Ha.. Ingersoll ?

Aici vor fi postate toate cererile de identificare. Nu se fac evaluari.
Scrie răspuns
AndreiH
Mesaje: 15
Membru din: 16 Sep 2016, 03:38
Localitate: Cluj

Ha.. Ingersoll ?

Mesaj de AndreiH »

Salutare tuturor.
Prima data imi cer scuze de calitatea pozelor.
Apoi. povestea... Care suna cam asa.. de cand sunt membru pe ceasornicar.ro am citit in fiecare zi cate un pic.
Dar dupa cum se vede.. n-am citit destul. :P
Fiindca am gasit un "Ingersoll" la piata de vechituri.
Nestiind dinainte ce si cum si atras de denumirea germana si de aspectul cadranului l-am luat...
Venind acasa, primul lucru dau o cautare pe forum "Ingersoll". Deci e evident ca Ingersoll mai noi sunt chinezesti.
Am cautat pe google cateva ore si ieri si azi.. Dar nu reusesc sa gasesc nimic despre modelul asta, sau gasesc Ingersoll chinezesti mai noi mai fantasy sau vechile Ingersoll alea americanesti 1$ watch.
Diametrul cam 35 mm. Cadranul e inscriptionat "swiss made" hmm...
Acum intrebarea mea.. Ce ma intriga pe mine... Mecanismul.. de care o fi? Bineinteles ca am petrecut cateva ore pe ranfft.de fara success inca.. dar daca cumva cineva stie cam despre ce e vb ..
Doar de curiozitate, (oricum va fi reconditionat si pastrat) aveti vreo idee despre acest ceas/model..
Ciudat e ca nu gasesc nimic pe google despre el inca..
Multumesc mult.

Imagine
Imagine
seba
Mesaje: 1855
Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Localitate: Tulcea

Re: Ha.. Ingersoll ?

Mesaj de seba »

Pare SB-1 (China),mecanismul a fost folosit si in ceasurile Orex.
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Ha.. Ingersoll ?

Mesaj de gherghin nicolae »

seba scrie:Pare SB-1 (China),mecanismul a fost folosit si in ceasurile Orex.
Nu e mecanismul ala .
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
AndreiH
Mesaje: 15
Membru din: 16 Sep 2016, 03:38
Localitate: Cluj

Re: Ha.. Ingersoll ?

Mesaj de AndreiH »

Ce mi se pare ciudat e ca nu reusesc (eu) sa vad ceva rubine ...
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Ha.. Ingersoll ?

Mesaj de gherghin nicolae »

Postati o poza clara cu simbolul de linga balans.
Nu are rubine , sau daca are scrie pe mecanism.
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
AndreiH
Mesaje: 15
Membru din: 16 Sep 2016, 03:38
Localitate: Cluj

Re: Ha.. Ingersoll ?

Mesaj de AndreiH »

Vad doar
"CAL 1213"
"SWISS"
si langa balans o stea cu 6 colturi cu KI scris inauntru?
Din pacate asta e cea mai buna poza ce am reusit sa o fac:
Imagine
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Ha.. Ingersoll ?

Mesaj de gherghin nicolae »

http://www.ebay.ie/itm/291668767922


Rendex cal 1213


Asta-i calibrul, ceas fara rubine, genul one dollar watch .
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
AndreiH
Mesaje: 15
Membru din: 16 Sep 2016, 03:38
Localitate: Cluj

Re: Ha.. Ingersoll ?

Mesaj de AndreiH »

Multumesc mult de tot pt. ajutor.
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Ha.. Ingersoll ?

Mesaj de gherghin nicolae »

Cu placere .
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
AndreiH
Mesaje: 15
Membru din: 16 Sep 2016, 03:38
Localitate: Cluj

Re: Ha.. Ingersoll ?

Mesaj de AndreiH »

Tot sunt un pic confuz..
Daca firma la inceput a fost americana apoi au preluat-o chinezii..
De ce apare si pe ecran si pe mecanism "Swiss", "Swiss made"...
Oricum de modelul asta nu gasesc nimic pe google..
O fi din anii 80? 90?
Scrie răspuns