Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:47

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 79 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 20 Feb 2021, 12:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1260
Eh ramanem cu speranta, ca in trecut au mai scos asemenea editii.

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Iul 2023, 10:53 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Felicitari colegilor care intre timp s-au potcovit cu cate un Conquest - pentru ca meritati!

Aproro, mai tineti minte Conquestul de mai sus? Ei bine, la un moment dat am facut gresala si l-am cedat
altcuiva....iar de atunci il caut intr....una....iar ieri l-am gasit, exact asa cu mi-l doream: 39mm, cadran
negru cu lume, mecanism 888 (carcasa mai subtire) si 5 ani de garantie....deci....love...love...love!

Imagine

Oh...si...remember: faceti ce face si nu ce zice popa...iar totul va fi bine! :idea:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Iul 2023, 11:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1260
Foarte frumos, sa-l porti sanatos; eu am ales Spirit-ul pentru ca in ultimul timp ceasurile de tip pilot ma atrag foarte mult.

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Iul 2023, 13:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
Felicitari si sa-l purtati sanatos!
A fost si pe lista mea,dar pt ca deja aveam un Hidro,iar asemanarea mie mi se parea prea mare,am tot amanat.
Totusi pt ca am vrut neaparat un 888,era gata,gata sa iau un Spirit.
N-am putut face pasul pt ca la mine spatele vitrat e cam un must have.
Si Doamne ce bine-mi pare ca am avut rabdare(nu ma caracterizeaza absolut deloc)si a aparut modelul asta nou de care sunt iremediabil pe veci indragostit. :D

Imagine

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Iul 2023, 11:37 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Multumesc, ma bucur sa vad din ce in ce mai multe Longines pe ceasornicar!
@Tibaldi....vad ca ai mai prins cutie veche.....alea noi sunt...ca si la Tissot/Certina..etc....de inspiratie Timex :|

Si un detaliu amuzant: pe site-ul intern SG (cel pentru angajati) acest model apare cu 3 mecanisme...toate
L 888.....dar e imposibil de aflat dupa serie ce ai in ceasul tau...cu exceptia celui cu balans Si....care vine
cu o eticheta speciala (aia din poza lui Tibaldi). Poate doar daca fericitul posesor verifica PR-ul sa-si cam dea seama ce are...inauntru.... :P

Si o veste buna: strategia Longines pe termen mediu e sa atraga cat mai multi cumparatori de la Omega prin cresterea calitatii
(ceea ce se vede deja - si ne place)....si probabil prin cresterea preturilor...ceea ce se vede.....si nu ne place..... :cry:

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Iul 2023, 12:02 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2021, 09:15
Mesaje: 61
Longines e pe val... noul spirit zulu time de 39 e pe lista mea scurta, daca nu pe final de an, la anul 100%.
Si intradevar Omega pare-se ca merge dupa Rolex la preturi, Longines se catara in loc la Omega - cel putin ca si entry level luxury.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Iul 2023, 15:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
valentin1234 scrie:
Multumesc, ma bucur sa vad din ce in ce mai multe Longines pe ceasornicar!
@Tibaldi....vad ca ai mai prins cutie veche.....alea noi sunt...ca si la Tissot/Certina..etc....de inspiratie Timex :|

Si un detaliu amuzant: pe site-ul intern SG (cel pentru angajati) acest model apare cu 3 mecanisme...toate
L 888.....dar e imposibil de aflat dupa serie ce ai in ceasul tau...cu exceptia celui cu balans Si....care vine
cu o eticheta speciala (aia din poza lui Tibaldi). Poate doar daca fericitul posesor verifica PR-ul sa-si cam dea seama ce are...inauntru.... :P

Si o veste buna: strategia Longines pe termen mediu e sa atraga cat mai multi cumparatori de la Omega prin cresterea calitatii
(ceea ce se vede deja - si ne place)....si probabil prin cresterea preturilor...ceea ce se vede.....si nu ne place..... :cry:

Spor la cumparaturi!


Da.Aveti dreptate.Noile cutii sunt mai anoste,iar cand am vazut cum e ambalat,probabil am facut o mutra ca d na de la Kultho TM a zis:
stati putin,cred ca mai am o cutie din lemn si daca vreti va dau una din aia. :D
(in care vine Master Collection)
De aceea spuneam cuiva de pe forum care astepta sa primeasca unul cu cadran verde,ca sunt curios cum va fi ambalat :) .
Cat despre macanism:

Imagine

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Aug 2023, 23:07 
Neconectat

Membru din: 23 Aug 2023, 22:55
Mesaje: 2
Bună seara. Doresc sa achiziționez un ceas swiss made și pentru ca am citit mult pe aceasta tema, chiar și pe acest forum, am ajuns la concluzia ca un Longines ar fi cea mai buna alegere. Din păcate nu ma pricep deloc la mecanisme, modele și nici nu îmi dau seama ce mi-ar plăcea mai mult.

Câteva caracteristici pe care mi le doresc ar fi: ceas nou, cadran albastru, curea argintie metalica, automatic, casual spre elegant (nu sunt foarte hotarat).
Am facut și o mica selecție, dar preturile difera mult și nu îmi dau seama dacă merita efortul de a plăti 13.000 lei, în loc de 6000 lei pe un model mai ieftin, dar dacă merita, cu siguranță ii voi plăti.

M-as bucura sa aud și părerile unor specialiști.
Iată modelele selectate:
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-lon ... 49675.html
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-lon ... 62609.html
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-lon ... 48099.html
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-lon ... 72509.html

Va mulțumesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Aug 2023, 01:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Personal aleg Conquest, e mai solid lucrat si imi place mai mult la design decat restul. Chiar dacă e un model sport ar merge și la o ținută mai eleganta. Celelalte nu merita diferența de preț. Spirit este exagerat de scump pentru ce ofera în plus. Referitor la mecanism, nu contează pentru care optezi - toate sunt bune la nivel Longines. Eu zic pentru inceput sa alegi după estetica, practic care te atrage mai mult, alte detalii nu sunt asa importante ...

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Aug 2023, 19:27 
Neconectat

Membru din: 23 Aug 2023, 22:55
Mesaje: 2
Salutare,
Doar ce m-am întors de la Baneasa. Am plecat hotarat sa achiziționez Conquest, dar după ce am făcut câteva probe, am decis ca mi s-ar potrivi mai bine Master Collection, preț intreg 9800 lei (de la care am solicitat și am primit și un mic discont).

Mulțumesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Oct 2023, 19:46 
Neconectat

Membru din: 17 Ian 2012, 08:46
Mesaje: 27
Marius-ss scrie:
Salutare,
Doar ce m-am întors de la Baneasa. Am plecat hotarat sa achiziționez Conquest, dar după ce am făcut câteva probe, am decis ca mi s-ar potrivi mai bine Master Collection, preț intreg 9800 lei (de la care am solicitat și am primit și un mic discont).

Mulțumesc!


De curiozitate ce reducere au oferit ? in jur de 7-8% ?
Si eu am luat pt cadou unul de dama clasic quartz si asta a fost reducerea ; pt ca am cerut. Auzisem insa ca s epoate merge pana la 15% ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2023, 14:54 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
De la colectia Lyre mi-au placut intotdeauna maxim.....cateva elemente:
Carcasele foarte frumoase si cadranele foarte simple si elegante.....dar...asa cum se intampla mai intotdeauna....
a fost mereu un alt Longines de cumparat....apoi altul.....si uite asa am ramas fara....pana de curand.....
cand sotia a hotarat sa-mi faca cadou unul....pentru ca anul trecut i-am luat eu ei un Lyre de ziua ei....deci..
ochi pentru ochi!

Nu mai fac alta poza pentru ca asta e deja incarcata....si nici nu-i asa rea:
Imagine

Si....in ciuda faptului ca am avut rezervele mele legate de acest model, dupa o saptamana de purtare
ma declar incantat, si iata de ce:
E 35mm....se poarta ca un 36/37 si e o dimensiune perfecta pentru un ceas elegant..dupa mintea mea.
Carcasa e foarte bine executata, foarte comoda si foarte subtire (7mm?).
Bratara beads of rice - despre care aveam rezervele mele - e atat bine proiectata incat se simte la fel ca o
curea - usoara, flexibila si subtire si e marea surpriza a acestui model.....
In fine, mecanismul e exact ce ma asteptam, +4s/zi.....as spune ca merge chiar prost pentru un L 888 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Dec 2023, 20:02 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
E un ceas elegant! Sa-l porti cu placere! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2023, 13:40 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Multumesc frumos Claudiu!

In fine, nu am mai facut alta poza....ideea e ca:

Doua mici amanunte au impiedicat Longines Column Wheel Chronograph sa devina un succes rasunator!
1. La momentul lansarii - prin 2013 cred (am postat o poza pe la pagina 3...4..)...fiind si serie limitata....costa in jur de 4000
de dolari si intra in concurenta cu Omega......cu multe Omega, inclusiv MoonWatch....plus Zenith...plus.....plus......
2. Trebuie "sa stii despre"......ceasuri ca sa apreciezi cu adevarat modificarile pe care Longines le-a facut unui Valjoux comun
pentru a-l transforma intr-un Column Wheel....si care sunt avantajele acestuia din urma.....

Imagine

Acuma despre ceasul din poza:

Cureaua de crocodil (foarte buna la Longines) o vede toata lumea - asortata cu aceeasi catarama tampita "signature"....care ne mananca zilele
de cand ne stim......e foarte comoda, flexibila si bine tratata anti-umiditate.

Carcasa (spre deosebire de seria initiala) nu are balamale ci....anse....iar Longines a reusit cumva sa-i dea o forma care ascunde
destul de bine cei 14mm grosime si se aseaza foarte bine pe mana....mea......long story short....ceasul e foarte "purtabil"....

Cadranul (aparent foarte incarcat) mi se pare genial pentru ca cei care l-au desenat au stiut sa sublinieze informatiile cu adevarat
importante si au lasat oarecum in umbra tahimetre....apometre si alte metre....asa ca, daca nu vrei...nici nu le vezi. Evident,
iubesc data de la ora 6.....care e cam un must pentru un chronograph in doua registre.....

In fine, mecanismul finisare Top (Valjoux produce de ani buni doar in grad Top si Chronometre) merge cu fix-pix plus o secunda
pe zi.....indiferent de pozitie....temperatura....umiditate......sau starea de spirit a posesorului.....

Ca sa sumarizez, cu preturile coborand in jurul a 2000 de euro nou AD, si cu 5 ani garantie.....si cu un mecanism "in-house" rafinat,
robust si de foarte buna calitate.....declar ceasul din poza nu numai un fel de best-buy chrono dar si un must have pentru iubitorii de
Longines! Am zis!

Hai sa aveti spor si multumesc daca ati citit!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2023, 16:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
Foarte tare!
Nu intra absolut deloc in lista mea de preferinte,dar dupa ce l-am descoperit la dvs.paraca-mi vine sa ma gandesc de doua ori.
Multumim pt randurile scrise si va urez:
Sarbatori Fe-Ri-Ci-Teeeeeee!!

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 79 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România