Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:11

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 78 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 05 Feb 2020, 01:03 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2020, 00:53
Mesaje: 32
Buna seara!

Ma bucur ca am gasit acest forum, chiar aveam nevoie de un sfat al unor oameni mai experimentati in domeniu. Vreau sa-mi cumpar un Longines Hydro Conquest si oscilez intre doua modele. Din cate am inteles este modelul nou si cel precedent. Diferenta este de aprox 1.500 de lei si nu stiu daca merita...
Ceasurile arata aproape la fel. In afara de bezelul din ceramica, nu stiu cel nou daca mai are ceva in plus...

https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-lon ... 54567.html

sau

https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-lon ... 44489.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Feb 2020, 02:00 
Neconectat

Membru din: 20 Dec 2018, 18:07
Mesaje: 127
Localitate: Bucuresti
Mecanismul, dimensiunea, rezistenta la apa, etc sunt identice. Singurul lucru diferit este bezelul ceramic (la modelul nou). Personal, nu consider ca merita diferenta asta de pret. Daca va atrage mai mult modelul cel nou, go for it, asta e important.
P.S. Succes la gasit curele de 21mm :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Feb 2020, 08:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
De diferenta de bani intre ele iti poti cumpara cateva insertii de bezel din aluminiu si sa le inlocuiesti atunci cand se zgarie prea mult, proces care in functie de unde porti ceasul si cum il folosesti poate dura ani de zile si sa iesi si mai ieftin. Depinde acum la aprecierea fiecaruia daca merita sau nu pretul mai mare pentru usoara schimbare de design + bezel ceramica.

Alta discutie poate fi legata si de ideea ca sunt firme mici ce ofera bezel ceramic la un pret mult mult mai mic fata de Longines, care a asteptat sa urce pretul tocmai la 1500 CHF ca sa poata sa ofere asa ceva. Aceeasi idee ramane: poate merita, poate nu, depinde de fiecare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Feb 2020, 09:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1259
Am probat modelul nou si sunt de parere ca e imbunatatit fata de cel vechi: cristal tratat antireflex pe ambele parti, secundar cu luminova, cadran mai frumos, carcasa finisata mat pe laterale.Din punctul meu de vedere cred ca merita diferenta de bani, iar cu o negociere cred ca poti obtine 10% reducere cel putin :)

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Feb 2020, 10:29 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2020, 00:53
Mesaje: 32
Unde să negociez, in magazin? Nu știam că se practică și pe la noi așa ceva.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Feb 2020, 10:47 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
DA, in magazin. Se ofera de obicei 10%, ceea ce e aproape bine.....20% ar fi ideal.

Legat de cele doua modele, l-as alege pe cel nou, nu neaparat pentru bezel ci mai degraba
pentru upgrade-ul estetic - modelul vechi a fost aspru criticat pentru redundanta indecsilor orari
in ansamblul bezel-cadran 8) De altfel, se obsera cu ochiul liber cat de ridicol/inutil de incarcat e ceasul.....

Orice vei hotara, Hydro ofera cea mai reusita/ergonomica combinatie carcasa-bratara la acest nivel
de pret, plus Eta (probabil varianta cu 60 de ore power reserve)....deci....nu prea ai cum sa gresesti.....

Spor si....poze dupa achizitie!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Feb 2020, 15:39 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2020, 00:53
Mesaje: 32
Am inteles ideea. Multumesc de sfaturi, asadar ma voi duce sa negociez modelul nou, sa vad ce reusesc. (Am mai negociat in magazine, Dubai, Grecia, Istanbul, dar niciodata la noi, doar la piata :D ) Deci per ansamblu sa inteleg ca m-am decis bine, este un ceas cu raport calitate pret ok? Adica in bugetul asta ar merita sa iau altceva, alt brand? De exemplu ceva second hand in aceeasi bani dar poate un ceas mai bun? Cel din link, care e inca in garantie?

https://www.olx.ro/oferta/vand-ceas-tag ... 4f29fee6ab


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Feb 2020, 17:25 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Nu as spune ca Aquaracer e mai bun decat Longines - mai ales modelele noi cu Sellita....
In plus la ceasul din anunt se pune problema autentificarii.....se fac copii bune bune mai ales dupa Aquaracer....
si indiferent de ce acte are.....risti sa te arzi.....

De la Longines m-as mai uita la Conquest, tot 300 metri insa mult mai versatil si ceva mai ieftin.....

https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-lon ... -4-se.html

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Feb 2020, 17:36 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2020, 00:53
Mesaje: 32
Mda...m-am gandit si eu la faza cu autenticitatea. Mai ales ca l-am sunat pe vanzator si mi-a spus ca are toate documentele, insa ceasul e cumparat din America, garantia fiind internationala...Nu stiu ce sa zic...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Feb 2020, 17:47 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Nu stii ce sa zici....nu zici....
Te duci la magazin si iei nou de la dealer autorizat.....fara emotii....
Tag e oricum sub Longines, cum am spus....si are preturi de nou ridicol de mari.

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Feb 2020, 20:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1259
Da si eu recomand Longines vs Tag Aquaracer; eu zic ca in pretul asta Longines e cam best buy, tinand cont ca mecanismul sau e finisat “top grade”.

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Feb 2020, 21:00 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
cnd scrie:
Da si eu recomand Longines vs Tag Aquaracer; eu zic ca in pretul asta Longines e cam best buy, tinand cont ca mecanismul sau e finisat “top grade”.


Sa precizam totusi ca mecanismele din Longines sunt Elabore - deci ajustate in 3 pozitii - modificate de Longines in-house (pe romaneste: le stropeste popa elvetian cu aghiasma) si decorate la nivel Top/COSC direct din fabrica, de Eta. Oricum ff bune, spre deosebire de Tag, care nu se mai oboseste nici macar sa decoreze rotorul Sellita.....poate nici nu-l mai semneaza.....cine stie? :|

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Feb 2020, 21:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
valentin1234 scrie:
...Oricum ff bune, spre deosebire de Tag, care nu se mai oboseste nici macar sa decoreze rotorul Sellita.....poate nici nu-l mai semneaza.....cine stie? :|

In asta consta finisarea cea mult laudata si dorita? Dar despre finisarea ne-decorativa, cea a danturii... a suprafetelor de contact/frecare, cum sta treaba? Ca de pictat rotorul si trecut cu freza peste punti ca sa ia ochiul, marketing si ''face-lifting'' :?

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Feb 2020, 21:57 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
catalin.v scrie:
valentin1234 scrie:
...Oricum ff bune, spre deosebire de Tag, care nu se mai oboseste nici macar sa decoreze rotorul Sellita.....poate nici nu-l mai semneaza.....cine stie? :|

In asta consta finisarea cea mult laudata si dorita? Dar despre finisarea ne-decorativa, cea a danturii... a suprafetelor de contact/frecare, cum sta treaba? Ca de pictat rotorul si trecut cu freza peste punti ca sa ia ochiul, marketing si ''face-lifting'' :?


S-a trezit si "Fratii Jderi" :roll: :roll: :roll:
Sunt placute ochiului si sufletului mey, ca o pictura de Ludwig von Rembrandt....p-aia de ce o tii pe perete? 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Feb 2020, 18:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Între timp a apărut o versiune și mai și :D

https://longines.watchonista.com/watche ... ue-edition

https://www.instagram.com/p/B8OGBaKHkOn ... tlxi1mllvw


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 78 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România