Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:17

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 123 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 17 Ian 2022, 11:28 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
vizitator scrie:
Ceasul vine cu mecanism H10. Mai merita banii?
https://www.hamiltonwatch.com/en-int/h7 ... -auto.html

Ok, merg pe mana voastra :P . L-am luat pe acesta, cel cu cifre arabe mari si secundar rosu.
Comanda va veni in 2 zile prin curier, cost toatal: 1800 RON.
Sper sa fiu multumit.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 25 Ian 2022, 10:28 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
Ceasul a sosit, dar din pacate nu imi place. Nu are mecanismul 2824-2 (asa cum apare in poza) ci H10. In al doilea rand otelul din care este facuta carcasa pare nefinisat, industrial. In al treilea rand, desi are 42 mm, ceasul pare mult mai mare ptr ca e f gros, pare un ceas de taietor de lemne. Eu sunt obisnuit cu ceasurile mai fine, mai bine finisate.
Ce parere aveti de acest Mido, cu mecanism quartz Eta F06.111?
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-mid ... 51152.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 25 Ian 2022, 11:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Nu locuiesti in vreun oras unde sa poti sa vezi ceva astfel de ceasuri? Sau macar sa poti sa calatoresti usor intr-unul?

Eu cred ca e o situatie de calibrare asteptari, ai comandat un ceas sport cu carcasa din otel sablat, care la 10.8mm grosime as zice ca e numai bun pentru un ceas sport/utilitar.

Daca nu ti-a placut acesta m-as grabi sa afirm ca sunt sanse minime sa iti placa un Mido placat, comandat de la distanta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 29 Ian 2022, 01:56 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Observ ca mai toți au manie cu polish ul. Habar n-am de ce ai vrea sa arate ca nou un ceas de peste 10 ani!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 29 Ian 2022, 20:06 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
Ceasul este vandut ca ceas nou de cei de la BB Shop, prim urmare am pretentia sa arate ca unul nou. O fi otel sablat, dar nu imi place cum arata, prea pare vintage.
Am vazut si Mido auriu, am fost la Splendor Unirea sa il vad. E frumos si bine finisat, dar prea auriu, tipator, tiganesc. Daca era pe culoare argintie (si nu auriu) il luam pe loc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 31 Ian 2022, 21:32 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
Coleg vizitator!
BB nu vinde ceasuri sh. Ai luat un ceas Nou.
Hamilton e un producator cu o gama mare de modele si finisari diverse. Acel ceas asa a fost conceput. Nu mai gasesti la noi Hamilton cu 2824 de ani buni. Mai sunt ramase numai cu 2892, 2893 si 2895. Mecanisme impecabile. Toate aceste variante sunt subtirele si elegante plus finisate de regula glossy.
Ceasul comandat e unul stil military. Finisat rugos. E normal. H10 e varianta lor de powermatic. Un prieten are un ceas cu H 10. Functioneaza impecabil si e f precis.
Deduc ca mai ai mult de experimentat. Experienta se capata in timp si multe incercari. Ia-o usor! Intreaba intai! O intrebare nu costa! Daca nu intrebi te poate costa .....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 02 Feb 2022, 11:16 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
In poza de pe site era cu mecanismul 2824-2, si in realitate este cu H10. Dar nu acesta a fost principalul motiv ptr care l-am dat inapoi, nici faptul ca este cam mare, ci faptul ca nu mi-a placut finisajul (otelul sablat).
As vrea sa il inlocuiesc cu acest ceas cu cuartz, cu mecanism ETA F06.111.
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-ham ... 41811.html
Ce parere aveti de mecanism? Ceasul este OK ca si aspect, l-am vazut la Unirii, e bine finisat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 02 Feb 2022, 11:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Am avut varianta de 40mm, frumușel, foarte comod, safir fara antireflex, H-10 cu abatere haotică, am reusit sa rup rotita tronconica de la armarea manuala, care tin minte ca era dintr-un material compozit, casant… deci reparat si vandut. Posibil un caz izolat, dar suficient incat sa nu ma mai apropii de acest mecanism. Ca sa nu mai zic de valoarea proasta la revanzare…

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 02 Feb 2022, 11:57 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
vizitator scrie:
In poza de pe site era cu mecanismul 2824-2, si in realitate este cu H10. Dar nu acesta a fost principalul motiv ptr care l-am dat inapoi, nici faptul ca este cam mare, ci faptul ca nu mi-a placut finisajul (otelul sablat).
As vrea sa il inlocuiesc cu acest ceas cu cuartz, cu mecanism ETA F06.111.
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-ham ... 41811.html
Ce parere aveti de mecanism? Ceasul este OK ca si aspect, l-am vazut la Unirii, e bine finisat.


F06 e ok, mai bun decat altele......dar nu grozav.......
Jazzmaster e un model de mare succes iar finisajele sunt excelente....
Nici pretul nu e chiar rau....

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 02 Feb 2022, 12:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Despre varianta pe cuarț nu stiu ce sa zic, daca in continuare geamul nu are antireflex, e slab lizibil. Trebuie sa-l probezi. Cu mecanismul, cred ca Valentin are dreptate, nu am auzit de probleme.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 02 Feb 2022, 15:21 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
1)De mecanismul 2824-2 am auzit numai lucruri bune, inclusiv ca ar fi extrem de fiabil. Din pacate Hamilton-ul comandat a venit cu H10, si a contat si acest lucru cand am decis sa il returnez.
2) pe cel cu cuartz (mecanism F06) l-am vazut la Unirea. Nu are strat anti-reflex la geam, dar mi s-au parut destul de lizibile limbile, puteam vedea ora fara efort. Mi-a mai placut ca avea o coronita fina, care nu ma rodea la palma. Mai am 3 ceasuri cu diametru de 40-42 mm si toate au coronita care ma roade la palma.
Mai merg maine la Unirii sa il probez, daca este ok il voi cumpara. Mecanismul F06 e mai bun decat ETA G10, sper eu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 02 Feb 2022, 19:11 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
Mergi maine la Unirii si probeaza asta.
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-ham ... 68207.html
Carcasa si bratara mai ales sunt impecabil facute. Mecanismul e din seria 9 cu 7 rubine, mult mai bun fata de gama 6f cu 3 rubine. Restul e chestie de gust.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 03 Feb 2022, 13:44 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
Merci, dar l-am luat deja pe cel cu mecanism F06. :D :D :D
Este f elegant, stil business, nu ma mai deranjeaza la mana ca celelalte.
Din pacate nici la acesta secundarul nu bate chiar pe cifre; adica pe cele din dreapta cadranului secundarul bate perfect, iar pe cifrele din stanga cadranului (marcajele de la cifrele 8 si 9) secundarul bate intre marcaje. In plus, secundarul cam tremura cand se opreste pe marcaje. De aici deduc ca nici ETA F06 nu este cine stie ce mecanism premium..


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 03 Feb 2022, 16:09 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
Alta problema, chiar mare, este ca cifrele sunt mici si nu le vad bine. In magazin mi s-a parut OK, dar in birou si pe strada trebuie sa departez ceasul de ochi ca sa vad bine. Asta e, am trecut de 45 ani, se pare ca a aparut prezbitismul si la mine si nu mai vad la apropiere. :evil:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 03 Feb 2022, 16:15 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
Te-ai ieftinit. Ceasul recomandat de mine chiar batea pe indici. Chiar precis pe indici. 06F e cam firav. Are doua roti de Plastic in el.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 123 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România