Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 07:21

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 139 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Peren Automatic
MesajScris: 10 Mai 2016, 13:48 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2013, 21:34
Mesaje: 75
Buna Ziua tuturor,

Numele meu este Andrei Bica-Popi si sunt Fondator Peren Watches. www.perenwatches.com

Dupa doua modele Swiss Made Quartz cu complicatii precum cronograf, data si fazele lunii, lansate prin intermediul platformei Kickstarter.com, am decis sa lucrez la un nou proiect.

Noul proiect va fi unul foarte special deoarece va fi inspirat din motive perene romanesti precum calendarul Dacic de la Sarmisegetuza, Coloana infiniutului, Sphinx-ul din Bucegi, si va fi asamblat manual in Nidau, Elvetia.

Mecanismul noului ceas va fi noul lansat la Baselworld 2016 Ronda Mecano R150.

Cei care doresc sa contribuie la acest proiect cu ideei, schite, comentarii, poze sau orice alta metoda de interactie sunt mai mult decat bine veniti.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Peren Automatic
MesajScris: 10 Mai 2016, 15:01 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Bicart scrie:
....va fi inspirat din motive perene romanesti precum calendarul Dacic de la Sarmisegetuza, Coloana infiniutului, Sphinx-ul din Bucegi, ...


Daca tot e sa fie "cu de toate" v-as sugera sa botezati modelul "ghiveciul mioritic"

La urma urmei mergand pe acelasi fir, ati putea creea modelul "Miorita" la care (analog unui repeater) la apasarea pe buton se va auzi un behait suav, modelul "sarma" la care ceasul va emana in preajma pranzului aroma de sarmale calde sau modelul "Horia, Closca si Crisan" la care pe cadran 2 siluete inarmate cu furci si topoare vor fugari o a treia si toate astea realizate ca, complicatii mecanice.
Mult succes


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Peren Automatic
MesajScris: 10 Mai 2016, 15:12 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2013, 21:34
Mesaje: 75
Va fi unul mare cu de toate :)

Tin sa mentionez ca vor fi ignorate comentariile de genul deoarece nu aduc nimic pozitiv ideii de a creea un ceas care sa reprezinte identiatea Nationala.

Astept pareri, comentarii, ideii, schite referitoare la cum ati vedea ceasul Romanesc autentic fara iz sarcastic.

Va multumesc,

Cu stima,

Andrei


Ultima oară modificat de Bicart pe 10 Mai 2016, 15:21, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Peren Automatic
MesajScris: 10 Mai 2016, 15:14 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Asteptam cu nerabdare prezentarea pe forum.

In alta ordine de idei poate ne lamuriti si pe noi cei nestiutori cam cum s-ar putea reprezenta "identitatea nationala" pe cadranul unui ceas? Eventual se poate recurge la un cadran la care reperele orare sa fie reprezentate de traditionalii mici cu mustar. Se va vinde ca painea calda in preajma alegerilor. :lol:

D.p.m.d.v. mai multa "identitate nationala" aduce un Benrus vintage sau un Longines CFR dar sa vedem ce va iesi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Peren Automatic
MesajScris: 10 Mai 2016, 16:46 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Am eu un comentariu pertinent, ba chiar o rugaminte. N-ar fi oare corect din toate punctele de vedere sa va treceti pe site adresa corecta? "UNIRII BOULEVARD 5 505200 FAGARAS TRANSYLVANIA"??
O fi Transilvania unitate administrativa de sine statatoare si nu stiu eu... stai!... parca erau unii care chiar asta doreau.
Asta asa, ca mai sus tot va refereati la "identitatea nationala".....

Doi la mana, daca tot il faceti cu pedigree romanesc, de ce nu scrieti Made in Romania pe el?

Trei, din punct de vedere al designului.... ceasul dvs. are ceva dintr-un Tissot PRC200, doar ca mai ieftinache.
Ma iertati, va rog, dar daca luati mecanisme quartz din Elvetia, carcase si bratari din China, ii puneti un cadran custom-made, cu greu puteti spune ca este romanesc.

Patru: de ce nu folositi un mecanism day-date si sa faceti roata pentru zilele saptamanii in limba romana?

Cinci: De ce nu faceti ceva reprezentativ, cum ar fi o reeditare a ceasurilor cu adevarat romanesti, in genul de mai jos. Recititi, va rog, topicul de ceasuri pentru Romania si veti gasi, cu certitudine, suficiente modele de inspiratie mult mai bune.

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Peren Automatic
MesajScris: 10 Mai 2016, 18:08 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Bahhhh.......mie-mi place....sau, ma rog, nu-mi displace ce incearca sa faca Andrei!

Si spun asta in contextul in care trendul mondial orologer nu pare a fi acela de a face ceasuri cat
mai bune si cat mai ieftine ci...mai degraba...CAT MAI PROASTE SI CAT MAI SCUMPE, investitia cea mai
importanta mergand nu in tehnologie ci in strategii de marketing care sa convinga cumparatorul...nu prin calitatea
produsului ci prin tehnici de manipulare....distorsiune controlata..sugestie......E nevoie sa dau exemple?

Lasati asadar omu' sa manance o paine....cu tematica Romaneasca...e la fel de buna ca oricare alta 8)

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Peren Automatic
MesajScris: 10 Mai 2016, 18:29 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
valentin1234 scrie:
..mai degraba...CAT MAI PROASTE SI CAT MAI SCUMPE, investitia cea mai
importanta mergand nu in tehnologie ci in strategii de marketing care sa convinga cumparatorul...nu prin calitatea
produsului ci prin tehnici de manipulare....distorsiune controlata..sugestie......


Pai si atunci de ce sa nu faca facaturi si sa le vanda drept ceasuri originale? Aaa...stai! Chiar asta face....
Ce naiba ceas barbatesc este ala cu WR 30m???? In afara de pocnitorile chinezesti, eu nu cred ca stiu un ceas Swiss Made barbatesc serios sub WR50.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Peren Automatic
MesajScris: 10 Mai 2016, 18:48 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Citat:
Pai si atunci de ce sa nu faca facaturi si sa le vanda drept ceasuri originale? Aaa...stai! Chiar asta face....
Ce naiba ceas barbatesc este ala cu WR 30m???? In afara de pocnitorile chinezesti, eu nu cred ca stiu un ceas Swiss Made barbatesc serios sub WR50


Foarte romaneasca abordarea .....si oarecum simptomatica 8)......hai sa nu polemizam.....mai bine ne unim si-i
dam in cap lui Andrei.......right? :D :D :D Sau....si mai bine...ne dam in cap unii altora.... :|

Pentru rigoare, gasit in 3 secunde, pe net....(toata colectia e asa...inclusiv cele automatice):
http://www.jomashop.com/longines-mens-w ... 92112.html
Se pare ca nici cei de la Longines nu au luat in calcul inotatul liber in butoiul cu varza.......

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Peren Automatic
MesajScris: 10 Mai 2016, 22:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 21:22
Mesaje: 500
Localitate: Fagaras & Ploiesti
Salutare,

Au trecut peste 9 luni de cand am decis sa nu mai scriu pe forumul acesta din cauza atmosferei grele si inutile generata de cativa useri/admini. Am continuat sa citesc pasiv din respect pentru cei care aduc valoare reala acestor discutii.
Astazi imi calc cuvantul pentru un raspuns in acest topic oripilat fiind de atitudinea lui Alexvintage si a celorlalti comentatori. Nu fac lobby pentru Bicart, desi suntem din acelasi oras nu ne cunoastem personal, vreau doar sa trag un ultim semnal de alarma in legatura cu tonul folosit si utilitatea comentariilor din acest forum in general.
La primul ceas Peren prezentat s-a comentat ca e prost facut, ca e quartz, ca nu are nimic original, ca se leaga aiurea de aviatia roamana fara tangente reale...
La al doilea, cel cu moonphase au continuat huiduielile: iarasi e quartz, de ce se leaga de Dracula ?...
Al treilea ceas, anuntat doar, este unul mecanic, iar Bicart face apel la membrii sa vina cu sugestii de design tocmai in dorinta de a realiza un produs cu identitate care sa multumeasca pe toata lumea, nu din lipsa de idei. Imi pare rau sa o spun dar reactiile primite sunt primitive, de prost gust, total inutile si aberante. Asemenea reactii nu dovedesc decat o ranchiuna cronica, o lipsa totala de creativitate si viziune, o limitare generala a unor oameni " incremeniti in proiect" ca sa il parafrazez din nou pe Liiceanu.
Incep sa cred ca poate ar fi momentul unei remanieri la varf si in ceasonicar.ro intr-un stil foarte democratic si elegant, si anume votul. In lipsa unei reactii serioase forumul acesta va muri inecat in propriul venin.

Fara respect,

Emil Maga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Peren Automatic
MesajScris: 10 Mai 2016, 22:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Nu e curios ca cele 2 reacții (ma abțin de la comentarii) sunt venite de la 2 persoane care nu locuiesc în Romania? Tocmai ei și au găsit sa scrie....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Peren Automatic
MesajScris: 10 Mai 2016, 22:47 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Curios? Nicicum! Poate doar filtram si prin prisma altora, nu numai a noastra. Poate suntem mai deschisi?

1. Mie, sincer, cand vorbim de "identitate nationala", dar locuim in "Transilvania", asa cum scrie initiatorul proiectului, imi ridica parul pe spate. La propriu.

2. Vi se pare aberant si ranchiunos sa-mi doresc un ceas romanesc care sa aiba ziua in limba romana????
De exemplu (stiu, pastram proportiile) http://www.epos.ch/polish-limited-edition-ref3402/

3. Reactii primitive, de prost gust si inutile??? Ca-mi doresc sa scrie pe ceas "Made in Romania"???

4. Initiatorul cauta o reactie de complezenta si aprecieri politicoase/incurajari? Avea nevoie de ele? Evident, pot face si asta, dar ajungem iarasi in acelasi loc unde forumul nu ar trebui sa ajunga: "sa-mi iau CK sau Armani?".

5. Eu unul sunt primul care si-ar dori un ceas romanesc, ca sa pot da peste bot polonezilor care au ceasul lor, adica exact ce incearca initiatorul sa faca. Numai ca polonezii nu taie atat de tare colturile.

http://gerlach.org.pl/lista_zegarkow_gerlach.html


Ultima oară modificat de cataradoi pe 10 Mai 2016, 23:12, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Peren Automatic
MesajScris: 10 Mai 2016, 23:00 
Neconectat

Membru din: 29 Iul 2014, 20:48
Mesaje: 169
O inițiativa frumoasa.
Doamne ajuta!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Peren Automatic
MesajScris: 10 Mai 2016, 23:06 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
1. "La primul ceas Peren prezentat s-a comentat ca e prost facut, ca e quartz, ca nu are nimic original, ca se leaga aiurea de aviatia roamana fara tangente reale.."
Fara sa stiu ca s-a comentat deja, acelasi lucru l-am simtit si eu. Imi puteti arata, va rog, unde gresesc in evaluare?

2. Si da, haideti sa "separam graul de neghina": haideti sa facem un vot si sa vedem cine isi doreste un ceas cu zilele saptamanii in romana si un ceas produs in 2016 inscriptionat "Made in Romania".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Peren Automatic
MesajScris: 10 Mai 2016, 23:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Dupa cum am spus si in alte randuri eu as fi incantat sa am un ceas pe care sa scrie ca este fabricat in Romania, asta presupunand ca are si unele componente fabricate aici la noi.
Despre data in romana insa sunt constient ca asta ar limita piata de desfacere a produsului, asa ca ma multumesc cu "Made in Romania", cateva componente produse aici la noi si o tema inspirata de tara noastra.
Cred ca ar fi un nou inceput excelent.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Peren Automatic
MesajScris: 10 Mai 2016, 23:17 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Bicart scrie:

Noul proiect va fi unul foarte special deoarece va fi inspirat din motive perene romanesti precum calendarul Dacic de la Sarmisegetuza, Coloana infiniutului, Sphinx-ul din Bucegi, si va fi asamblat manual in Nidau, Elvetia.

......

Cei care doresc sa contribuie la acest proiect cu ideei, schite, comentarii, poze sau orice alta metoda de interactie sunt mai mult decat bine veniti....


Va invit sa analizatiti citatul de mai sus, sa respirati adanc, sa renuntati la parafraze sterile (Liiceanu trebuie citit nu parafrazat) si sa raspundeti la intrebarea; ce vrea de fapt autorul postarii sa ne spuna?
Ne spune ca deciziile atat tehnice cat si conceptuale au fost luate dar ar mai avea nevoie de cineva care sa-i slefuiasca/finalizeze proiectul.
Este exact algoritmul folosit si pana acum cu rezultatele (ridicole) cunoscute.

Personal as fi apreciat pozitiv ca cel putin pentru "motivele perene romanesti" sa fi adresat o intrebare prelabila pe forum. Ce s-ar preta, ce ar fi sugestiv si adecvat pentru ideea de "identitatea nationala"?
Intamplator pe forum se intalnesc destui licentiati care pe langa "stransul de ceasuri" sunt familiarizati cu notiuni de arta, cultura estetica etc. Un brain storming nu costa nimic in schimb aduce mult. Dar asta inseamna sa-ti cunosti limitele, sa stii cand e cazul sa apelezi la sugestii si sa eviti "suficienta mioritica" si "genialitatea carpatica".

Cat despre coincidenta invocata de xxxbanxxx pot sa-l asigur ca doar iesind dintr-un anumit sistem reusesti sa ii percepi cu adevarat limitele, neajunsurile si insusi ridicolul in care se complace.

M-as bucura sa vad realizat un "ceas romanesc". Dar pentru mine acesta ar trebui sa aiba un nivel care sa-l plaseze atat tehnic cat si estetic cel putin la nivelul vechilor "ceasurilor pentru Romania", nivel de care actualul proiect este foarte indepartat.

Pacat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 139 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România