Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 11:08

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Panerai Pam915
MesajScris: 20 Ian 2022, 21:37 
Neconectat

Membru din: 17 Ian 2022, 11:52
Mesaje: 3
Salutari, am de gand sa cumpar un Panerai Luminor, si, dupa multe cautari, m am hotarat la Panerai Pam915. M am gandit asa, vreau un Luminor, sa fie cu dial sandwich, sa aiba secundar la ora 9, si mai ales sa aiba rezerva de mers de 8 zile, cam astea au fost criteriile de cautare, asa am ajuns la Panerai Luminor Pam 915, ar mai trebui sa stiu ceva?

Precizez ca nu am probat nici un Panerai pana acum, dar ma fascineaza povestea din spatele brandului si sigur ca imi place si ceasul!
Daca sunt pe aici fani ai acestui brand, va rog sa mi dati niste pareri! Multumesc

https://imgur.com/a/5MmV4ia


https://www.panerai.com/nl/en/collectio ... -44mm.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai Pam915
MesajScris: 20 Ian 2022, 23:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Salutare si bun venit pe forum.
Panerai poti proba la Horologivm, au de 44mm si 47mm, ca sa-ti faci o idee despre dimensiuni si daca iti e comod pe mana. Fani or fi multi, posesori, putini, din cate stiu, pe forum. Probabil din cauza dimensiunii si a stilului. Despre functionare si precizie poti afla de la posesori, dupa ce probezi si vezi daca iti place sau nu. Sunt cateva postate la topicul “Ce purtam azi”.
De multe ori ne plac tot felul de ceasuri, iar cand ajungem sa le vedem, ne schimbam parerea radical. Cel mai mic punct nebifat pe lista de preferinte la un ceas, poate deveni in timp cel mai mare defect al lui in ochii posesorului.
Succes!

https://horologivm.ro/pre-owned-watches ... &strap_id=


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai Pam915
MesajScris: 21 Ian 2022, 10:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Fara sa fi avut pana acum modelul in cauza cu modelul p5000, pot impartasi din experienta mea cu p3001.

Fiind un mecanism "modest", in sensul ca nu e un mecanism cum are Lange care sa livreze uniform puterea stocata in arc, precizia mecanismului va fi afectata mult de gradul de incarcare al mecanismului, deoarece e posibil ca acesta sa fie reglat sa mearga pe plus la incarcare maxima si pe masura ce ii scade rezerva sa se echilibreze si sa ramana in urma, ori la 8 zile de rezerva e posibil sa fie zile in care precizia sa o ia pe aratura in functie si de starea de repaus, daca ai mai multe ceasuri pe care le porti. La un ceas cu o asemenea rezerva de putere mi se pare imperios necesara prezenta complicatiei de indicator rezerva de putere, este singura sansa de a tine mecanismul la un grad de incarcare care sa iti ofere o buna precizie.

La ceasul meu de exemplu daca il armez la maxim pentru 3 zile, in prima zi poate sa o ia inainte cu 20-25 de secunde, dupa care se duce spre 0 spre finalul incarcarii. Daca il armez pentru doua zile in prima zi are cam un +5, iar daca l-as arma pentru cate o zi in fiecare zi l-as putea tine pe 0 abatere atat la mana cat si pe masa.

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai Pam915
MesajScris: 21 Ian 2022, 21:05 
Neconectat

Membru din: 17 Ian 2022, 11:52
Mesaje: 3
Clipper scrie:
Fara sa fi avut pana acum modelul in cauza cu modelul p5000, pot impartasi din experienta mea cu p3001.

Fiind un mecanism "modest", in sensul ca nu e un mecanism cum are Lange care sa livreze uniform puterea stocata in arc, precizia mecanismului va fi afectata mult de gradul de incarcare al mecanismului, deoarece e posibil ca acesta sa fie reglat sa mearga pe plus la incarcare maxima si pe masura ce ii scade rezerva sa se echilibreze si sa ramana in urma, ori la 8 zile de rezerva e posibil sa fie zile in care precizia sa o ia pe aratura in functie si de starea de repaus, daca ai mai multe ceasuri pe care le porti. La un ceas cu o asemenea rezerva de putere mi se pare imperios necesara prezenta complicatiei de indicator rezerva de putere, este singura sansa de a tine mecanismul la un grad de incarcare care sa iti ofere o buna precizie.

La ceasul meu de exemplu daca il armez la maxim pentru 3 zile, in prima zi poate sa o ia inainte cu 20-25 de secunde, dupa care se duce spre 0 spre finalul incarcarii. Daca il armez pentru doua zile in prima zi are cam un +5, iar daca l-as arma pentru cate o zi in fiecare zi l-as putea tine pe 0 abatere atat la mana cat si pe masa.

Imagine



Ce referinta e Paneraiul tau?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai Pam915
MesajScris: 22 Ian 2022, 20:37 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
De aceea e bine sa va luati Rolex cu nou mecanism si scapati de griji. 3zile pwr r si mere bine.
Eu am un CwrWard. Are 120 ore rezerva. La incarcare, pleaca greu, in prima zi are abatere cateva secunde. Apoi, armat bine e cosc cum a fost conceput. Incarcat la maxim, poate merge cosc in 100 ore de descarcare fara purtare. Abaterea ramane foarte mica si dupa trei-patru zile de descarcare. Deci e peste Paneraiul vietii...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai Pam915
MesajScris: 23 Ian 2022, 12:10 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Iar începem?
Iar comparam mere cu pere?
Comparam CW cu Panerai acum?
Hai atunci sa iti spun ca am un Longines care merge similar cu un PP
Ne ajuta asta cu ceva în aceasta discuție?
Sunt sigur ca sunt și alte locuri unde se poate lauda un CW....
On topic..am un Panerai PAM00670 cu 8 zile rezerva de putere și ghici ce?
Nici nu i-am verificat abaterea pt ca nu imi pasa.
Pt ca este o opera de arta mecanica și pentru ca, atunci când vreau sa port un ceas spot on port GS-ul " cu noul mecanism".
Care...ca idee....la precizie e cam peste toate ceasurile puse la un loc ( in orice interval de pret)

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai Pam915
MesajScris: 23 Ian 2022, 18:35 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
Evident ca nu iti pasa. Porti Panerai ca pe ceas statut. Pentru mine ceasul inseamna mult mai mult.
Daca nu iti pasa pe ce ai dat banii, e ok dar unora le pasa si la sume mai mici.
Si ca fapt divers, nu as purta Panerai nici macar in somn fara sa il vad si nu imi pasa de ei. Pentru mine ceas inseamna mult mai mult, indiferent de pret.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai Pam915
MesajScris: 23 Ian 2022, 19:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Unde dai si unde crapa, scrii ca nu iti pasa de Panerai da vii si scrii fapte diverse :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai Pam915
MesajScris: 23 Ian 2022, 20:04 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
Am citit peripetiile tale de mai sus si mi s-a parut multa bataie de cap cu acest panerai de 8 zile. Adica eu trebuie sa il mentin, sa imi bat capul cu el, ca sa imi livreze precizie decenta pe bani multi. Mi se pare jenant. Daca as avea un asemenea ceas, l-as marita cu celeritate si as uita ca exista firma cu pricina. Eu nu am bataile aste de cap.
Si chiar de ar fi un Orient ieftin sa faca asta, ar face pe bani putini. Dar nu face. Ex. Orient e gandit sa mearga precis numai încarcat la maxim. Trebuie purtat zilnic. 24 din 24.
Tocmai aici ar fi arta la un 8 zile. Sa il lasi 5 zile de la mana si el sa aiba o abatere minora. Sa zicem maxim 20 secunde pe toate cele 5 zile. Nu zilnic!!!!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai Pam915
MesajScris: 23 Ian 2022, 21:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Nu este vorba de peripetii, am explicat cum poate fi obtinuta o precizie buna la un mecanism cu armare manuala si de ce este important din punctul meu de vedere sa ai un afisaj al incarcarii mecanismului. Puteam la fel de bine sa scriu cum obtin o buna precizie si la ceasuri cu armare manuala precum Stowa, Omega, Nomos, Seagull, unde aplic aceleasi practici, pe unele le armez zilnic iar pe altele la doua zile, depinde de la caz la caz.

Se cunoaste ca esti rau intentinat si ai deja o opinie bine conturata, nu e treaba mea acum sa te conving de ceva anume, ca da ca nu. Aici pe forum si nici in alte zone in internetul romanesc nu am vazut sa aiba cineva o colectie de ceasuri cu "constant force escapement" ca sa admiram arta si realizarile deosebite in domeniu, asa ca pana atunci ne descurcam cu ce avem.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai Pam915
MesajScris: 24 Ian 2022, 09:14 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
:lol:
Se cunoaste ca esti rau intentionat....
Pe bune? Ma cunosti? Cine ma cunoaste? Deja mergi pe campii. Cu asta ai aratat ca stii ce a ingropat pisica.
Hai pace! Peripetii placute cu ceasuri pretentioase! Nu am avut aceleasi peripetii cu Raketa de 19rubine. De aia nu ma intereseaza daca dispare firma macaronara cu pricina.
Peripetii bune! :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai Pam915
MesajScris: 24 Ian 2022, 17:36 
Neconectat

Membru din: 17 Ian 2022, 11:52
Mesaje: 3
Va multumesc pt opinii, unele chiar ma ajuta sa iau o decizie corecta


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai Pam915
MesajScris: 25 Ian 2022, 21:50 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2021, 00:55
Mesaje: 225
Localitate: București
Unde sunt banii aia multi :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai Pam915
MesajScris: 28 Ian 2022, 17:31 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
bongiorno scrie:
:lol:
Se cunoaste ca esti rau intentionat....
Pe bune? Ma cunosti? Cine ma cunoaste? Deja mergi pe campii. Cu asta ai aratat ca stii ce a ingropat pisica.
Hai pace! Peripetii placute cu ceasuri pretentioase! Nu am avut aceleasi peripetii cu Raketa de 19rubine. De aia nu ma intereseaza daca dispare firma macaronara cu pricina.
Peripetii bune! :D


Dragul meu,apreciez comentariile constructive,dar nu apreciez deloc acest gen de comentarii.
Apreciez ca ai convingeri solide,dar nu toata lumea trebuie sa le impartaseasca.Asa ca le poti expune fara nici o problema,dar trebuiesc acceptate si celelalte opinii in egala masura.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România