Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 12:12

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: mecanism Oris calitate pareri
MesajScris: 09 Iun 2023, 12:35 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 722
Nu stiu de ce am impresia ca aceste mecanisme care rasar de la firme mici si mediocre precum Oris, sunt fabricate prin China. Oris nu este nici macar Tag sau Longines ca sa aiba resursele necesare de a proiecta un mecanism nou de la zero.
Este doar o parere...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: mecanism Oris calitate pareri
MesajScris: 17 Iun 2023, 12:09 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12148
Localitate: ARAD
Oris lucreaza cu Sellita ca si Tag dealtfel, acest lucru facand ca observatia ta sa nu fie tocmai corecta. :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: mecanism Oris calitate pareri
MesajScris: 17 Iun 2023, 15:57 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 722
Ma refeream la Oris 400, un mecanism nou despre care nu știm cam nimic, nici calibrul din care deriva, nimic. Poate este secret, cine știe, însă nu am găsit nimic nici despre calibrul din care deriva. Poate este un Sellita, insa aparent se pare ca nu. Măcar Tag Heuer face public clar faptul că modifica mecanisme Sellita. Dacă aveți informații despre acest Oris, va rog sa ne spuneți.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: mecanism Oris calitate pareri
MesajScris: 17 Iun 2023, 21:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
GEO scrie:
......nu am găsit nimic nici despre calibrul din care deriva.


Nici nu-i de mirare pt ca e facut de la 0,e complet nou.

https://watchbase.com/oris/caliber/oris-400
https://professionalwatches.com/oris-ca ... al-review/

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: mecanism Oris calitate pareri
MesajScris: 18 Iun 2023, 16:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Fara sa fiu priceput in mase oscilante prinse pe ax cu bucsa, e o solutie silentioasa dar cred ca trebuie sa fie foarte bine implementata pentru a rezista unei uzuri de zeci de ani!
Calibrul 400 este nou si interesant dar nu este o lumina in ceea ce priveste aspectul si originalitatea.
Totusi nu pot nega faptul ca Oris vinde, experimenteaza si incearca sa urce ca brand.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: mecanism Oris calitate pareri
MesajScris: 27 Apr 2024, 03:01 
Conectat

Membru din: 22 Mai 2021, 02:43
Mesaje: 3
Detin patru Oris-uri...Doua calibre 400. Un calibre 774 Williams F1, ultimul dintre ele este al sotiei, n-are importanta. Sunt excelente. Mai detin si un Longines hydroconquest. E sub caliber 774 de la ORIS. N-are rost sa mai pomenesc de 400/////

Un review responsabil si de bun simt mai jos. Petru cei ce nu inteleg engleza pot folosi google translate.

https://www.watchtime.com/reviews/new-s ... ifth%20day.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: mecanism Oris calitate pareri
MesajScris: 27 Apr 2024, 10:31 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Dixie76 scrie:
Detin patru Oris-uri...Doua calibre 400. Un calibre 774 Williams F1, ultimul dintre ele este al sotiei, n-are importanta. Sunt excelente. Mai detin si un Longines hydroconquest. E sub caliber 774 de la ORIS. N-are rost sa mai pomenesc de 400/////

Un review responsabil si de bun simt mai jos. Petru cei ce nu inteleg engleza pot folosi google translate.

https://www.watchtime.com/reviews/new-s ... ifth%20day.


"The pallet fork and escape wheel are made of silicon and are meticulously matched to one another. Non-ferrous alloys were selected for the shafts, as well as for the balance wheel. More than 30 of the total 135 components are made of such materials."
:roll: :roll: :roll:

Sa le stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ele - aia care le aveti (calibrul 400)!
Bine ca sunt mult mai bune decat L888 din Longines, mi s-a luat o piatra de undeva..... :lol:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: mecanism Oris calitate pareri
MesajScris: 27 Apr 2024, 11:19 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 722
Tag nu lucrează doar cu Sellita...dezvolta propriile mecanisme pentru anumite colecții, la fel ca Oris. Oricum, este o veste buna ca Oris 400 merge bine (are oare baza Sellita?) . Longines-ul meu Conquest cu L888 rămâne în urma cu 5 minute, de la o vreme.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: mecanism Oris calitate pareri
MesajScris: 27 Apr 2024, 14:09 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
GEO scrie:
Tag nu lucrează doar cu Sellita...dezvolta propriile mecanisme pentru anumite colecții, la fel ca Oris. Oricum, este o veste buna ca Oris 400 merge bine (are oare baza Sellita?) . Longines-ul meu Conquest cu L888 rămâne în urma cu 5 minute, de la o vreme.


Pe zi....pe saptamana....pe luna....pe an?
Oricat de bun ar fi un mecanism....tot are nevoie de servisare.....sa stii....Jeo!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: mecanism Oris calitate pareri
MesajScris: 27 Apr 2024, 17:48 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 722
Vezi tu, chestia cu servisarea nu-mi place. Nu cred ca servisarea este problema. Cati posesori de ceasuri mecanice își "serviseaza" ceasurile mecanice, atata timp cat au grija de ele? 1%, 2%? uneori cu niște costuri destul de mari, in functie de marca. Abaterea este de 5 min la 2-3 săptămâni @Vali 12345678...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: mecanism Oris calitate pareri
MesajScris: 27 Apr 2024, 19:14 
Conectat

Membru din: 22 Mai 2021, 02:43
Mesaje: 3
valentin1234 scrie:
Dixie76 scrie:
Detin patru Oris-uri...Doua calibre 400. Un calibre 774 Williams F1, ultimul dintre ele este al sotiei, n-are importanta. Sunt excelente. Mai detin si un Longines hydroconquest. E sub caliber 774 de la ORIS. N-are rost sa mai pomenesc de 400/////

Un review responsabil si de bun simt mai jos. Petru cei ce nu inteleg engleza pot folosi google translate.

https://www.watchtime.com/reviews/new-s ... ifth%20day.


"The pallet fork and escape wheel are made of silicon and are meticulously matched to one another. Non-ferrous alloys were selected for the shafts, as well as for the balance wheel. More than 30 of the total 135 components are made of such materials."
:roll: :roll: :roll:

Sa le stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ele - aia care le aveti (calibrul 400)!
Bine ca sunt mult mai bune decat L888 din Longines, mi s-a luat o piatra de undeva..... :lol:


Bre nea Valentine, poti sa lasi deoparte ironia asta de doi lei "made in Romania" si sa ne povestesti experienta personala cu aceste doua mecanisme...Asta ca sa inteleaga si "ne-intelectualii" astia ca mine. Stim ca Longines are experienta mult mai vasta in ceasuri decat Oris dar asta nu inseamna ca si mai putin experimentatii nu pot avea niste sclipiri. Din nou repet, ce-am relatat mai sus este o constatare personala din aprilie 2024, restul in timp, habar n-am! Te invit sa dezvolti ideea de mai sus (nu cea referitoare la piatra) si sa oferim acestui forum ceva informativ. Daca vrei sa ne luam la misto te invit in alta parte, nu ma conosti si nu stii pana unde pot eu merge cu ironia///// Iti doresc o seara faina!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: mecanism Oris calitate pareri
MesajScris: 28 Apr 2024, 11:17 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12148
Localitate: ARAD
Geo- asa este ,Tag nu lucreaza doar cu Sellita.Au inceput si sa dezvolte calibre proprii.
Dezvoltarea calibrelor proprii este un trend in crestere de cand ETA nu mai furnizeaza mecanisme.

Oris-ul 400 are componente din silicon,dar sa nu confundam siliconul folosit de ei cu cel folosit de Tissot in esapamentele lor,care este un composit-adica un fel de plastic,ca sa fiu indulgent-spre deosebire de Oris al carui silicon este de alta natura,aceste gen de esapament fiind folosit si de alte branduri cu nume mai rasunatoare.Singura problema a lor este ca sunt f.casante.
Folosirea de materiale neferoase nu face decat sa fereasca ceasul de magnetizare.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Dixie76 şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România