Micutul tic tac

Aici vor fi postate toate cererile de identificare. Nu se fac evaluari.
Scrie răspuns
Aiurel
Mesaje: 306
Membru din: 08 Iul 2016, 14:17
Localitate: Craiova

Micutul tic tac

Mesaj de Aiurel »

Salutare,

Avem ceasul de mai jos:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Din pacate nu prea am gasit marcaje pe el care sa ajute la identificare.
Am observat ca cifrele care dubleaza orele (13, 14, 15 etc) se fac albastre daca se aplica lumina puternica pe ele.
Pare a mai fi un marcaj in interior, undeva sub mecanism dar nu pot spune cu precizie ce scrie.
Poate sa fie "555" sau "SSS" sau "S55".
Învață repede din greșelile altora, pentru ca nu ai timp sa le faci tu singur pe toate.
Dragos M
Mesaje: 619
Membru din: 26 Noi 2013, 18:04
Localitate: Timisoara

Re: Micutul tic tac

Mesaj de Dragos M »

Seamana foarte mult cu AS 278 sau AS 437.
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: Micutul tic tac

Mesaj de Alexvintage »

Asta vrea sa fie o identificare "la plesneala"?
Dragos M
Mesaje: 619
Membru din: 26 Noi 2013, 18:04
Localitate: Timisoara

Re: Micutul tic tac

Mesaj de Dragos M »

Nu sunt sigur daca e sau nu un mecanism AS. Diferentele intre 278 si 437 sunt mici (conform ranfft.de), unde avem o poza cu 437.

Mecanismul prezentat de Aiurel e oarecum similar.
Aiurel
Mesaje: 306
Membru din: 08 Iul 2016, 14:17
Localitate: Craiova

Re: Micutul tic tac

Mesaj de Aiurel »

Alte pareri?
Învață repede din greșelile altora, pentru ca nu ai timp sa le faci tu singur pe toate.
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Micutul tic tac

Mesaj de gherghin nicolae »

Aici il veti gasi :

www.google.com

Mult succes !!!
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Aiurel
Mesaje: 306
Membru din: 08 Iul 2016, 14:17
Localitate: Craiova

Re: Micutul tic tac

Mesaj de Aiurel »

gherghin nicolae scrie:Aici il veti gasi :

http://www.google.com

Mult succes !!!
Wow !
Cata inspirație!
Învață repede din greșelile altora, pentru ca nu ai timp sa le faci tu singur pe toate.
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Micutul tic tac

Mesaj de gherghin nicolae »

Va las dvs placerea transpiratiei ...utila in cazul dvs de altfel , pentru ca invatati :)
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Dragos M
Mesaje: 619
Membru din: 26 Noi 2013, 18:04
Localitate: Timisoara

Re: Micutul tic tac

Mesaj de Dragos M »

Moneda de 10 bani are 20.5 mm in diametru, iar in poza pare sa aiba o dimensiune similara capacului spate, asadar mecanismul e mai mic de 20.5 mm. Mai mic (dar apropiat) de 20.5 mm ar putea insemna un mecanism de 9 lignes (9*2.2558 = 20.3 mm) sau 8.75 lignes (9.75*2.2558 = 19.73 mm).

Eu cred ca ceasul are un mecanism A.S. 278. Sunt sanse destul de mari ca sub cadran sa fie stantat un logo.
Aiurel
Mesaje: 306
Membru din: 08 Iul 2016, 14:17
Localitate: Craiova

Re: Micutul tic tac

Mesaj de Aiurel »

Mulțumesc pentru informații.
Învață repede din greșelile altora, pentru ca nu ai timp sa le faci tu singur pe toate.
Scrie răspuns