Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 20 Apr 2024, 08:49

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 10 Dec 2012, 01:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Ian 2009, 15:57
Mesaje: 350
Localitate: Craiova, Dolj
Imi place foarte mult colectia, in special pentru ca are o tematica bine stabilita !

_________________
5 tics per second
If only I had known, I should have become a watchmaker." Albert Einstein
"It's a fugazi, forget about it"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 10 Dec 2012, 19:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Noi 2012, 08:08
Mesaje: 272
multumesc frumos pentru aprecieri :). Sper sa revin cat de curand si cu alte ceasuri Tip CFR chiar daca sunt nefunctionale. Am citit cu atentie ce ai scris abarth_mcm si ai perfecta dreptate.Detin si eu un ceas de masa JAZ functional, fabricat in 1925 si foarte aratos. am sa revin cu niste poze pe pagina ta cu el.

Tematica este destul de complexa t_A_v007 si destul de dificila, dar si al naibii de frumoasa :). Fac colectie de toate tipurile de ceasuri, de masa de mana (Quartz sau Mecanice), de buzunar, dar ca cele de masa nu se compara :)

Numai Bine!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 15 Dec 2012, 23:13 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2009, 20:05
Mesaje: 637
Astept poze si cu JAZ-ul tau. Personal nu auzisem de aceasta marca..
Si ce alte ceasuri vechi mai detii? pendule nu ai?



Ceasuri de masa Gustav Becker ai?
Eu mi-am mai luat inca unul, dar tot nefunctional. O sa il duc la reparat si o sa pun si ceva poze cu el. Deja am 2 ceasuri de masa GB, care sunt destul de rarute, mai rare ca Jughans zic eu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 06 Mar 2013, 09:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Apr 2007, 01:57
Mesaje: 50
Localitate: Timisoara
Sa postez si eu cateva poze cu ceasurile CFR pe care le am pana acum:
-Primul este un Junghans din 1941 conf inscriptiei de pe capac.Mecanismul este marcat cu emblema producatoruui si are placutele de sustinere ale montajului confectionate din material mai gros.Are un ticait placut si destul de silentios.Arcurile sunt originale cu exceptia spiralului balansierului pe care l-am inlocuit.
ImagineImagine
Imagine

- Urmatorul este un ceas Junghans din 1945 conform inscriptiei de pe verso cadranului.Mecanismul este ceva mai micut,placile de sustinere ale montajului sunt mai subtiri iar ticaitul este mai strident.Nu are nici un marcaj pe mecanism.Arcuri originale.
ImagineImagine
Imagine

- Un model mai micut,dupa inscriptia zgariata in interior pe capac (nu imi mai aduc aminte exact de cand l-am desfacut) este din '48 parca,are mecanismul identic cu cel prezentat mai sus dar cu o usora curbura a partilor de jos ale placutelor mecanismului.Imi lipseste un arc bun pentru acesta,cel original s-a rupt si in prezent functioneaza approx, 12 ore /zi.
ImagineImagine
Imagine

_________________
ACARUL trece spre cabină să asigure parcurse,
Se-aud scrîşnete de cabluri şi de scripete neunse
Semnalele se ridică,licăresc lumini spre ele
Şi cu-n fluier raguşit se apropie TREI STELE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 16 Apr 2013, 15:02 
Neconectat

Membru din: 16 Apr 2013, 14:31
Mesaje: 3
superbe as fi curios cam prin ce zona sunt produse primele doua adica locatia daca o mai fi :| cele goldenberg :|


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 23 Iul 2013, 15:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Noi 2012, 08:08
Mesaje: 272
Sandu Goldengerg a fost un ceasornicar / bijutier din galati. Deci au fost produse special pentru magazinul sau :).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 23 Iul 2013, 16:07 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2349
Localitate: Sibiu Transilvania
AdrianoMc,
frumoasa colectie aveti !
felicitari si va admir pentru pasiunea dvs :!:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 02 Ian 2014, 07:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Apr 2007, 01:57
Mesaje: 50
Localitate: Timisoara
Am gasit pe Okazii un ceas CFR Veglia (nu stiam ca firma respectiva a produs si ceasuri pentru CFR) care este mai rar prin faptul ca are doi clopotei.Am crezut ca este modificat dar dupa primire am observat ca a fost din fabricatie asa.Pana acum nu am mai vazut cfr-uri decat cu unul deasupra sau cu clopotul la spate ori cu bataie direct in capacul de tabla...
ImagineImagine

Cadranul original arata foarte rau dar prin albire cu clor l-am adus la o stare ok (mare atentie,e foarte riscant..eu am stricat cateva cadrane pana m-am prins ce proprtie clor/apa trebuie pusa in functie de tipul cartonului si mai ales cat timp trebuie expus apoi clatit pt a nu se degrada) apoi l-am uscat,l-am acoperit cu lac transparent spray pt o protectie suplimentara.Pe cadran este inscriptionat 'Veglia" iar in partea de jos se mai poate distinge "Made in Italy"
Carcasa am preferat sa o las neschimbata,cu patina timplui.Am vopsit doar capacul spate care era ruginit si am schimbat piulitele de fixare a clopotelor si a manerului.
Mecanismul a mai suferit interventii,spiralul e putin deformat dar spre uimirea mea dupa ungere si curatare are o precizie excelenta.
Stie cineva (in cazul in care sunt si ceasornicari mai in varsta pe forum) cam din ce perioada este mecanismul lui? Inclin sa cred ca anii '40

ImagineImagine

Asa a aratat initial:
ImagineImagine

_________________
ACARUL trece spre cabină să asigure parcurse,
Se-aud scrîşnete de cabluri şi de scripete neunse
Semnalele se ridică,licăresc lumini spre ele
Şi cu-n fluier raguşit se apropie TREI STELE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 03 Ian 2014, 07:39 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2009, 20:05
Mesaje: 637
frumoase ceasuri,

Felicitari ! ! !

si da, cadranele multura au avut de suferit, dar e bine ca le-ai resuscitat.

inca se mai gasesc ceasuri cfr, dar sunt destul de scumpe (in targuri sub 100-150 ron eu n-am mai vazut sa existe, indiferent daca ceasul e sau nu epava ori incomplet....nici nu conteaza pt comercianti...), ca de altfel oricare ceas pt romania facut... Cam asta e motivul de ce eu n-ama chizionat ceasuri CFR. Am cumparat insa ceasuri normale inainte de razboi, o parte le-am pozat si aici pe forum in diverse topic-uri, dar mai am si altele


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 03 Ian 2014, 11:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Apr 2007, 01:57
Mesaje: 50
Localitate: Timisoara
abarth_mcm scrie:
inca se mai gasesc ceasuri cfr, dar sunt destul de scumpe (in targuri sub 100-150 ron eu n-am mai vazut sa existe, indiferent daca ceasul e sau nu epava ori incomplet....nici nu conteaza pt comercianti...)


Depinde de cine le vinde.Valoarea reala si faptul ca nu au fost ceasuri cu pretentii o stim cu totii.Inca mai sunt comercianti care nu sunt la curent cu preturile (in mare parte nejustificate) cerute de obicei pe net.Am gasit de curand un ceas CFR (nu "tip cfr" asamblat de diversi) la doar 30 de ron,complet iar incomplete am cumparat doua bucati saptamna trecuta la doar 25 de ron (lipsa arcuri sau arcuri rupte insa am avut norc de cadrane impecabile la ambele).

Ca tot e vorba de ceasuri CFR,am luat in toamna cu 150 de ron (asta in urma negocierilor si poate si a faptului ca initial era neagra) aceasta pendula CFR-Mauthe cu arc.Am vazut acest model chiar in dotarea unei gari mici (3 linii).ca o paranteza,la statiile de importanta mai mare s-au dat pendule cu greutati,unele in functie si azi.Functioneaza impecabil fara intarzieri sau avansuri,tine doua saptamani si bate la fix,jumatate iar uneori (cand se apropie vremea de tragere a arcului de bataie) mai omite sa bata dar principalul e ca isi face treaba.
Imagine

PS:Am uitat sa precizez ca ceasul CFR Veglia prezentat mai sus este foarte silentios comparativ cu celelalte pe care le am

_________________
ACARUL trece spre cabină să asigure parcurse,
Se-aud scrîşnete de cabluri şi de scripete neunse
Semnalele se ridică,licăresc lumini spre ele
Şi cu-n fluier raguşit se apropie TREI STELE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 05 Ian 2014, 17:35 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2009, 20:05
Mesaje: 637
frumoasa pendula ! la 150 ron a fost chilipir !

nu cred ca a fost vreun model facut special pt CFR, ci probabil pendule comercizalizate in romania si apoi cumparate de cfr..pendula e undeva in anii '30 fabricata.

faptul ca nu bate:
a) daca pendula nu bate un timp si apoi bate normal (nu incurca bataile), inseamna ca ciocanelul nu atinge gongul
b) daca pendula nu bate un timp si apoi bate (dar nu corect...adica alt nr de batai fata de ora exacta), inseamna ca pendula are probleme cu bataile...sunt niste parghii acolo si se pot inversa la montaj. (ori exista anumite piese lipsa, dar nu ceva important, eu am avut cazuri)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 06 Ian 2014, 08:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Apr 2007, 01:57
Mesaje: 50
Localitate: Timisoara
abarth_mcm scrie:
Nu cred ca a fost vreun model facut special pt CFR, ci probabil pendule comercizalizate in romania si apoi cumparate de cfr..pendula e undeva in anii '30 fabricata.

Astfel de pendule mici,cu arc am vazut in halte de miscare (statii deservite de impiegat de miscare si acar dar cu capacitati de primire expediere si manevra reduse care au in jur de 3 linii).Am mai vazut intr-o astfel de unitate exact acelasi model de pendula ca cea pe care o am.Interesnt e insa ca aceea nu avea nici o inscriptie in afara logo-ului producatorului.
In alte statii mici dotate cu pendule cu arc am vazut Junghans-uri,identice insa ca forma cu a mea.Unele nu erau inscriptionate CFR altele insa aveau si inscriptia C.F.R. pe cadran.

In statiile mai mari ( de la 4-5 lini in sus) s-au dat pendule cu greutati.Stiu doua exemple dar curios e ca ambele nu au trecut pe cadran (care e din portelan) nici macar producatorul.Am avut la mine la sat una cu greutati (nu am apucat sa o pozez intrucat in 2004 gara aceea s-a desfiintat) si am mai vazut in gara de la Baiesti jud Hunedoara;in ambele cazuri pendule cu greutati care nu au trecut nici macar producatorul.Cea de la mine de la sat avea o forma patratoasa iar cea de la Baiesti o forma mai elaborata,ca dimenisuni insa fiind identice.
Postez o poza cu cea de la Baiesti poate stie cineva ce marca este:
Imagine

Legat de datare deschid un topic separat intrucat aici e mai mult despre ceasurile de masa CFR si nu vreau sa fiu prea mult offtopic.

abarth_mcm scrie:
faptul ca nu bate:
a) daca pendula nu bate un timp si apoi bate normal (nu incurca bataile), inseamna ca ciocanelul nu atinge gongul
b) daca pendula nu bate un timp si apoi bate (dar nu corect...adica alt nr de batai fata de ora exacta), inseamna ca pendula are probleme cu bataile...sunt niste parghii acolo si se pot inversa la montaj. (ori exista anumite piese lipsa, dar nu ceva important, eu am avut cazuri)


Bate normal si corespunzator cu ora indicata cca o saptamana dupa ce arcul este tras complet dupa care mai trebuie sa o ajut eu uneori sa bata intrucat uneori se mai potigneste si nu bate.Banuiesc ca e constanta arcului de vina sau faptul ca nu a fost folosita bataia pt ca probabil deranja (dupa cum arata rotita care impinge ciocanelul asa se pare...nu am vazut urme de uzura pe zona de contact).Am uns mecanismul,am introdus ulei si in butoiasul arcurilor,sa vedem..

_________________
ACARUL trece spre cabină să asigure parcurse,
Se-aud scrîşnete de cabluri şi de scripete neunse
Semnalele se ridică,licăresc lumini spre ele
Şi cu-n fluier raguşit se apropie TREI STELE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 06 Ian 2014, 19:36 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Gustav Beker?

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 18 Ian 2014, 23:11 
Neconectat

Membru din: 15 Dec 2011, 22:41
Mesaje: 404
Localitate: Bistriţa
Observ că febra CFR-urilor nu numai pe mine m-a cuprins. Este o temă de colecţie foarte apreciată în ciuda supraevaluării pe piaţa de achiziţie a unor astfel de piese. Datorită varietăţii mărcilor şi a mecanismelor ceasurile CFR, se pot deschide subiecte interesante pe această temă. Eu nu am decât câteva exemplare dar apreciez foarte mult colecţiile impresionante ale unor colegi de ai noştrii şi nu numai.
Gustav Beker W231 & Mauthe
Imagine
Junghans W231
Imagine
JUNGHANS
Imagine
KIENZLE
Imagine
Schlenker-Kienzle Patent
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 27 Ian 2014, 23:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Noi 2012, 08:08
Mesaje: 272
ideea de baza este asta: cand aveti posibilitatea sa achizitionati un CFR, nu dati cu piciorul ocaziei.

e pacat sa ratati asemenea ceasuri. mai nou si Aradora au inceput sa fie rarute. in targuri gaseam Aradora pe alese, acum 0. Stima tuturor, si inca odata multumesc de aprecieri, si la randul meu felicit si ceilalti colegi ai nostri care au etalat in acest topic ceasurile CFR din colectia dumnealor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România