Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 12 Mai 2024, 05:13

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 91 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Rolex
MesajScris: 04 Apr 2013, 14:45 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Pare mecanism JLC insa poza-i foarte mica...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Rolex
MesajScris: 04 Apr 2013, 15:18 
Neconectat

Membru din: 06 Oct 2012, 09:51
Mesaje: 13
http://imageshack.us/photo/my-images/82 ... 40749.jpg/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Rolex
MesajScris: 04 Apr 2013, 16:00 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
In afara de cadranul prea urat ptr. LeCoultre restul e original.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Rolex
MesajScris: 04 Apr 2013, 17:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
O gluma buna acei 1500 euro (pret de...start) pt. acest ceas.
In acei ani, JLC era cotata mult mai jos. Sub Omega. Majoritatea ceasurilor fabricate in anii respectivi fac maxim 200-300 euro (daca nu-s in aur).

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Rolex
MesajScris: 05 Apr 2013, 15:15 
Neconectat

Membru din: 06 Oct 2012, 09:51
Mesaje: 13
multumesc ptr pareri. ceasul functioneaza bine...ma gandesc ca si asta ii creste valoarea ca ceas vintage...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Rolex
MesajScris: 05 Apr 2013, 17:51 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
marcellutz scrie:
multumesc ptr pareri. ceasul functioneaza bine...ma gandesc ca si asta ii creste valoarea ca ceas vintage...

:lol: :lol: :lol: Cred ca v-a scapat din vedere faptul ca este vorba de un CEAS care trebuie din start sa functioneze bine. Nu discutam de obiecte decorative. :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Rolex
MesajScris: 05 Apr 2013, 18:02 
Neconectat

Membru din: 06 Oct 2012, 09:51
Mesaje: 13
sa spunem ca sunt oleaca ''naiv''?...un ceas are valoare numai daca ''mere''?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Rolex
MesajScris: 05 Apr 2013, 18:29 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Are valoare mai mare daca ,,mere " .
Mai ales ca lumea se fereste de ceasuri care nu functioneaza ...si mai ales de astfel de ceasuri care si arata rau pe linga faptul ca nu functioneaza. Cadranul ,,face " cam 80 % din valoarea ceasului . Daca-i rescris ...nu-i bine ca se vede si ca nu-i original ...Cadran nou original pentru acest ceas , estimez ca ar costa cel putin cit acest ceas prezentat de dvs. Chiar daca-i din aur carcasa ...
Asa ca ...vreti -nu vreti , colegii au dreptate . Stiu ca-i greu de acceptat , insa probabil unde-l vindeti nu sint oameni care sa aiba cunostinta de aceste discutii de aici si , cine stie ...poate pushca un pret mai mare .
Succes !!!

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Rolex
MesajScris: 05 Apr 2013, 23:21 
Neconectat

Membru din: 06 Oct 2012, 09:51
Mesaje: 13
Va multumesc, ptr raspunsuri.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Rolex
MesajScris: 20 Iun 2013, 12:24 
Neconectat

Membru din: 20 Iun 2013, 12:10
Mesaje: 1
Buna ziua! Am un ceas rolex submariner 100ft:300 original, asi vrea sa-l vand , dar nu are acte. Nu este furat, dar s-au pierdut actele. Exista cumva posibilitatea unui certificat de la politie sau habar n-am de unde ca nu este inregistrat ca furat sau pierdut ? Ceasul are nevoie de o mica reparatie si nu stiu unde asi putea sa-l duc la reparat, ma tem sa-l las asa, fara siguranta. Imi puteti spune cum se procedeaza cu reparatul, cu vanzarea? Va multumesc anticipat


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Rolex
MesajScris: 20 Iun 2013, 12:49 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Spre deosebire de un automobil la care certificatul si talonul sunt obligatorii, la un ceas toate astea sunt facultative. In cazul in care exista, cresc automat pretul/valoarea.
ceasului. Dar la fel ca un automobil si ceasul trebuie sa functioneze.
Asa ca reparati-l, dupa care puteti posta pozele corespunzatoare (minim 3: cadran, spate si MECANISM) la rubrica de vanzari.
Cat priveste eliberarea unui certificat precum ca nu e furat; intrebati la politie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Rolex
MesajScris: 21 Iun 2013, 10:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2012, 14:27
Mesaje: 14
La reprezentanta Rolex faci cerere sa vezi daca e furat sau nu.
Sau la firmele de asigurari din afara.

Alexvintage scrie:
Spre deosebire de un automobil la care certificatul si talonul sunt obligatorii, la un ceas toate astea sunt facultative. In cazul in care exista, cresc automat pretul/valoarea.
ceasului. Dar la fel ca un automobil si ceasul trebuie sa functioneze.
Asa ca reparati-l, dupa care puteti posta pozele corespunzatoare (minim 3: cadran, spate si MECANISM) la rubrica de vanzari.
Cat priveste eliberarea unui certificat precum ca nu e furat; intrebati la politie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Rolex
MesajScris: 30 Apr 2023, 12:56 
Neconectat

Membru din: 28 Feb 2013, 00:10
Mesaje: 24
Buna ziua. Reîmprospătez acest topic după exact 10 ani dintr-un motiv pentru mine important: țineți minte ca achiziționasem acel Omega Speedmaster, un ceas care încă îl dețin și îmi place foarte mult, ei bine, acum câteva zile am găsit într-un magazin de ceasuri de lux un Omega Seamaster 212.30.41.20.03.001, nou, rămas pe stoc nevândut, cu cutia de lemn, garanție, etc și as fi tentat da îl cumpăr. As dori sa știu de la voi ce părere aveți de acest ceas inclusiv cam cât valorează ținând cont ca are cam 10 ani modelul, cât ar merita plătesc pentru el. Mi-ar place sa îl alătur Speedmaster-ului. Va mulțumesc anticipat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Rolex
MesajScris: 01 Mai 2023, 23:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Total offtopic.
Nu suntem sait de evaluari. Evident pretul ar trebui sa fie sub cel al modelului nou. Fiind vechi pe stoc, ii trebuie revizie. Ceasul va avea garantie. Totusi intreaba ce inseamna garantie in cazul asta. Teoretic. Il iei, merge aiurea, il trimiti la AD si el la Omega. Ceasul e bun si frumos. Restul depinde de aria geografica. Daca e in Europa, ai sanse sa ajunga unde trebuie. Daca nu, .....cam nasol

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Rolex
MesajScris: 03 Mai 2023, 23:42 
Neconectat

Membru din: 28 Feb 2013, 00:10
Mesaje: 24
Știu ca nu este un site de evaluări și ca sunt off-topic, as fi putut sa deschis alt topic dar m-am gândit ca dat fiind faptul ca topicul este deschis de mine as fi putut sa îl continui. Oricum, prețul ceasului este de 4000€, este cu siguranța inferior modelului nou dar as fi vrut sa știu dacă merita banii ceruți. Garanția oferită este de un an de zile iar revizia o face tot vânzătorul înainte sa mi-l vândă, bineînțeles dacă doresc eu, inclus in prețul de vânzare. Mulțumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 91 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România