Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 19:42

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 126 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: PEREN
MesajScris: 25 Mar 2014, 13:50 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2013, 21:34
Mesaje: 75
PEREN este un brand romanesc ce produce si comercializeaza ceasuri la standarde elvetiene.Toate ceasurile PEREN sunt asamblate in Romania cu piese importate din Elvetia.Designul si logistica sunt asigurate de catre compania Elvetiana FASHIONTIME LTD.

PEREN a luat fiinta odata cu deschiderea unor noi orizonturi si a aparut din dorinta de a oferi posibilitatea asocierii caracterului fiecaruia cu un obiect perpetuu facut din pura pasiune.Ceasurile produse sub brandul PEREN respecta intocmai rigurozitatea si calitatea elvetiana ridicata la rang de arta si sunt in concordanta cu normele Federatiei Orologere din Elvetia.

Membri Staff-ului PEREN sunt instruiti in arta orologera elvetiana facand stagii de pregatire la companii importante din Elvetia precum RSW si a.b.art iar atat materialele cat si produsele utilizate la productia ceasurilor sunt de origine Swiss Made.

PEREN s-a nascut in orasul Bienne,Elvetia cunoscut sub numele de capitala mondiala a orologeriei iar misiunea companiei este aceea de a oferi produse de inalta calitate la preturi accesibile

Website : http://perenwatches.com
Facebook : https://www.facebook.com/perenwatches
Canal Youtube : https://www.youtube.com/channel/UCr7Ldu ... eJVGT2v-Rg


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 25 Mar 2014, 15:38 
Neconectat

Membru din: 26 Noi 2013, 18:04
Mesaje: 618
Localitate: Timisoara
Sunt sigur ca ati pus multa pasiune in tot ceea ce ati facut, iar acest proiect v-a consumat destul de multe resurse, insa imi permit sa atasez un link ce (probabil) va fi de folos.
http://dexonline.ro/definitie/va


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 25 Mar 2014, 15:41 
Neconectat

Membru din: 16 Aug 2012, 17:08
Mesaje: 383
Localitate: Bucuresti
Interesant.Felicitari pentru idee !

PS: Era mai interesant daca pe cadran scria ''Made in Romania " :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 25 Mar 2014, 20:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Oct 2010, 22:01
Mesaje: 692
Localitate: Bucuresti
amedeus scrie:
...Era mai interesant daca pe cadran scria ''Made in Romania "

Asamblat în România. Nicio piesă nu se fabrică în România.

_________________
"Bieţii copii, ce să înveţe, bă, de la ăi mari?" - Marin Sorescu


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 28 Mar 2014, 20:45 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2014, 19:48
Mesaje: 80
Localitate: Arad
Eu salut sincer şi călduros demersul dumneavoastră. Este mai mult decât lăudabil. Dar ca orice început va fi unul extrem de greu. Trebuie, într-o opinie strict personală (şi poate greşesc) să veniţi cu ceva complet nou, inedit, inovator. Într-o lume (inclusiv a ceasurilor) în care pare că s-a inventat şi spus totul transpunerea în practică (concretă) a ideii anterioare poate părea chiar imposibilă. Totuşi, sunt multe exemple recente care ne contrazic. Priviţi vă rog designul şi întregul concept din spatele JS WATCH CO. REYKJAVIK (http://www.jswatch.com/). Ori extraordinara ascensiune (deplin meritată ; e.g. peste 100.000 de ceasuri vândute pe an; sute de mii de fani) a unei mărci ca FREDERIQUE CONSTANT care a mizat totul pe cartea clasicului şi a luxului accesibil. Trebuie să vă creaţi acea "notă" aparte, proprie, unică, inconfundabilă. Veţi şti cu siguranţă că aţi realizat acest lucru făcând un exerciţiu de imaginaţie: dacă veţi înlătura numele şi emblema de pe cadranul ceasurilor dvs., va fi PEREN deplin recognoscibil, sau se va pierde în " marea masa" ?
Aşteptăm cu mare interes noile colecţii şi modele, dorindu-ne, firesc, şi mecanisme cu armare manuală şi/sau automatice.

_________________
Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Mar 2014, 02:32 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2013, 21:34
Mesaje: 75
Bogdan_Ionescu scrie:
Eu salut sincer şi călduros demersul dumneavoastră. Este mai mult decât lăudabil. Dar ca orice început va fi unul extrem de greu. Trebuie, într-o opinie strict personală (şi poate greşesc) să veniţi cu ceva complet nou, inedit, inovator. Într-o lume (inclusiv a ceasurilor) în care pare că s-a inventat şi spus totul transpunerea în practică (concretă) a ideii anterioare poate părea chiar imposibilă. Totuşi, sunt multe exemple recente care ne contrazic. Priviţi vă rog designul şi întregul concept din spatele JS WATCH CO. REYKJAVIK (http://www.jswatch.com/). Ori extraordinara ascensiune (deplin meritată ; e.g. peste 100.000 de ceasuri vândute pe an; sute de mii de fani) a unei mărci ca FREDERIQUE CONSTANT care a mizat totul pe cartea clasicului şi a luxului accesibil. Trebuie să vă creaţi acea "notă" aparte, proprie, unică, inconfundabilă. Veţi şti cu siguranţă că aţi realizat acest lucru făcând un exerciţiu de imaginaţie: dacă veţi înlătura numele şi emblema de pe cadranul ceasurilor dvs., va fi PEREN deplin recognoscibil, sau se va pierde în " marea masa" ?
Aşteptăm cu mare interes noile colecţii şi modele, dorindu-ne, firesc, şi mecanisme cu armare manuală şi/sau automatice.


Sincere multumiri pentru vorbele bune aduse la proiectul inceput de mine.Intr-adevar este greu si e foarte mult de lucru iar cum suntem in Romania sunt o gramada de persoane pline de invidie care nu vad cu ochi buni un lucru facut din pura pasiune,chair si aici pe forum am avut parte de asa ceva insa mergem inainte si va voi promite ca voi reusi sa creez o companie de care sa fiti mandru cand va veti uita pe incheietura mainii dumneavoastra.In ceea ce priveste mecanismele automatice si cele manuale va pot spune ca sunt in plan,ba chiar mai mult designul este aproape gata insa problema ar fi costul un pic cam ridicat deoarece mecanismul ales este cel de la ETA deci Elvetian si este destul de scump insa daca cele quartz chrono vor avea un impact puternic lumea v-a fi mai deschisa pentru a primi si ceasuri automatice si mecanice sub brand romanesc.

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Mar 2014, 09:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Feb 2012, 23:25
Mesaje: 500
Localitate: Cluj Napoca
Mie imi place ideea, pana la urma e mult mai mult decat ce am avut in Romania in ultimi 20 si ceva de ani.
Eu le doresc succes si poate chiar am sa si achizitionez unul.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Mar 2014, 10:25 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
Sincere felicitari!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Mar 2014, 10:38 
Neconectat

Membru din: 19 Feb 2014, 00:27
Mesaje: 32
Felicitari si din partea mea. Eu consider inspirata inscriptionarea "Transylvania", chiar si in forma americanizata (cu ''y''). Nu trebuia sa vi se inchida topicul doar ca alegeti sa prezentati si altceva decat franken-uri luate de la gunoi si refacute cu piese desperecheate sau chilipiruri cumparate cu 2 euro (''fraierind" necunoscatorii)
Mult noroc si la mai mare (mai mare=mecanic aici :P )


Ultima oară modificat de Doxa pe 07 Mai 2014, 11:55, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Mar 2014, 12:17 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2013, 21:34
Mesaje: 75
Va multumesc tuturor pentru incurajari,intr-adevar inchiderea acelui topic a fost foarte ciudata,se pare ca deranjez pe cineva probabil cu initiativa mea insa eu doar veau sa ofer ceva romanilor mei,ceva ce nu a mai fost pana acuma,nici Orex si nici un alt brand manufacturier de ceasuri din Romania nu a facut pana acuma ceasuri Cronograf si tocmai de aceea am ales sa incep chiar cu o linie de ceasuri cronograf.Urmatoarea linie va fi de ceasuri clasice simpliste stil Patek Phillipe sau Vacheron Constanitin iar apoi o linie de ceasuri automatice si o linie stil Frank Muller.Mai multe detalii veti gasi in curand pe pagina de facebook si pe site www.perenwatches.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Mar 2014, 12:32 
Neconectat

Membru din: 02 Iul 2011, 19:56
Mesaje: 918
Localitate: Bucuresti
Si ca sa fie si un carcotas, eu am remarcat ca indicatoarele nu calca FIX pe indecsi. Poate se mai "lucreaza" la ele .

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Mar 2014, 12:38 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2013, 21:34
Mesaje: 75
:)) calca exat pe indexi cu o toleranta de 0.9 milimetri doar ca este fotografiay din perspectiva,toate ceasurile care sunt fotografiate asa arata exact la fel


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Mar 2014, 12:46 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Bicart scrie:
.....Urmatoarea linie va fi de ceasuri clasice simpliste stil Patek Phillipe sau Vacheron Constanitin ...

Daca deranjeaza ceva aici atunci este exprimarea d-vs deficitara. PP sau VC nu sunt ceasuri "simpliste" ci dimpotriva rafinate in sobrietatea lor. Inainte de a mai inaugura nenumarate "linii" angajati-va neaparat 2 colaboratori; un designer si un purtator de cuvant. Veti face atat d-vs insiva cat si clientelei un real serviciu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Mar 2014, 13:02 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2013, 21:34
Mesaje: 75
Poate ca dumneavoastra domnule percepeti altfel conceptul de simplitate,va recomand sa cercetati un pic noile colectii Patek Philippe din 2014 si sa imi spuneti mai apoi ce observati.Cand ma refer la simplitate ma refer la elementul distinctiv al calitatii si respectului fata de lucru bine facut.Un design simplist poate fi caracterizat printr-o serie de caracteristici si vazut din nenumarate perspective insa singurul lucru ce il face sa se distinga de restul este acea aura interioara,acea carisma care se pare ca este gresit inteleasa de dumneavoastra.Eu va doresc sa reusiti cat mai curand sa achizitionati un Patek Phillippe si mai apoi sa imi ziceti ce sentiment aveti.Numai bine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: PEREN
MesajScris: 29 Mar 2014, 13:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
Presupun ca ''simpliste'' in contextul de mai sus se refera la ceasuri la 2 ace - stil elegant.
Mai exact : foarte subtiri, fara secundar, data si alte marcaje (suplimentare) pe cadran.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 126 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România