Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:26

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 16 Feb 2021, 11:04 
Neconectat

Membru din: 30 Sep 2020, 18:16
Mesaje: 26
Salutare,
Anul asta am in buget un nou ceas si pe lista mea de dorinte sunt Rolex Explorer (ref 214270) si Omega Planet Ocean 39.5mm (215.33.40.20.01.001). Explorer-ul imi place ca este un design simplu si fiind Rolex ma duce cu gandul ca este fiabil in timp si te tine toata viata. Imi place si Omega-ul chiar daca are un design mai incarcat si imi doresc mult un coaxial.
Imi puteti da ceva sfaturi ? Aveti idee cat costa mentenanta pentru fiecare model in parte ? Nu gasesc un pret oficial.

Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Feb 2021, 19:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
Nu am si nici nu am avut niciunul dintre aceste modele.
Pana la urma asa cum spun si cei de pe YT,nu-ti poate spune nimeni ce sa faci cu banii tai.
Daaaar referitor la costurile de servis cred ca se poate spune despre ambele ca daca le faci la fabricant o sa cam coste.
In schimb Claudiu poate face servis la oricare dintre ele si sigur,sigur n-o sa-ti ia pielea de pe tine.
Restul e doar chestie de gust.

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Feb 2021, 12:18 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Explorer
-greu de gasit unul nou
-costa mai mult decat Omega
-nu are data
-modelul asta va primi in curand un nou mecanism, cu rezerva de mers de 70 de ore.

-are o bratara si o catarama mai bune decat Omega
-un design mai simplu, curat
-valoare mare de revanzare
-servisarea e la 10 ani, garantia e de 5 ani. Servisul costa in jur de 800 de dolari. Adica un cost de 80 de dolari pe an, in mentenenta. Eu zic ca e ok.

PO
-valoare scazuta la revanzare
-cureaua de piele.....deja comparam una dintre cele mai bune bratari facute vreodata (oysterul de la Rolex) cu una de piele. Dezavantaj mare ptr Omega ales de tine. Bratara de metal de la PO nu e rea. E ok. Nu atat de buna ca aia de la Rolex, dar e ok.
-fiind diver, e mai mare inalt pe mana. E mai gros. Ambele sunt ceasuri sport, dar Explorerul se muleaza pe mana mult mai bine, ca e mai subtire.

-pret bun, mai ieftin decat Rolex, mai ales la SH
-data
-co-axial....desi asta e un avantaj..dar si un dezavantaj. Rolex foloseste pe E1 un mecanism simplu, 3132, dar e dus aproape de perfectie cand vine vorba de fiabilitate si acuratete. De multe ori, simplitatea e de preferat.

Am avut PO, am un E1. Ambele ceasuri merita cumparate.
As recomanda PO cu bratara de metal. E un fel de best buy....la banii aia. Rolex a luat-o razna si modelele de otel sunt greu de gasit acum....si la SH pretul e f mare.


Ultima oară modificat de Mircea pe 17 Feb 2021, 12:28, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Feb 2021, 12:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Sunt ceasuri foarte diferite. Explorer e un ceas mai versatil, mai subtire si mai echilibrat in design.
Omega PO nu merge la orice tinuta, e un ceas gros si cu tenta puternica de ceas sport. Deci va fi greu sa il iei cu un sacou, de ex.
Rolex are 100m WR, Omega are 600m WR. Deci intrebarea e...vrei un ceas de zi cu zi sau vrei un ceas de zi cu zi + alte activitati sportive?
Calitative, fiabile si precise sunt ambele modele. Diferenta nu aici se face.
Mai e si o diferenta de pret, cred ca Exp e putin mai scump decat Omega. La retail diferenta e de 50 euro. Dar daca nu gasesti Explorer la AD, s-ar putea sa platesti putin mai mult la grey dealer.

Iar de servisat cred ca e mult mai simplu la Rolex decat la PO. Si mai ieftin.
Plus ca acum Rolex recomanda interval de service la 10 ani.

Intrebarea se pune: care iti place? Si pe care te vezi purtandu-l mai mult timp?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Feb 2021, 12:42 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
As alege Rolex, fara ezitare, desi ideea de a gasi greu la AD un model aflat in fabricatie mi se pare nebuneasca
(sau eventual mai scump pe piata gri.... :lol: :lol: :lol: ) si cred ca aceasta isterie/bula e alimentata in primul rand de producator....
cu concursul entuziast al naivilor care cumpara......

Omega se afla pe un drum gresit si estetic si...mecanic...in opinia mea si acest lucru va fi penalizat drastic de piata
in urmatorii 5-10 ani....iar pretul modelelor SH va scadea dramatic.....

Personal nu as lua nici Rolex nici Omega.....dar e treaba ta ce faci cu banii tai.....

Restul au spus foarte bine colegii.
Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Feb 2021, 13:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Zinigur scrie:
Explorer-ul imi place ca este un design simplu

Sunt multi oameni care ar zice ca e un design anost, dar daca il iei 100% pentru tine atunci nu mai conteaza.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Feb 2021, 21:15 
Neconectat

Membru din: 30 Sep 2020, 18:16
Mesaje: 26
Multumesc pentru raspunsuri !

Pentru mine iese din discutie Grey Market sau SH iese din discutie, pentru ca nu sunt dispus sa risc o replica sau un ceas cu defecte ascuse, la retail diferenta de pret nu mi se pare mare (din ce am gasit pe internet ca pret, nu am fost la un AD Rolex).

Mircea scrie:
Explorer
-greu de gasit unul nou
-costa mai mult decat Omega
-nu are data
-modelul asta va primi in curand un nou mecanism, cu rezerva de mers de 70 de ore.

-are o bratara si o catarama mai bune decat Omega
-un design mai simplu, curat
-valoare mare de revanzare
-servisarea e la 10 ani, garantia e de 5 ani. Servisul costa in jur de 800 de dolari. Adica un cost de 80 de dolari pe an, in mentenenta. Eu zic ca e ok.

PO
-valoare scazuta la revanzare
-cureaua de piele.....deja comparam una dintre cele mai bune bratari facute vreodata (oysterul de la Rolex) cu una de piele. Dezavantaj mare ptr Omega ales de tine. Bratara de metal de la PO nu e rea. E ok. Nu atat de buna ca aia de la Rolex, dar e ok.
-fiind diver, e mai mare inalt pe mana. E mai gros. Ambele sunt ceasuri sport, dar Explorerul se muleaza pe mana mult mai bine, ca e mai subtire.

-pret bun, mai ieftin decat Rolex, mai ales la SH
-data
-co-axial....desi asta e un avantaj..dar si un dezavantaj. Rolex foloseste pe E1 un mecanism simplu, 3132, dar e dus aproape de perfectie cand vine vorba de fiabilitate si acuratete. De multe ori, simplitatea e de preferat.

Am avut PO, am un E1. Ambele ceasuri merita cumparate.
As recomanda PO cu bratara de metal. E un fel de best buy....la banii aia. Rolex a luat-o razna si modelele de otel sunt greu de gasit acum....si la SH pretul e f mare.


Multumesc pentru lista pro si contra ! Sunt stiluri total diferite, dar imi plac ambele. In momentul de fata am un diver Longines Hydroconquest si de asta sunt tentat mai mult spre Explorer. La PO am gresit ref-ul, il vreau pe cel cu bratara de metal, imi plac diverele, imi place mult ca design si am citit in marea majoritate lucruri bune despre Co-axial plus autonomia mai mare.

bonheur scrie:
Sunt ceasuri foarte diferite. Explorer e un ceas mai versatil, mai subtire si mai echilibrat in design.
Omega PO nu merge la orice tinuta, e un ceas gros si cu tenta puternica de ceas sport. Deci va fi greu sa il iei cu un sacou, de ex.
Rolex are 100m WR, Omega are 600m WR. Deci intrebarea e...vrei un ceas de zi cu zi sau vrei un ceas de zi cu zi + alte activitati sportive?
Calitative, fiabile si precise sunt ambele modele. Diferenta nu aici se face.
Mai e si o diferenta de pret, cred ca Exp e putin mai scump decat Omega. La retail diferenta e de 50 euro. Dar daca nu gasesti Explorer la AD, s-ar putea sa platesti putin mai mult la grey dealer.

Iar de servisat cred ca e mult mai simplu la Rolex decat la PO. Si mai ieftin.
Plus ca acum Rolex recomanda interval de service la 10 ani.

Intrebarea se pune: care iti place? Si pe care te vezi purtandu-l mai mult timp?


Ma vad purtand ambele ceasuri, cat despre WR 100m vs 600m prefer 600m, nu pentru ca as avea nevoie de ea, dar e linistitor de stiut ca pot face si activati mai sportive cu el la mana. Un interval mai mare de service mi-ar fi mai pe plac, mai ales daca ceasul trebuie trimis in afara tarii si este o bataie de cap perioada de revizie.

valentin1234 scrie:
As alege Rolex, fara ezitare, desi ideea de a gasi greu la AD un model aflat in fabricatie mi se pare nebuneasca
(sau eventual mai scump pe piata gri.... :lol: :lol: :lol: ) si cred ca aceasta isterie/bula e alimentata in primul rand de producator....
cu concursul entuziast al naivilor care cumpara......

Omega se afla pe un drum gresit si estetic si...mecanic...in opinia mea si acest lucru va fi penalizat drastic de piata
in urmatorii 5-10 ani....iar pretul modelelor SH va scadea dramatic.....

Personal nu as lua nici Rolex nici Omega.....dar e treaba ta ce faci cu banii tai.....

Restul au spus foarte bine colegii.
Spor la cumparaturi!


Drumul gresit, cel putin din punct de vedere estetic, al lui Omega tine de preferintele personale. Imi plac anumite modele de la ei cum ar fi Planet Ocean si Nekton, in schimb nu inteleg de ce e toata lumea indragostita de SpeedMaster, mie personal nu imi place. Intr-adevar, pretul ceasurilor este mare, dar anul trecut mi-am atins niste obiective si este o achizitie complet egista si lipsita de orice logica.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Feb 2021, 21:42 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Zinigur scrie:
Multumesc pentru raspunsuri !

Pentru mine iese din discutie Grey Market sau SH iese din discutie, pentru ca nu sunt dispus sa risc o replica sau un ceas cu defecte ascuse, la retail diferenta de pret nu mi se pare mare (din ce am gasit pe internet ca pret, nu am fost la un AD Rolex).

.


Daca SH sau grey ies din dicutie atunci vei lua Omega. Nu iti va vinde nici un dealer un E1 nou fara sa ai un istoric cu ei.
Cat despre 100m vs 200m vs 600m wr.....astea sunt copilarii. Ce poti face cu PO, poti face si cu E1 sau cu orice Rolex cu carcasa oyster. Deci, nu te cantona pe criteriul asta.

Daca iei PO cu bratara de metal e ok. E un ceas bun la toate, mai ales in versiunea aia, de aproape 40mm.

Bafta!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2021, 01:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Salutare, colegii ti-au expus parerile despre ceasuri, comparativ, eu iti voi spune despre experienta personala in achizitia de la AD din Bucuresti.
In aprilie 2019 am hotarat sa achizitionez Rolex Explorer, m-am dus la AD in Hotel Marriot, bineinteles ca nu aveau nimic pe stoc, m-am inscris pe lista de asteptare, mi-au zis ca se rezolva cam intr-un an.
In 11 februarie 2020 m-au sunat si mi-au spus ca in doua ore sa fiu la ei cu banii pregatiti in cont, altfel imi pierd rândul (ma atentionasera ca asa va fi). Mentionez ca in tot acest timp am sunat lunar sa intreb daca au pe stoc macar sa vad cum arata in realitate, ma documentasem doar de pe internet, nu avea nimeni in jurul meu modelul. Mereu mi-au raspuns negativ, face parte din tehnica lor de marketing sau nu, asta e, am luat-o ca atare si m-am resemnat.
In fine, am ajuns la magazin si mi-au prezentat ceasul:

Imagine

Imagine

Imagine

Imaginereasons why you re beautiful

Imagine

Deoarece imi era si mic pe mana cu 20cm circumferinta, si ma strangea si bratara cu toate zalele montate, l-am refuzat, evident...asta se intampla daca nu probezi si comanzi cu ochii inchisi, imi asum greseala de a pierde timpul cu asa ceva, dar am castigat macar un pic de experienta.
In alta ordine de idei, ceasul, in simplitatea lui, are un farmec aparte, e ok realizat, dar cum nimic nu e perfect pe lumea asta...
Tot raul spre bine, in luna urmatoare a venit si pandemia, asa ca 6300€ in plus in buzunare nu mi-au stricat deloc, asta ca o paranteza...
Ok, cum am iesit pe usa AD Rolex fara achizitie, am si intrat pe usa Cellini direct la Omega, habar nu aveam cum sunt efectiv ceasurile fizic. Cel ales de tine mi s-a parut cam gros si instabil pe mana, Speedy e simpatic si cam atat, Seamaster 300 se aseaza cel mai bine pe mana, dar designul cu aratatoarele skeleton, plus supapa helium ciudata, dupa parerea mea, nu e prea ok...asa ca am terminat cu ele momentan, singurele ceasuri probate de care am ramas impresionat au fost Rolex Daytona si Submariner ( era unul la AD dar din haur...).
Am expus strict parerea mea, nu vreau sa influentez pe nimeni cu nimic, a fost doar experienta mea personala, nu dau sfaturi niciodata, dar nu mai comand niciodata un ceas fara sa-l probez inainte, asta e clar.
Succes in orice vei alege si sa porti cu placere!

P.S.: Off topic, just for info, atasez si cateva poze cu Daytona vazut si probat tot atunci ( si al unui amic), avea pret in jur de 28000 €:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Feb 2021, 16:25 
Neconectat

Membru din: 30 Sep 2020, 18:16
Mesaje: 26
[quote="Emil68"][/quote]

Salut,
Multumesc mult pentru poze! (trebuia sa il pui pe mana si pe Daytona :lol: ) Toata treaba asta cu waiting list si trebuie sa cumperi altceva inainte sa iti comanzi ce vrei....e cam dezamagitoare pentru mine, dar tot vreau sa intru in AD Rolex sa vad ce si cum. Daca nu se poate aranja nimic cu cei de acolo, voi merge spre Omega si raman si cu ceva bani dupa. :lol:

Weekend placut !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Feb 2021, 17:58 
Neconectat

Membru din: 13 Dec 2010, 00:30
Mesaje: 254
Localitate: Bucuresti
Zinigur scrie:
Salutare,
Anul asta am in buget un nou ceas si pe lista mea de dorinte sunt Rolex Explorer (ref 214270) si Omega Planet Ocean 39.5mm (215.33.40.20.01.001). Explorer-ul imi place ca este un design simplu si fiind Rolex ma duce cu gandul ca este fiabil in timp si te tine toata viata. Imi place si Omega-ul chiar daca are un design mai incarcat si imi doresc mult un coaxial.
Imi puteti da ceva sfaturi ? Aveti idee cat costa mentenanta pentru fiecare model in parte ? Nu gasesc un pret oficial.

Multumesc.


Am un Omega Planet Ocean de care nu ma voi desparti niciodata. Dupa parerea mea este un ceas foarte frumos si echilibrat din toate punctele de vedere, iar bratara este extrem de solida si comoda. Pe acesta il recomand cu toata responsabilitatea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România