Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:19

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 06 Mar 2013, 10:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Apr 2007, 01:57
Mesaje: 50
Localitate: Timisoara
Buna ziua
Pe langa celebrele ceasuri de masa Slava care sunt fin lucrate si au un mecanism foarte reusit pe 11 rubine 9proabil cele mai sofisticate ceasuri de masa produse de rusi),in Uniunea Sovietica s-au mai produs o serie de ceasuri de masa mai "grosiere",mai ieftine.As aminti marci ca Sevani,Vityaz si Iantar.

Avand in vedre ca inca se gasesc usor prin targuri la niste preturi accesibile oricui (asta daca nu le cumparam de pe Internet unde riscam sa dam cel putin dublul valorii lor) se naste intrebarea (pt. care am deschis si acest topic de altfel) la ce fabrici,din ce tara/tari ale Uniunii Sovietice au fost produse aceste marci (Sevani,Vityaz, Iantar si completati voi care se mai incadreaza in aceasta categorie de ceasuri "ieftine").Ar fi interesant de stiut care sunt fabricile de ceasuri din tarile sovietice in afara de Rusia si ce produceau aceastea din ceea ce e de domeniul acestui topic (ceasuri de masa)
Ii rog asadar pe cei avizati sa faca o scurta prezentare a producatorului sau producatorilor acestor marci de ceasuri si daca se stie care este starea actuala a acestor producatori in prezent.

Totodata in acest topic se pot prezenta de catre pasionati diferitele versiuni ale acestor marci pe care le detin in colectie.

_________________
ACARUL trece spre cabină să asigure parcurse,
Se-aud scrîşnete de cabluri şi de scripete neunse
Semnalele se ridică,licăresc lumini spre ele
Şi cu-n fluier raguşit se apropie TREI STELE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Mar 2013, 02:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Apr 2007, 01:57
Mesaje: 50
Localitate: Timisoara
Astazi am primit in colectie un ceas de masa "Iantar" datat III-a 1990.Stie totusi cineva unde este produs acest ceas?

1- http://tinypic.com/r/ev7v6g/6
2- http://tinypic.com/r/30j4gt5/6
3- http://tinypic.com/r/11ts9xc/6
4- http://tinypic.com/r/2nbspbl/6

_________________
ACARUL trece spre cabină să asigure parcurse,
Se-aud scrîşnete de cabluri şi de scripete neunse
Semnalele se ridică,licăresc lumini spre ele
Şi cu-n fluier raguşit se apropie TREI STELE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Mar 2013, 09:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Apr 2007, 01:57
Mesaje: 50
Localitate: Timisoara
Constat ca nimeni de pe aici nu prea este interesat de colectionarea ceasurilor de masa asadar am facut cateva "sapaturi" si am aflat ca:

-Ceasurile de masa marca IANTAR (in traducere "chihlimbar") si SERKISOF au fost produse in actuala Federatie Rusa,la o fabrica de ceasuri din orasul Orel (Oryol) (denumita Орловский Часовой Завод ) situat in federatia Rusa de astazi la 360 km SV de Moskova.Am inteles ca fabrica ar mai exista si ar produce ceasuri suvenir folosind componete de import.Pagina lor web nu mai este activa.
Logo-ul acestei fabrici:
http://watch-wiki.org/images/thumb/d/d9 ... r_Logo.jpg

-Ceasurile de masa VITYAZ si ROSTOV au fost produse la fabrica de ceasuri din orasul Rostov situat la 194 km de Moskova,actuamente am inteles ca nu mai exista.
344007, Rusia, Rostov-on-Don,strada Voroshilovsky, 12 .Aceasta fabrica producea si pentru domeniul miliatar.

-Ceasurile "Sevani" si "Erevan" au fost produse in Armenia de astazi la Erevan
O poza cu cladirea fabricii poate fi gasita aici: http://static.panoramio.com/photos/large/51751216.jpg
Nu stiu daca se mai produce ceva acolo....

_________________
ACARUL trece spre cabină să asigure parcurse,
Se-aud scrîşnete de cabluri şi de scripete neunse
Semnalele se ridică,licăresc lumini spre ele
Şi cu-n fluier raguşit se apropie TREI STELE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Mar 2013, 19:43 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2009, 20:05
Mesaje: 637
Interesante detalii.
......... ceasurile rusesti ce masa au fost f bune si le recomand drept folosinta zilnica....Astfel ca pentru un daily use decat un ceas CFR uzat din anii '40 si carpit la un ceasornicar, mai bine un ceas rusesc din anii '80, gen slava, in stare noua


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Mar 2013, 00:48 
Neconectat

Membru din: 15 Noi 2012, 06:01
Mesaje: 14
Favoritul meu este Vityaz, un ceas robust si cu un ticait linistitor. Cel putin asa mi se pare mie. Am unul pe care l-am reinviat, de fapt eu am curatat carcasa si am revopsit-o iar masina am dus-o la un ceasornicar care a curatat-o la ultrasunete, a uns-o, i-a strans lagarele. Asa ca pot spune ca am un sovietic care arata si functioneaza ca in ziua in care a fost luat de la magazin. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Oct 2014, 22:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:12
Mesaje: 24
Localitate: Brasov
Despre ceasurile Sekonda se mai stie ceva, fiindca eu una nu am gasit nimic serios online ? Multumesc frumos de raspuns !

_________________
Chiar si un ceas stricat indica ora corecta de doua ori pe zi !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Oct 2014, 10:02 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Dintre toate ceasurile de masa rusesti nu ati mentionat mayak.care cred ca e cel mai bun.tragere la 8 zile,cristal fatetat.are vreo 2kg.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Oct 2014, 23:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
marian_sro scrie:
Dintre toate ceasurile de masa rusesti nu ati mentionat mayak.care cred ca e cel mai bun.tragere la 8 zile,cristal fatetat.are vreo 2kg.


Slava cu 11 rubine au fost si raman cele mai bune ceasuri de masa rusesti si nu numai.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Oct 2015, 14:48 
Neconectat

Membru din: 08 Iun 2014, 11:51
Mesaje: 111
Localitate: Arad
Slava ... cu baterie. A provocat un război cu soția: ”mare” și ”urât” au fost doar două dintre calitățile pe care i le-a găsit. :(
Imagine
Imagine
Funcționează cum vrea el, dar asta e altă poveste.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Oct 2015, 15:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Prezint si eu un Majak varianta cu armare la 8 zile si mecanism cu 11 rubine.
Imagine
In situatia mea a fost exact invers.
Sotia l-a vrut pentru a vedea usor ora de dimineata cand pleaca la serviciu si pentru ca se saturase de minunile astea de ceasuri electronice de masa care functioneaza oricum numai bine nu.
Post spune ca de aproape o saptamana de cand e la mine a dovedit ca este si foarte precis.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Oct 2015, 16:05 
Neconectat

Membru din: 08 Iun 2014, 11:51
Mesaje: 111
Localitate: Arad
Un ceas grozav ! Iar contextul e la fel!!! :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Oct 2015, 17:12 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Eu maiak-ul il vad peste slava.parerea mea


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Oct 2015, 23:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Apr 2007, 01:57
Mesaje: 50
Localitate: Timisoara
Are cu siguranta mai multe calitati acel Slava electromecanic.Al meu are bateria neschimbata de aproape doi ani si inca functioneaza..desigur nu am folosit soneria..i-am pus doar bateria si am uitat de el pe un raft. Un alt atu al acestui ceas simplu este si faptul ca soneria tine foarte mult (3 minute) ..chiar nu ai cum sa nu te trezesti cu asa ceva :D
Recomand desfacerea carcasei,curatarea contactelor,ungerea partilor in miscare !
Legat de omniprezentele sicane pe care multi colectionari am observat ca le indura din partea sotiilor e clara treaba: nu trebuie sa ne luam dupa ele pentru ca din pacate dumnealor nu au cultura necesara sa aprecieze un lucru vechi...poate ca daca ar fi dupa mintea femeii totul in lumea asta ar fi de unica folosinta.

_________________
ACARUL trece spre cabină să asigure parcurse,
Se-aud scrîşnete de cabluri şi de scripete neunse
Semnalele se ridică,licăresc lumini spre ele
Şi cu-n fluier raguşit se apropie TREI STELE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Oct 2015, 23:49 
Neconectat

Membru din: 15 Dec 2011, 22:41
Mesaje: 404
Localitate: Bistriţa
Câteva SLAVA cu personalitate:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Oct 2015, 00:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Imi place la ceasurile Slava prezentate de dumneavoastra diversitatea design-ului si mi-a atras atentia in mod deosebit cel pentru nevazatori.
Sa le stapaniti cu placere!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România