLC, in anii 70 manufactura a folosit si mecanisme AS - si acelea sunt high-end?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri High End
MesajScris: 05 Mar 2011, 21:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
Faptul ca nu exista pe acest forum un ceas mai scump ca asta ... nu cred ca-l face ceas high end.
Ceasul dumneavoastra este un ceas de lux, nu este un ceas high end.
Interesant ca avem un forum numit "ceasuri de lux" si nu avem o subcategorie cu acelasi nume. :)
Precizie mare nu prea are, poate ne lamuriti in ce constau acele lucruri care-l fac "foarte complex".
Nu-i neaparat sa venim cu contraargumente postand ceasuri, eu zic ca putem combate o idee, nu?

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri High End
MesajScris: 05 Mar 2011, 21:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
bogdan_fondrea scrie:
- conform multor clasificari internationale s-a cazut de comun acord ca JLC este un brand ce este acolo sus

Corect. Dar asta nu inseamna ca tot ce iese pe poarta intreprinderii respective este high end. Am dat un exemplu: Mercedes. Ambele companii produc si pentru cei ce vor, dar nu pot mai mult.

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri High End
MesajScris: 05 Mar 2011, 22:11 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2010, 23:05
Mesaje: 492
Permiteti sa fac o remarca. High - end inseamna in definitiv varf de gama, deci nu trebuie comparat cu ceva. Este maximul pe care il scoate o companie, ce are ea mai bun. Daca deasupra JLC - ului prezentat nu mai este altceva, atunci este high - end.
Eu am un Zenith iar Zenith - ul este marca de lux, este ceasul meu high - end ? Nu este. Este in schimb varf de gama un Zenith Defy.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri High End
MesajScris: 05 Mar 2011, 22:24 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
High end eu personal nu consider acel JLC. Este un ceas scump care arata cel mult potentialul financiar al posesorului/purtatorului.
Ce solutii revolutionare s-au aplicat la realizarea ceasului ? Armare in ambele sensuri...are si Seiko sau alt tip de mecanism elvetian.
Intr-adevar balansul cu sprijin in doua puncte este frumos dar ...mai exista si in alte ceasuri ,primul care-mi vine acum in minte este tot de la Seiko , si anume 6138 sau 6139.
Consider High-end intradevar o solutie care la vrenea aparitiei a revolutionat intr-un mod sau altul tehnica orologera. Ar fi sistemul coaxial ,mai precis ancora cu 3 palete care face mersul ceasului mai precis (Omega), ar fi sistemul celor 5 bile de la rotor (Eterna) sistemul de armare cu doua arcuri care distribuie intr-un mod uniform forta trenului de rulare al ceasului,sistemul microrotor al automatului , sistemul bumper , chiar si sistemul autolube de la Tissot au fost si sint high end.
Ar fi multe dar ...faptul ca un ceas este decit scump nu inseamna neaparat ca este si high-end.
Este frumos decorat si rotorul , imi place ca este reverso ,finisarile sint intr-adevar la superlativ dar , vorbind despre realizari remarcabile aplicate in acest ceas...cam nu este high end . Cei de la JLC au intr-adevar si ceasuri muuuult mai tari,oricum este bine ca-l vedem si pe acesta.
Eu zic sa punem virgula si sa mergem mai departe si sa mai vedem altul .
Deci urmatorul care este ?

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri High End
MesajScris: 05 Mar 2011, 23:35 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Ai Omega Coaxial-ul Bogdane . Acela este High end in opinia mea. Nu-l prezinti ? Este un mecanism foarte interesant, si ceasul arata super , l-am vazut pe viu . Chiar daca mai apare pe forum, aici este locul lui !

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri High End
MesajScris: 06 Mar 2011, 00:00 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Nu stiu daca eu am vre-unul , dar daca vreti sa prezint unul care-l am imi spuneti careva dintre dvs forumisti care anume doriti si cu toata placerea o sa prezint .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri High End
MesajScris: 06 Mar 2011, 01:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Deacord cu Nic.este H_E un ceas care are ceva special care aduce vizibile modificari constructive si de inovatie la mecanism (c-axial)de ex,turbillon,armarea in ambele sensuri si multe alte descoperiri tehnice ce aduc precizie si fiabilitate mare.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri High End
MesajScris: 06 Mar 2011, 02:41 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Ok , atunci , daca reusim sa stabilim sau sa ajungem la un numitor comun...daca parerea mea nu este buna atunci rog sa fiu combatut .
Eu cam asa vad lucrurile . Daca un producator de ceasuri/mecanisme a ajuns la un moment dat sa perfectioneze sau sa schimbe ceva in domeniul evolutiei ceasurilor atunci se poate denumi High-end.
Atunci sa o luam mai din trecutul evolutiei ceasurilor , pentru a parea mult mai atractiv si mai consistent acest topic.
In acest caz ...il invit pe colegul Bufon , cu ale sale superbe fusee sa incerce sa faca o scurta descriere a mecanismelor si a ceea ce le face oarecum exclusiviste si in ziua de azi , si anume principiul transmisiei pe lant.
Apoi ar putea si Bogdan ( Zaitsuca ) sau Galaxy sa incerce sa ne prezinte minute-repeater-ul oricare din posesia lor.
Apoi Lemania 5100 care si el este un mecanism high-end , apoi User cu fabulosul Atmos , un ceas care functioneaza pe principiul presiunii atmosferice ,Bob13 din nou cu al sau Maurice-Lacroix retrograde, un mecanism fabulos...si Rubin cu frumosul Eterna , apoi Ion 66 care desi activeaza mai mult la rubrica de vinzari am observat un mecanism frumos cu automaticul orizontal (nu-mi vine acum in minte cum ii spune) prezentat la rubrica ultima achizitie , si mai sint si din gama quartz multe ...perpetual calendare si multe multe alte ceasuri interesante sa nu-l uitam pe Adrian(Achraf) care sint convins ca are si el multe de completat pe aici, astfel topicul va avea substanta, asta daca se dovedeste ca acceptiunea de high end este cea din viziunea mea.
Daca este vorba decit de ceasuri din ce in ce mai scumpe atunci ...probabil o mai fi si un Rolex ...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri High End
MesajScris: 06 Mar 2011, 10:01 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Sa-mi dau si eu cu parerea?
Numai un pic ... si scurt. Eu cred ca JLC este un brand high-end, dar modelul prezentat de BF este doar foarte aproape de categoria h-e (a mai spus, parca, cineva inaintea mea cam acelasi lucru).
Omega Co-axial al lui BF este si el doar aproape de h-e, dar nu-i acolo. Desi foloseste un mecanism foarte complex (FP 1185 modificat la esapament - adica co-axial) utilizat de catre Blancpain, Alain Silberstein, Chaumet si (poate) putin altii, nu cred ca este un ceas high-end.
Pe-aici pe forum, din ce-mi aduc eu aminte, Jamal a postat un UN, care cred ca "se inscrie in categorie" :lol: , si cred ca si Daytona al lui tty se afla cam pe acolo. Maurice Lacroix nu cred ca intra la aceasta categorie. Poate doar cu mecanismul in-house. La fel si Ebel, care desi are mecanisme in-house, nu se inscrie in categoria h-e.
Ideea este ca avem branduri high-end care produc si ceasuri non-h-e. Alain Silberstein echipat cu FP 1185 este high-end. Alain Silberstein echipat cu Valjoux 7750 nu mai este h-e. Rolex, Ebel, Omega - desi nu se inscriu in categoria h-e, au cateva modele care se inscriu in aceasta categorie.

Am intrat si eu pe forumuri cel putin la fel de faimoase ca al nostru :mrgreen: si iata ce am gasit (lista poate fi completata, eu adaugand deja la categoria h-e Glashutte Original)
http://forums.watchuseek.com/f381/high- ... 21568.html

Deci avem asa:
High-End Luxury (exemple):
A Lange and Sohne, Alain Silberstein, Audemars Piguet, Blancpain, Breguet, Franck Muller, Glashutte Original, JLC, Parmigiani, Patek Phillipe, Ulysse Nardin, Vacheron Constantin si as mai adauga eu multi independenti sau nou-veniti, cum ar fi Greubel & Forsey)
Imagine

Luxury(exemple):
Breitling, Cartier, Ebel, Omega, Rolex
Imagine

Pseudo Luxury Watches
Baume & Mercier, Raymond Weil, Tag Heuer, Longines, Eterna
Imagine

Basic Luxury Watches
Epos, Fortis, Movado, Oris
Imagine

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 133 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România