Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:08

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 04 Apr 2018, 17:18 
Neconectat

Membru din: 15 Iul 2010, 00:46
Mesaje: 10
Buna ziua tuturor! Detin un ceas tag heuer si m-ar interesa sa stiu mai multe despre acest model, și anume ce ma îngrijorează este mecanismul acestuia,credeți ca acest ceas este un fake sau 100% original.Multumesc anticipat și îmi cer scuze pentru calitatea pozelorImagineImagineImagineImagineImagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Apr 2018, 17:24 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
E original, echipat cu Sellita SW200.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Apr 2018, 21:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Nu este fake.
Cam asta este gradul de finisare al mecanismelor utilizate de TAG, din pacate.
Nu comentez calibrul, nu am motive. Dar calitatea...lasa de dorit pentru nivelul de pret cerut.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Apr 2018, 22:27 
Neconectat

Membru din: 15 Iul 2010, 00:46
Mesaje: 10
Sunt membru pe acest forum de câțiva ani,am citit destule postări legate de tag și știam ca folosesc mai nou și mecanisme Sellita de aceea când am ajuns acasă primul lucru a fost sa desfac ceasul sa văd mecanismul,recunosc speram la un ETA însă nu asta a fost dezamăgirea mea ci felul in caRe este finisat acest mecanism mai bine spus lipsa finisarilor.Sunt curios cum de pot numi acest mecanism ca și unul propiu când el este de fapt baza.Este oare legislația in acest domeniu atât de permisiva?Care sunt modificările aduse de către tag heuer acestui sw-200 de acesta devine caliber5?Detin un Longines master collection chronograph luat de aici de pe forum,impecabil finisat de asemenea un hamilton khaki cu mecanismul h-10 cred, la fel destul de frumos finisat mecanismul din Aquaracer aduce mai mult cu acele din seiko sk007 și seiko 5 mecanisme care după câțiva ani m-au cam lăsat.Nu știu de ce am avut tot timpul o sensibilitate pentru tag heuer și chiar mi-am dorit un asemenea ceas care la exterior este cred eu aproape impecabil însă laminterior de acesta data acest model mi-a lăsat un ușor gust amar


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Apr 2018, 23:20 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Ignorați mecanismul și aspectul lui și bucurați -vă de ceas.
Oricum, interiorul nu se vede și este totuși un ceas original. Așa că, asta e cel mai important. În rest e marketing.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Apr 2018, 23:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Platesti brandul, cand ai la mana Tag ochii privitorului se fac mari, restul e can-can. :D Poate sa fie si Miyota in el, pe putini spre deloc intereseaza.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Apr 2018, 23:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Da Nic, e marketing, perfect adevarat. Problema este ca nu-i doar marketing ci sunt si bani. Adica... banii celui care cumpara un nume mare cu un mecanism cotat de multi mai jos decat un 2824 (chiar si tu ai subscris la ideea asta candva). Si asa cum spune initiatorul topicului, un SW in forma de baza, fara linii, fara brazde, fara ''cote'' de nici-un fel. Deci, cu ce pretentii boteaza Tag calibrul Sellita transformandu-l intr-un pompos ''caliber5'' :? ?
Inauntru poate fi si miyota, si ''coyota''... dar cand platesti o caruta de bani... pentru cine stie ce are sub capota ceasului conteaza mai mult decat la ce se benocleaza privitorul. Asadar... un Certina cu 2824 la oferta cu vreo 1500-1800 lei de nou este de departe o afacere mai buna.
Asadar, te mai poti bucura de ceas, cand stii ca ai luat ...teapa :roll: ?!

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Apr 2018, 23:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Asa e marketingul actual, BMW cu motoare concepute de Peugeot facute in China, Mercedes cu Renault, Jaguar cu Ford......... si platesti la fel de mult pretul si emblema. Ceasuri corecte, pana in anii 2005, de aici incolo incep surprizele.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Apr 2018, 00:35 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Ramai pozitiv, se poate si mai rau.

Panerai cu Unitas si Girard Perregaux cu Selitta :lol:

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Apr 2018, 14:45 
Neconectat

Membru din: 08 Feb 2016, 16:50
Mesaje: 291
Localitate: Bucuresti/Turnu Magurele
Cand tot ziceam asta pe aici, se gasea mereu cineva sa-mi explice ca TAG e ok, ca bla bla, ca si altii can nu stiu ce.

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Apr 2018, 16:35 
Neconectat

Membru din: 08 Feb 2016, 16:50
Mesaje: 291
Localitate: Bucuresti/Turnu Magurele
Simon Crane!

https://www.youtube.com/watch?v=6-qDptwmt1M


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Apr 2019, 15:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Ian 2019, 16:53
Mesaje: 50
catalin.v scrie:
Da Nic, e marketing, perfect adevarat. Problema este ca nu-i doar marketing ci sunt si bani. Adica... banii celui care cumpara un nume mare cu un mecanism cotat de multi mai jos decat un 2824 (chiar si tu ai subscris la ideea asta candva). Si asa cum spune initiatorul topicului, un SW in forma de baza, fara linii, fara brazde, fara ''cote'' de nici-un fel. Deci, cu ce pretentii boteaza Tag calibrul Sellita transformandu-l intr-un pompos ''caliber5'' :? ?
Inauntru poate fi si miyota, si ''coyota''... dar cand platesti o caruta de bani... pentru cine stie ce are sub capota ceasului conteaza mai mult decat la ce se benocleaza privitorul. Asadar... un Certina cu 2824 la oferta cu vreo 1500-1800 lei de nou este de departe o afacere mai buna.
Asadar, te mai poti bucura de ceas, cand stii ca ai luat ...teapa :roll: ?!


De ce 'ai luat teapa'? TAG nu promoveaza nicaieri interiorul ca fiind frumos sau decorat etc.
Daca ar fi fost display caseback da, inteleg ca ar fi absurd sa fie pus pentru a vedea un mecanism atat de simplu. Dar din cate am inteles mecanismul functioneaza bine si este apropiat ETA, asa ca ceasul il cumperi daca iti place cum arata...

_________________
instagr.am/lifeofmiquel


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Apr 2019, 16:19 
Neconectat

Membru din: 04 Mai 2013, 18:19
Mesaje: 144
Mecanismul ETA 2892/A2 / A31.L01 cum vi se pare ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Apr 2019, 18:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Referitor la ce spunea cataradoi despre GP cu Selitta, avem si mai si:
https://monochrome-watches.com/ulysse-n ... ecs-price/

Acum, mie imi place TAG, mi-a placut intotdeauna, am avut 3 automatice TAG, toate cu ETA, dar intr-adevar mai sunt anumite aspecte la ei care pot fi imbunatatite. Dpdv finisaje, mie imi plac pentru nivelul lor de pret.
Ceasurile cu capac solid nu au mecanisme decorate, poate cele din gama peste Aquaracer, dar cele care au capac vitrat, au mecanisme frumoase.
Eu am avut un Monaco si arata asa:
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România