Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 10:20

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Swiss Military Hanowa - Sergeant
MesajScris: 27 Ian 2022, 00:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Aug 2011, 15:15
Mesaje: 59
Localitate: Bucuresti
Imagine

Hanowa este una din firmele ce folosesc numele de Swiss Military sau Swiss Army. Celelate sunt Chrono, Wenger si Victorinox. Mi-am dorit un quartz rezistent de care sa nu imi fac multe griji, dar in acelasi timp sa fie pe gustul meu cu afisaj analog. Nu am vrut unul cu complicatii si butoane multe ca "ceasul lui Robocop", ci unul cat mai robust, clasic si simplu. Astfel am ales acest "Sergeant" pentru a fi ceasul meu de "tavaleala" (bicicleta, drumetii munte, taiat lemne etc). L-am achizitionat la o reducere de 50%

Design

Imagine

Imagine

Acest model este doar "military style" nefiind un ceas militar cu adevarat. Totusi designul modelului meu aduce aminte de ceasurile militare prin faptul ca orele si limbile se citesc foarte clar si usor. Exceptie o face doar secundarul care este complet negru pe fundal negru si nu este usor vizibil. Este un ceas robust ce nu cred ca imi va da emotii. Rezistenta la apa este cotata la 10atm/ WR100m. Am inteles ca se poate inota cu el doar la suprafata, dar eu nu o sa-l probez, aceasta rezistenta la apa fiind doar pentru confortul meu psihic ca sa nu imi fac griji cu el la mana. Carcasa este din otel inoxidabil avand 40mm diametrul si aproximativ 10mm grosimea. Geamul este din cristal mineral. Limbile si deasemenea micile triunghiuri din dreptul fiecarei ore sunt cu vopsea Luminova. Finisajele sunt atent executate. Latimea curelei este de 22mm. Ceasul a venit cu o curea din piele neagra aviator (cu tinte) dar eu i-am pus cureaua asta "havana" ca sa-l "inveselesc" un pic. Cand ma plictisesc de ea o schimb cu cea neagra.

Imagine

Mecanismul
Ceasul are un mecanism elvetian Ronda 705. Acest mecanism are doua variante: una in format auriu cu 5 rubine si una in format argintiu cu un singur rubin. Eu cred ca il am pe cel argintiu, dar poate cand o sa schimb bateria o sa am o surpriza placuta "aurie" :)

Concluzii
Dupa cum am spus am vrut un ceas analog/quartz cat mai rezistent si cu simplitate in functii, si nu in ultimul rand sa coste putin, pentru a nu-mi da emotii cand din gresala o sa-l zgarii sau bruschez. Astfel am ales acest ceas cu simplitate cazona si cu un aer vintage puternic!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Ian 2022, 12:27 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Multumim pentru review si la mai multe!

Legat de mecanism.....la Ronda cele cu mai multe rubine sunt Swiss Made si cele cu un rubin Swiss Parts....
Pe ceasul tau scrie....SM....deci ar trebui sa-l ai pe cel galben.....dar depinde cand e produs.....

La familia R 5xx de exemplu.....in ultimii ani si cele SM si cele SP au tot un rubin - un bun
exemplu de calitate si grija pentru a oferi produse "elvetiene" cat mai bune...fiabile...rezistente 8) 8) 8)

Tot adevarat e si ca mecanismul, daca cedeaza.....e ieftin si usor de schimbat.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Ian 2022, 09:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Aug 2011, 15:15
Mesaje: 59
Localitate: Bucuresti
Multumesc pentru informatii!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Feb 2023, 11:46 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2021, 12:47
Mesaje: 9
Buna ziua!
Foarte frumos ceasul, sa-l folositi cu placere!
Imi puteti spune, va rog, de unde ati cumparat cureaua? Este foarte frumoasa. Multumesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România