Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Apr 2024, 07:41

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri... made in Romania?
MesajScris: 11 Mar 2010, 23:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Sint zeci de marci consacrate care monteaza eta2824-2 cu diferente mari de preturi prin care cumparam numele si totusi se cauta la greu,cred ca nu pentru mecanism in mod special,ci pentru cum arata,eu am ceasuri diferite cu acelasi mecanism si nu ma deranjeaza le-am cumparat din motive de design si pur si simplu imi place "Cronicar" daca este made in romania cu atit mai mult are acelasi mecanism,eu cred ca este chestie de marketing.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri... made in Romania?
MesajScris: 11 Mar 2010, 23:59 
Neconectat

Membru din: 07 Oct 2009, 22:50
Mesaje: 23
Localitate: Dr.Tr.Severin
Am vazut acum ceva ani o comedie, americana. M-am distrat grozav pana in momentul in care ( film de razboi ) unul dintre personaje trage cu o racheta intr-o cladire de la 50 m, iar racheta "face fss" si rupe doar din tencuiala. Camera focuseaza apoi lada cu rachete ramase pe care scria " made in Romania". M-am simtit jignit profund.
Cum bine a zis cineva problema nu e cu Romania, ci cu romanii. Oriunde in lume au ajuns romanii fie au ajuns pe culmi ( foarte putini si dintre acestia multi isi neaga originea), fie au facut ca numele nostru sa inspire repulsie (in 99% din cazuri).
Chiar daca cineva ar demara un proiect de o asemenea anvergura, problemele vor veni din partea angajatilor. Afacerile de care stiu ca merg bine sunt doar cele minuscule si doar acolo unde patronul este prezent in permanenta. Odata dezvoltate, au inceput declinul. Se va gasi intotdeauna un angajat care sa schimbe putin pozitia camerei de supravegere pentru a putea "ciordi" sau unul caruia daca din eroare ii scapa pe jos mecanismul unui ceas desfacut sa il puna la loc in speranta ca nu l-a observat nimeni. Cred ca in majoritatea cazurilor, la noi, intr-o afacere sunt motivati doar patronii. Din principiu si cu zambetul pe buze si cu injuratura in gand...( din partea angajatilor)
Mi-as dori sa fiu mandru ca sunt roman dar pe zi ce trece am din ce in ce mai putine motive.
Bogdan, ma bucur sincer ca tu crezi in proiect. Eu sunt sceptic.A face un ceas imi imaginez ca nu e problema doar de bani.Se cere competenta si devotament din partea angajatilor. Desigur daca se vrea productie, daca se vrea alt gen de afacere atunci cu siguranta se poate, trebuie doar sa-l privim pe Claudiu.Dar oare cata experienta are el, cate studii de specialitate si cat timp i-a luat sa ajunga aici ? Poti gasi 10 tipi ca el dispusi sa se mute intr-o localitate si sa renunte la tot?
Am vazut chiar pe forum un ceas facut in colaborare cu Claudiu care a iesit superb, dar sa faci totul din zero este foarte greu.
In Romania sunt multi care vor sa faca treaba dar nu pot, si nu din cauza banilor.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri... made in Romania?
MesajScris: 12 Mar 2010, 00:09 
Neconectat

Membru din: 14 Apr 2009, 21:24
Mesaje: 565
Ma uit la marcile de ceasuri cu o istorie de sute de ani si ma gandesc la mostenirea lasata de fondatori... Mandria de a face un ceas made in Romania, sau de fapt, orice lucru bine facut. Eu fac stomatologie si va spun ca am pacienti ce vin din Elvetia, Italia, Germania, Austria, USA... si, nu pe considerent financiar, ci pentru calitate. Da, putem face calitate, daca am avea mandrie, daca am avea incredere, daca am avea responsabilitate, dedicare si pasiune!

Cei ce vor sa realizeze ceva cauta mijloace, cei cu nu, cauta scuze!

_________________
Some people call it obsession, i call it passion.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri... made in Romania?
MesajScris: 12 Mar 2010, 00:33 
Neconectat

Membru din: 07 Oct 2009, 22:50
Mesaje: 23
Localitate: Dr.Tr.Severin
Da, Bogdan, ai dreptate. Si eu am o profesie liberala si cam stiu cu ce se mananca. Dar clientii vin la clinica ta pentru clinica in sine sau pentru tine ? Sa zicem ca ai mai deschide o clinica in Bucuresti, identica, dar tu ai ramane la Timisoara, oare ar avea acelasi succes ? Asta incercam sa spun ca unde nu e calitate nimic nu e. Ma refer evident la afacerile oneste. A face un ceas e ceva mai mult decat a face mobila din pal.
Sa dau un exemplu cam off topic : la stomatologul meu (cel mai bun din urbe ) am dus pe cineva. Ii face o plomba estetica si la final nu finiseaza bine o portiune aproape neobservabila. Stagiarul medicului ii atrage discret atentia asupra problemei, la care replica a fost " las ca merge". evenimentul mi-a fost relatat de pacient, iar eu, acum, sa il mai recomand sau nu ?
Daca te hotarasti sa intri in industria fabricarii ceasurilor si vrei sa investesti, ca dovada a bunei mele credinte, te rog sa imi rezervi si mie un procent micut din afacere. Vorbesc foarte serios.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri... made in Romania?
MesajScris: 12 Mar 2010, 01:20 
Neconectat

Membru din: 30 Ian 2010, 01:38
Mesaje: 228
Localitate: Bacau
Daca va deveni realitate sau nu, vom vedea. Dar haideti sa incercam din dialoguri sa schitam ceva concret. Un braistorming.
Cum il vedeti ca aspect? Dar ca mecanism? Sa fie automatic sau manual? Etc....

Poseidon , Tiberius, au dreptate, dar nu complect. Sa nu generalizam din pesimism caci si Rubin si Bob13 au dreptate.
Intr-adevar, 50 de ani am fost distorsionati de un regim politic anormal. Dupa 2WW, Romania nu a avut voie sa produca altfel de avioane decat sanitare si agricole. Abia prin '71 s-a implementat BAC 1-11, datorita lui H. Coanda. Prin 1956, la Coop. Precizia-Arad cativa pasionati au realizat ceasul de masa (in-house) devenit apoi Victoria-Aradora. Venerabilul dl. Burlan-senior a participat direct la acele evenimente si ne poate povesti multe ....
Pe alte domenii decat ceasuri, cunosc in tara cateva unitati de productie care prin dotare si functionare (si tehnic si uman), pot face fata cu succes, in UE sau SUA ....cunosc bine un tanar patron care a dezvoltat o unitate ce produce masini-unelte CNC, competitive cu marci consacrate ....
Da, suntem ludici dar si talentati!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri... made in Romania?
MesajScris: 12 Mar 2010, 01:39 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mar 2007, 14:44
Mesaje: 1031
Localitate: Constanta.
Fara nici o gluma, am citit pina acum pe topicul acesta SF din plin. Am impresia ca unii dintre noi traiesc intr-o lume paralela, creionata de discursurile patriotarde ale unor lideri politici dezaxati. Va invit sa parasiti laptopurile de la care scrieti acum (nici macar 0,0001% Made In Romania vreo unul) si sa faceti o plimbare prin oras. Luam un autobuz pina in centru. E Mercedes Citaro. Sa luam metroul. E Fabricat in Suedia. sa luam masina personala. Chiar daca e Dacia, conceptia si know-how-ul e Renault. Sa scriem citeva rinduri cu un pix. E Bic, Parker, Staedtler, orice altceva dar nu Flaro. Sa privim un film la un televizor...Diamant :lol: .Chiar e greu de inteles ca noi ca natie trebuie sa ne focalizam pe ceea ce deja stim si facem foarte bine nativ? Si firmele de orologerie cu multi ani de traditie in spate au nevoie de 4-5 ani pentru un calibru nou. De ce (cit) credeti ca e nevoie ca o firma romineasca sa conceapa si sa creeze un calibru performant care sa rivalizeze la pret si la caracteristici cu unul consacrat deja?
Era un topic pe aici, nu mai stiu unde, cu fotografii ale sediilor firmelor de ceasuri din Elvetia. Am privit cu atentie facilitatile de la Panerai. Sa recunoastem ca, chiar daca printr-un miracol Dumnezeiesc s-ar materializa acea fabrica cu tot ce este in ea in Romania, ar trebui prima conditie sine qva non sa angajam personalul din Swiss. Chiar nu stiti ca in Romania se fura sinele de cale ferata?

_________________
SATELLITE WAVE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri... made in Romania?
MesajScris: 12 Mar 2010, 08:24 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2007, 21:06
Mesaje: 944
Localitate: Iasi
Si tu ai dreptate, spuse rabinul..... :)

Nu cred ca trebuie generalizat nici un aspect "negativ" pe care il intilnim la tot pasul.
Nu cred ca toti oamenii din Romania au furat, macar o data in viata lor, o bucata de sina de tren.
Si or mai fi, prin uzinele de la Mercedes sau de la Renault, si vreun muncitor sau proiectant roman care nu pleaca acasa cu cite ceva de la munca, in folos personal....

Chiar daca mlastina e taaaare urita, mai apar uneori si nuferi.
A se citi: nu trebuie ca la proiectul ceasului "made in Romania" sa fie cooptati TOTI romanii.... :)

_________________
Fiecare dintre cei cu care te intalnesti in orice zi duce o lupta despre care tu nu stii nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri... made in Romania?
MesajScris: 12 Mar 2010, 10:16 
Neconectat

Membru din: 14 Apr 2009, 21:24
Mesaje: 565
Este off topic, dar acum 4 ani am venit in Timisoara, fara sa cunosc pe cineva si am cladit de la zero tot ceea ce sunt acum dpdv profesional. La fiecare pas in fata mi s-a spus sa am rabdare, ca nu sunt pregatit, ca romanii nu sunt pregatiti pentru ce ofer eu... ca... Tot felul de motive si scuze. Ei bine, nu am ascultat de nimeni! Am plecat din Petrosani cu un Ford Focus din 2000 si cu hainele din portbagaj si acum am ceasuri mai scumpe decat acea masina, sunt implinit profesional si financiar si personal. In 5 ani voi conduce cea mai calitativa si profesionala clinica din Romania. Stiti de ce? Pentru ca nu ma intereseaza ca unele lucruri "merg si asa", pentru ca eu cred in mine, in romani si Romania!

_________________
Some people call it obsession, i call it passion.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri... made in Romania?
MesajScris: 12 Mar 2010, 10:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Iun 2008, 15:45
Mesaje: 2622
Localitate: Banat
A mai fost o propunere mai demult..Brazao chiar desenase ceva modele:

Uite topicul- link

_________________
Spuma asta-nveninata, asta plebe, ast gunoi,
S-ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi.
Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală fără de care ştiinţa cade în absurd.
N. Paulescu
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri... made in Romania?
MesajScris: 12 Mar 2010, 12:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
bogdan_fondrea scrie:
Eu as investi intr-un mecanism made in Romania! I will put my money where my mouth is!
Da, chiar as investi in formarea unui mecanism si a unui ceas 100% made in Romania si nu doar asamblat in Romania.

Tot respectul pt. intentie. Clar mecanismul este cel mai greu de realizat, daca reusim sa-l facem tehnic si calitativ macar la nivelul unui rusesc din anii '70-'80 e suficient pt. inceput (parerea mea). :)

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri... made in Romania?
MesajScris: 12 Mar 2010, 13:23 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
grig scrie:
Si tu ai dreptate, spuse rabinul..... :)

Nu cred ca trebuie generalizat nici un aspect "negativ" pe care il intilnim la tot pasul.
Nu cred ca toti oamenii din Romania au furat, macar o data in viata lor, o bucata de sina de tren.
Si or mai fi, prin uzinele de la Mercedes sau de la Renault, si vreun muncitor sau proiectant roman care nu pleaca acasa cu cite ceva de la munca, in folos personal....

Chiar daca mlastina e taaaare urita, mai apar uneori si nuferi.
A se citi: nu trebuie ca la proiectul ceasului "made in Romania" sa fie cooptati TOTI romanii.... :)

Cu masinile si nu doar (fabricile de..) nu este doar o boala romaneasca(din fericire pentru noi)
http://www.youtube.com/watch?v=7qEG9EnHnw0 enjoy :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri... made in Romania?
MesajScris: 12 Mar 2010, 14:57 
Neconectat

Membru din: 07 Oct 2009, 22:50
Mesaje: 23
Localitate: Dr.Tr.Severin
Proiectul imposibil nu este ! Parerea mea ca ar trebui inceput cu mecanisme ETA iar "caroseria" sa fie de exceptie, poate chiar din ceva materiale nobile. Am observat pe forum ca s-a discutat eventualitatea executarii la comanda a unor piese prin turnare de catre bijutieri. De ce nu s-ar face o editie limitata de ceasuri, cu atat mai mult cu cat matritele initiale s-ar amortiza si in felul acesta. A face toate componentele ceasului ( inclusv mecanismul ) made in Romania, de la iceput mi se pare cam hazardant. Si alte brand-uri au politica asta. Partea de finisaj ar putea fi cartea de vizita pe piata si, totodata, ar avea garantia unui mecanism verificat iar in ansamblu costurile nu ar fi nerecuperabile. O alta idee ar fi ca la inceput sa se produca 2-3 variante, sa se respecte un anumit stil pentru a fi inregistrata marca, altfel ar fi ceva cam home made. Oricum in niciun caz sa se tinteasca sectorul ceasurilor de duzina.

P.S. Are cineva pile la ETA ?.... :mrgreen:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri... made in Romania?
MesajScris: 12 Mar 2010, 15:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
Zar scrie:
bogdan_fondrea scrie:
Eu as investi intr-un mecanism made in Romania! I will put my money where my mouth is!
Da, chiar as investi in formarea unui mecanism si a unui ceas 100% made in Romania si nu doar asamblat in Romania.

Tot respectul pt. intentie. Clar mecanismul este cel mai greu de realizat, daca reusim sa-l facem tehnic si calitativ macar la nivelul unui rusesc din anii '70-'80 e suficient pt. inceput (parerea mea). :)

Mecanismul e greu de realizat, insa nu stiu daca va fi chiar cel mai greu aspect. Dupa mecanism trebuie introdus intr-o carcasa alaturi de un cadran indicatoare si alte cele, plus gasit un nume. Nu sunt pesimist sau de rea credinta, dar toate lucrurile astea sunt destul de dificil de facut, mai ales sa mai arate si intr-un anume fel ca sa iasa ok macar intr-o acceptiunee generala.

Ar fi interesant de intuit si care ar fi piata de desfacere pentru un asemenea ceas. Cred ca multi occidentali ar sta in dubii daca sa cumpere ceva cu cardul de pe un domeniu .ro, ca pana la vandut in boutique-uri si lanturi externe de distributie e cale lunga.

Chiar si varianta de mecanisme ETA + restul componentelor fabricate la noi sau adunate de la diversi terti nu cred ca are sorti prea mari de izbanda.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri... made in Romania?
MesajScris: 12 Mar 2010, 15:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
Cel mai greu aspect probabil va fi vanzarea lui, fiind un produs nou/netestat nu prezinta incredere, va fi privit cu suspiciune. Dar eu zic ca se va cumpara totusi macar din curiozitate, sunt destui amatori de noutati. :wink:
---
Daca va avea succes, urmatorul proiect va fi varianta de dama. :D

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri... made in Romania?
MesajScris: 12 Mar 2010, 16:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Oct 2008, 16:32
Mesaje: 893
Localitate: Bucuresti
Suspiciunea ar fi mai mica daca s-ar folosi un mecanism cunoscut (si verificat).
Ramine, desigur, aspectul designului, mai ales din punct de vedere al originalitatii (cu scuzele de rigoare si tot respectul pentru initiativa colegului nostru Montana dar Cronicar imi aduce aminte in mod "fioros" de alte ceasuri)...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România