Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 22:15

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Montaj pendulă
MesajScris: 27 Ian 2024, 12:59 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12148
Localitate: ARAD
Sincer,nu cred ca este mecanismul.Este ceva legat de montaj in carcasa care este legat de mecanism.
De aceea este indicat ca la o reparatie de ceas cu pendul,acesta sas fie trimis in integralitatea lui.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Montaj pendulă
MesajScris: 28 Ian 2024, 14:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 17:05
Mesaje: 39
Dacă scot mecanismul și las doar pendulul, el nu freacă nicăieri. Nu se atinge de nimic. Doar atîrnă liber de arculețul acela, și nimic mai mult. Am făcut un mic filmuleț cu pendulul liber, fără mecanism, în care se vede că nu există nimic care să-l încurce.
Iar cu mecanismul montat, singurul lucru pe care pendulul îl atinge este furca de pe spatele mecanismului, în care intră tija lui. Atît. Deci nimic extern mecanismului, nimic altceva din carcasă, nu pare să aibă vreo influență mecanică asupra pendulului.

https://youtube.com/shorts/ZMhowJN7Edg

Însă după ce am făcut filmulețul am observat ceva. Ceva de care nu-mi dădusem seama pînă atunci. Cam de pe la secunda 13 se vede vîrful pendulului relativ la scala aceea albă de pe fundul cutiei. Am observat că pendulul merge mai departe spre dreapta față de acea scală decît spre stînga. Asta m-a făcut să mă întreb dacă nu cumva carcasa nu stă perfect vertical pe perete. Eu verificasem cu nivela ca marginea exterioară a carcasei să fie orizontală, însă suspectez că ea nu e construită perfect, iar marginea exterioară a carcasei nu este perfect paralelă cu piesele din interior. Deci mecanismul stătea puțin oblic (deși foarte puțin, insesizabil cu ochiul liber).
Am pus deci acum nivela chiar pe suportul mecanismului (cele două șine) și am mișcat puțin carcasa pe perete pînă cînd acesta a devenit orizontal. E voilá! Acum merge! :D
Merge continuu de azi dimineață încoace, de vreo patru ore. Deci nu cred că se mai oprește. Cred că asta trebuie să fi fost buba.

Acum însă rămîne vechea problemă, și anume că merge prea încet. Face cam 9 oscilații complete în 10 secunde. Sau 51 de oscilații complete într-un minut. Iar mutarea greutății în sus sau în jos nu pare să aibă nici o influență vizibilă. Am dus-o în sus cît de mult mi-a permis reglajul. Și degeaba, tot 9 tic-tac-uri în 10 secunde face chiar și în poziția aia.
Tata, care avea pendula asta în casă cînd era copil, zice că din ridicarea sau coborîrea greutății obișnuiau să-i facă un reglaj fin, de genul unui minut în plus sau în minus pe săptămînă. Poate de aceea nu reușesc să observ acum vreo diferență, pentru că-i prea subtilă ca să se vadă la ochiometru pe parcursul unui minut. Or mie-mi trebuie un reglaj mult mai grosier, care nu-mi dau seama cum s-ar putea face. :|


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Montaj pendulă
MesajScris: 29 Ian 2024, 14:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 17:05
Mesaje: 39
De fapt cred că încep să înțeleg care-i problema.
M-am apucat să-mi împrospătez cunoștințele de fizică din liceu. Perioada de oscilație a unui pendul gravitațional este 2 pi radical din l/g. Or pentru a obține o perioadă de oscilație de o secundă, lungimea l trebuie să fie, conform acestei formule, de 25 de centimetri.
Dar pendulul meu e mult mai lung de-atît.

Imagine

Șurubelul din vîrf nu-mi permite să-l mișc decît cîțiva centimetri. Am făcut totuși o improvizație, măcar temporar, să văd ce s-ar întîmpla.

Imagine

Și într-adevăr, acum pendulul oscilează aproximativ o dată pe secundă, după cum se vede în filmulețul de mai jos.

https://youtube.com/shorts/QNrN6Bv_bnY

Dar arată ridicol. Nici o pendulă de pe lume nu arată așa. Sînt convins că nu-i asta ideea. Îmi scapă ceva, dar nu-mi dau seama ce.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Montaj pendulă
MesajScris: 29 Ian 2024, 16:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 17:05
Mesaje: 39
Ba cred că s-ar putea să știu ce-mi scapă. Nu spune nimeni că perioada de oscilație a pendulului trebuie să fie exact de o secundă. Mecanismul trebuie să miște minutarul cu un minut după șaizeci de secunde, dar nu neapărat după șaizeci de oscilații ale pendulului. Pendulul poate să oscileze, să zicem, și de cincizeci de ori pe minut, cu condiția ca mecanismul să fie astfel reglat încît după cincizeci de oscilații acul minutar să avanseze cu o unitate pe cadran.
Are sens ce zic, sau vorbesc prostii?

Dacă am dreptate, atunci testul meu cu numărul de tic-tac-uri într-un număr dat de secunde este irelevant. Ceea ce contează este cu cît rămîne efectiv în urmă ceasul într-o anumită unitate de timp, și nu cît de rapid sau de lent ticăie.
Așa este?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Montaj pendulă
MesajScris: 30 Ian 2024, 00:24 
Neconectat

Membru din: 23 Sep 2021, 17:51
Mesaje: 23
Pentru mine are sens ceea ce spui. Urmareste-i abaterea pe o perioada mai lunga si vezi ce scoti din reglaje (presupunand ca nu mai are alte probleme).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Montaj pendulă
MesajScris: 30 Ian 2024, 10:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 17:05
Mesaje: 39
Am potrivit-o aseară la 20:30.
Azi dimineață ea arăta 8:30 cînd în realitate era 8:41. Deci a pierdut 11 minute în 12 ore.

Dar cred că ideea mea nu e greșită, pentru că am urmărit-o mișcînd minutarul pe cadran de la o linie la alta, numărînd tic-tacurile în timpul ăsta, și într-adevăr, între două linii (adică interval de un minut pe cadran) ticăie de aproximativ 50 de ori. Deci o oscilație a pendulului nu trebuie să dureze o secundă, cum îmi închipuiam eu la început. Testul meu inițial pare să fi fost irelevant.
Totuși, dacă pendulul oscilează de aproximativ 50-51 de ori pe minut, iar acul minutar se mișcă pe cadran cu o unitate la aproximativ 50 de oscilații, atunci înseamnă că per total ar trebui să mă aflu acolo unde trebuie, iar ceasul să meargă relativ bine, nu? Ar trebui să fiu cît de cît "in the ballpark", iar o eventuală eroare, dacă există, să fie relativ mică. Or 11 minute în 12 ore este o abatere enormă, pe care cele două observații ale mele de mai sus nu o explică.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Montaj pendulă
MesajScris: 30 Ian 2024, 20:14 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12148
Localitate: ARAD
Nu numara oscilatiile,ci verifica precizia.
A ramas in urma...ridica greutatea pendulului....insurubeaza surubul de jos,de la pendul.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Montaj pendulă
MesajScris: 31 Ian 2024, 12:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 17:05
Mesaje: 39
Într-adevăr, asta e ideea. Aseară la 20:30 am ridicat-o foarte mult, iar azi dimineață la 8:21 ea arăta 8:32. Deci în 12 ore cîștigase 11 minute, față de ieri cînd pierduse 11 minute. Asta este foarte bine, înseamnă că are o plajă de reglaj arhisuficientă. Impresia mea cum că ridicarea greutății n-are efect, bazată pe număratul oscilațiilor după ureche, era greșită. Mea culpa. Am mai învățat ceva.
De-acuma o să mă joc cu poziția greutății. Am coborît-o acum la jumătatea distanței, iar dup-aia mai vedem.

Mulțumesc mult de tot pentru ajutor! Țin mult la pendula asta. O știu de cînd eram copil, era în casa bunicului meu, iar el ținea la ea. O avea deja, la acel moment, de cîteva decenii bune, pentru că și tata crescuse cu ea de mic în fosta casă a familiei. A avut o viață grea pendula asta, cu perioade lungi de nefuncționare, trecînd ocazional prin mîinile unor măcelari care mai rău au stricat-o decît s-o repare. Nu știu cînd și-a pierdut gongul, dar trebuie să fi fost cu foarte mult timp în urmă, pentru că eu nu l-am apucat. Tata l-a apucat, cînd era mic, la mijlocul anilor '40, dar nici el nu-și mai amintește cînd a dispărut și de ce. Se pare că la un moment dat un ceasornicar, nereușind să repare arcul ceasului (sau neavînd un arc potrivit de schimb) a luat arcul gongului și l-a pus la ceas. Dar gongul propriu-zis, ce s-a întîmplat cu el, nu se mai știe. După moartea bunicului pendula a rămas la părinții mei, pentru că mamei îi plăcea foarte mult de ea. Dar în acel moment deja nu mai mergea cum trebuie, iar mama nu a reușit niciodată să găsească pe cineva care s-o pună pe picioare. După mai multe încercări nereușite s-a dat bătută și și-a cumpărat una nouă, iar asta a ajuns la mine.
Sînt foarte bucuros că am reușit s-o resuscitez. N-aș fi putut fără ajutorul dvs. Vă mulțumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Montaj pendulă
MesajScris: 02 Feb 2024, 15:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 17:05
Mesaje: 39
De ieri pînă azi a pierdut numai un minut în 24 de ore. Deci sînt foarte aproape. De-acuma e doar o chestiune de finețe; o s-o ridic cu cîțiva milimetri în fiecare zi pînă cînd va fi la fix.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Montaj pendulă
MesajScris: 03 Feb 2024, 11:57 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12148
Localitate: ARAD
Super! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Montaj pendulă
MesajScris: 07 Feb 2024, 12:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 17:05
Mesaje: 39
E aproape perfect acum. A cîștigat doar o jumătate de minut în patru zile. Deci mă declar mulțumit. Probabil că se poate și mai bine de-atît, dar am ajuns atît de aproape încît mi-e teamă să mai insist, ca să n-o stric din nou. Vorba aia, mai binele e dușmanul binelui... :D

Există cumva vreo posibilitate de a o data, măcar cu aproximație? Eu nu văd să aibă vreo marcă sau vreo altă inscripție pe undeva, cu excepția unui număr de serie pe spatele mecanismului. Dar poate după aspect, după stilul cifrelor, al acelor, designul pendulului, sau altceva de genul ăsta? Fie și o aproximație foarte grobiană, de ordinul a două decenii, tot ar fi ceva. Știu că ea exista deja la începutul anilor '40, cînd s-au născut tata și sora lui. Ei au crescut cu ea în casă. Dar nici ei nu mai știu acum de cît timp o avea bunicul la momentul ăla, iar pe el nu mai pot să-l întreb.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Montaj pendulă
MesajScris: 08 Feb 2024, 19:13 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12148
Localitate: ARAD
Probabil ca este din perioada 1890-1910...

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Montaj pendulă
MesajScris: 08 Feb 2024, 20:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 17:05
Mesaje: 39
Super. Mulțumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Montaj pendulă
MesajScris: 12 Feb 2024, 09:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 17:05
Mesaje: 39
Oare credeți că ar fi posibil să-i resuscitez și gongul? Puteți să vă dați seama din poze ce piese lipsesc? Văd pe fundul carcasei un soi de arc, dar nu știu la ce se conecta și cum. N-am văzut niciodată cum arată gongul unei pendule; nu știu ce piese trebuie să fie acolo.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Montaj pendulă
MesajScris: 12 Feb 2024, 14:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 17:05
Mesaje: 39
Cred că încep să înțeleg. Acel arc de pe fundul carcasei este de fapt gongul. Și pare că-mi lipsește ciocănelul.

Așa arată mecanismul meu:

Imagine

Și așa arată unul complet, poză luată de pe internet:

Imagine

Deci îmi lipsește ciocănelul acela indicat cu roșu. Și știftul cu care este atașat la carcasă, prins cu acea siguranță.
Am șanse să găsesc pe undeva piesele astea? Arc pentru pendul am găsit online, dar ciocănelul nu știu cum să-l caut și unde.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România