Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:52

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Certina DS-1 sau Seiko Presage !?
MesajScris: 24 Ian 2021, 11:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2018, 19:37
Mesaje: 19
Va salut cu respect stimati colegi de forum!Nu stiu daca este sectiunea potrivita(daca nu este imi cer scuze,dar nu am mai intrat de ceva vreme pe site), dar as vrea sa ma ajutati putin cu o alegere !In viitorul foarte apropiat as dori sa achizitionez unul din cele 2 ceasuri : https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-cer ... 18064.html si
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-sei ... 56633.html !Acum ... imi doresc unul din cele 2 deoarece sunt 2 ceasuri oarecum peste medie si care sunt oarecum "bune la toate", adica ca si ceas casual dar la nevoie si un ceas potrivit la o tinuta mai eleganta!Daca ar fi sa aleg cu mintea as alege clar Certina, dar parca ceva "nu ma lasa"sa nu dau o sansa si lui Seiko (eu sunt fan mare ), mai ales in versiunea Presage ! Dintre cele 2 clar Seiko are cadranul mult mai atent lucrat si mai frumos ....totusiunii dintre dumneavoastra poate au o experienta mai mare cu aceste ceasuri si as dori sa mi-o impartasiti si mie, astfel incat sa iau decizia potrivita in alegerea ceasului !Va multumesc !

_________________
" Învaţă regulile ca un profesionist, ca să le încalci ca un artist ! " - Pablo Picasso


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Ian 2021, 12:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
DS-1 pt. ca ofera mai mult si e mai potrivit la tinuta eleganta.
Presage doar dacă alegi un model deosebit, acela e comun/banal.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Ian 2021, 13:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2018, 19:37
Mesaje: 19
Certina poate are un mecanism per total mai fiabil probabil, dar cadranul la Seiko este mult mai bine finisat chiar daca este un Presage mai simplu, ("banal") ! :) Singura chestie ce ma deranjeaza putin la Seiko este dimensiunea .... 41 mm !Am o inchietura ceva mai subtire si nu stiu daca da tocmai ok! Certina are 39 mm si s-ar incadra mai bine pe mana ! :)

_________________
" Învaţă regulile ca un profesionist, ca să le încalci ca un artist ! " - Pablo Picasso


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Ian 2021, 13:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Chiar daca exista diferenta intre cele 2 cadrane, probabil nu e notabila. Certina oferă mai mult nu doar ca mecanism ci și prin faptul ca are data. Plus bratara mai bine lucrata. Open-Heart nu prea merge la eleganta, tinde spre sport. Iar in caz de re-vanzare viitoare la Seiko vei pierde mai mult. In rest - tine de percepția fiecăruia. Și GS-ul din link are cadranul impecabil finisat dar tot ''banal'' rămâne (d.p.m.d.v.), pt. ca nu iese cu nimic în evidenta, e simplu lucrat, practic nu atrage atenția unui pasionat de arta (ca mine), cum sunt alte cadrane deosebite tot de la GS. :wink:

https://www.bbcollection.ro/ceas-grand_ ... 56550.html

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Ian 2021, 14:06 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Un vot pentru Certina și din partea mea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Ian 2021, 14:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
Certina fara discutie.Si nu cred c-o sa gasesti aici pe cineva care sa spuna altceva.

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Ian 2021, 14:26 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Certina, fara ezitare!

Estetic, nu ma impresioneaza nimic la niciunul dintre ele dar nici nu trebuie, de vreme ce nu le voi purta eu.
Tehnic, 2824-2 din Certina devine din ce in ce mai rar.....prin alte parti nici nu se mai gaseste la dealeri SG...iar probabil
cat de curand nu se va mai gasi nici in Romania....deci e o buna ocazie sa pui mana pe unul...si la un pret ff bun.

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Ian 2021, 15:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2018, 19:37
Mesaje: 19
M-ati convins !Certina ramane!Cadranul in mare parte pare la fel de sobru ca cel de la Seiko!In plus este o culoare universala ( negru) ce merge la orice asortat, iar calitatea mecanismului si faptul ca are sub 40 mm dimensiune carcasa, sunt factori decisivi pentru alegere! :D Va multumesc frumos pentru indrumare !

_________________
" Învaţă regulile ca un profesionist, ca să le încalci ca un artist ! " - Pablo Picasso


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România