Cadranul este rescris?

Aici vor fi postate toate cererile de identificare. Nu se fac evaluari.
mihaieros
Mesaje: 1164
Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Localitate: Brasov
Contact:

Cadranul este rescris?

Mesaj de mihaieros »

Voi ce parere aveti? Cadranul acestui ceas este original sau rescris?
http://ceasuridemana.ro/universal-genev ... 80166.html
Ceasoholic
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Cadranul este rescris?

Mesaj de gherghin nicolae »

Eu cred că-i rescris.
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Avatar utilizator
ate14
Mesaje: 1722
Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cadranul este rescris?

Mesaj de ate14 »

Si eu la fel.
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!
Avatar utilizator
timetwister
Mesaje: 531
Membru din: 08 Feb 2014, 18:01

Re: Cadranul este rescris?

Mesaj de timetwister »

Eu cred ca nu este rescris si cred ca este intr-o stare foarte buna stiind problemele existente la stratul de protectie pentru aceste cadrane. De vina este si bezelul.

Cu respect
danny
Mesaje: 916
Membru din: 04 Aug 2009, 15:13

Re: Cadranul este rescris?

Mesaj de danny »

Parerea mea e ca e rescris. Uitati-va la inegalitatea dintre cifrele din cadranul mic de la ora 6. 12 e mai mare decat 11...8 e mai gros ca restul...si mai sunt diferente subtile de genul asta. Asta e parerea mea...
Avatar utilizator
ate14
Mesaje: 1722
Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cadranul este rescris?

Mesaj de ate14 »

La prima vedere am fost si eu tentat sa spun ca nu este rescris, cunoscand problemele pe care le au aceste cadrane.
Dupa care, analizand cifrele am observat discrepante mari in modul cum sunt scrise.
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!
Avatar utilizator
Gabi1
Mesaje: 4340
Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Localitate: BUCURESTI

Re: Cadranul este rescris?

Mesaj de Gabi1 »

Nici eu nu cred ca este rescris. La subcadranul de la ora 6 cred ca este iluzie optica datorata pozei slabe calitativ( lumina, unghi usor oblic,posibil plexi nedegresat)
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
danny
Mesaje: 916
Membru din: 04 Aug 2009, 15:13

Re: Cadranul este rescris?

Mesaj de danny »

De acord, ate14. Am cautat si eu imagini cu alte aero-compaxuri...totusi au cifrele "crisp", nu asa...Uitati-va la alta chestie, la tachymetru...distanta intre "500" si punctul de sub el...si 400 si punctul de sub el...si mai sunt si altele...pur si simplu nu se aliniaza corect, eu zic ca nu e iluzie optica...La ora 10 1 e mai inalt decat 0, ca 0 se vede unde se termina...pot gasi multe din astea.
Avatar utilizator
emilmaga
Mesaje: 500
Membru din: 05 Feb 2011, 21:22
Localitate: Fagaras & Ploiesti
Contact:

Re: Cadranul este rescris?

Mesaj de emilmaga »

Cred ca este original, cirele asa erau scrise mai ciudat; au fost multe variatii de Aero-compax, este ciudat faptul ca ceasul unui pilot nu are elemente fosforescente, au macar cifrele sau limbile fosforescente sau in unele cazuri ambele cu fosfor.
Mai jos un ceas identic, doar ca limbile sunt cu fosfor:
Imagine
Avatar utilizator
Gabi1
Mesaje: 4340
Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Localitate: BUCURESTI

Re: Cadranul este rescris?

Mesaj de Gabi1 »

danny,
ce parere ai, cadranul este rescris partial sau total? :D
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
danny
Mesaje: 916
Membru din: 04 Aug 2009, 15:13

Re: Cadranul este rescris?

Mesaj de danny »

emilmaga, exact la imaginea pe care ai postat-o tu ma uitam eu acu, ca am gasit-o pe net...intr-adevar, are tot cifrele un pic ciudate...nu stiu ce sa mai zic...Bun, acu de ce unele sunt perfecte si altele nu?...Eu m-am debusolat :D
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Cadranul este rescris?

Mesaj de gherghin nicolae »

Posibil sa fie si cum scrie Gabi1 , rescris partial. Am avut asa ceva , desigur alt tip de cadran si am cautat mult unul nou.
Al meu era diferit putin fata de asta .

Imagine

Mie nu-mi pare in regula nici scrisul Universal Geneve si Aerocompax
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
danny
Mesaje: 916
Membru din: 04 Aug 2009, 15:13

Re: Cadranul este rescris?

Mesaj de danny »

Greu de gasit cadrane la piesele astea "grele"....de multe ori nici la doxa nu gasesti cadran, d-apai la U.G....
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Cadranul este rescris?

Mesaj de gherghin nicolae »

Asa este .
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Avatar utilizator
Gabi1
Mesaje: 4340
Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Localitate: BUCURESTI

Re: Cadranul este rescris?

Mesaj de Gabi1 »

gherghin nicolae scrie:Posibil sa fie si cum scrie Gabi1 , rescris partial.
Gabi1 scrie:Nici eu nu cred ca este rescris. La subcadranul de la ora 6 cred ca este iluzie optica datorata pozei slabe calitativ( lumina, unghi usor oblic,posibil plexi nedegresat)
:wink:
Gabi1 scrie:danny,
ce parere ai, cadranul este rescris partial sau total? :D
Recunosc, intrebarea era retorica...
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
Încuiat