Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:54

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 03 Iun 2013, 21:33 
Neconectat

Membru din: 22 Sep 2011, 20:05
Mesaje: 96
Am avut multe ceasuri de semineu, dar asa, nu. Dupa ce l-am luat, am aflat cate ceva despre el. Mai jos e un link cu istoria ceasului. Bate Westminster orologiu din sfert in sfert de ora.
Astept pareri si impresii. Multumesc anticipat!

http://www.clockguy.com/SiteRelated/Sit ... story.html

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Iun 2013, 22:00 
Neconectat

Membru din: 22 Sep 2011, 20:05
Mesaje: 96
Am uitat sa specific ca sub cifra 12 este stantata marca Sonora Chime, ultimul cuvant mai sters din cauza defectului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Iun 2013, 23:04 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
La ceasul asta , ar merita si un mic videoclip , pentru ca sint sigur ca are o melodie faina .
Meritam si noi sa auzim cum cinta ...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Iun 2013, 20:10 
Neconectat

Membru din: 22 Sep 2011, 20:05
Mesaje: 96
Nu pot filma, pun un link identic:
http://www.youtube.com/watch?v=tanV4m5bytU
Are 3 casete, a patra gaura, cea mica de sub centru este pt. reglat acuratetea, are corespondent pana in spate unde se vede reglajul de sub tija pendulului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Iun 2013, 08:19 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2348
Localitate: Sibiu Transilvania
melodia din videoclip are o tonalitate absolut deosebita :!:
pacat de starea cadranului...si peste cutie s-au pus anii...
una peste alta,tinand cont de dimensiunile ceasului,cred ca-i un obiect de decor foarte frumos...

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Iun 2013, 21:26 
Neconectat

Membru din: 22 Sep 2011, 20:05
Mesaje: 96
Este frumos. Are 35cm inaltime, 25cm latime si 19 cm in spate. Sub cifra 6 scrie ,,SET THOMAS SONORA CHIME,, ,se vede in poze vag.
Detalii de pe net:
Style: Seth Thomas "SONORA" Chime
Comment: 5 Bell Sonora Chime. Great melodious sound of Westminster Chime on 4 patented Sonora Bells with a 5th deep toned bell for the hour.
Stock Number:2162
Case:Mahogany veneer. height = 14".
Movement: High quality polished brass Seth Thomas 8 day time and strike movement with Sonora Bell Chime. Chime-Silent Lever.
Value: Not For Sale $ 1,150.00
Year: c. 1915.
Reference: Seth Thomas Clocks and Movements by Tran Duy Ly
Condition: Case - Excellent, looks original. Works - Excellent.

The name “Sonora” comes from the Sonora Chime Company. William Hoschke of New York, New York applied for his patent on this design on April 16, 1907, and the patent was granted on April 18, 1908. Hoschke apparently had a background with music box engineering that he utilized in his design of the Sonora configuration. Seth Thomas purchased the rights to Hoschke's bell chime mechanism and resonators patent around 1912, changed the movements to suit their own manufacturing techniques, cut the price substantially, and successfully marketed a full line of “Sonora” clocks with numerous models and configurations. The unique, rich, resonant sound of Sonora bell chimes comes from the wooden expansive sound chamber in which the cup bells are mounted. They are struck with leather-tipped hammers. These movements were made with as many as eight bells playing two different tunes, some even alternating between tunes each hour!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Iun 2013, 18:34 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2009, 20:05
Mesaje: 637
Foarte frumos ceasul. Practic mica imperfectiune de pe cadran nici nu mai conteaza.
Am vazut ca l-ai pus si de vanzare pe net. E pacat sa te desparti de el sincer. Si nu stiu daca vei gasi clienti care sa aprecieze valoarea materiala a acestui ceas. Cu greu vei gasi din nou asa ceva prin RO, poate doar aduse afara...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România