Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 27 Apr 2024, 21:19

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare ceas
MesajScris: 03 Oct 2022, 00:38 
Neconectat

Membru din: 11 Iun 2017, 19:02
Mesaje: 18
Salutare!

Sunt in cautarea unui ceas care sa marcheze finalul facultatii, deci implicit as cauta un model pe care sa il tin toata viata. Bugetul meu este de maxim 2000€. As cauta in principal un model cat mai versatil si destul de robust care sa poata fi purtat zilnic si la munca fara probleme (voi lucra in spital deci ar trebui sa suporte destule).

M-am oprit la cateva modele clasice dar care nu m-au convins: oris aquis, longines hydroconquest, doxa sub200 (mentionez ca imi plac destul de mult diverele, in colectie mai am un skx si un mini turtle).
Sinn 556 mai este o varianta pe care o consider, Tudor 1926 39mm la fel, Omega Speedmaster date 39mm (mai greu cu robustetea fiind aproape un model vintage). Prefer ceasurile de dimensiune mai mici dupa cum se poate observa :D

Cel mai mult momentan mi-a placut acest Certina DS Action Diver 38mm: https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-cer ... vgQAvD_BwE
L-am pus pe mana in kultho si am fost surprins de cat de bine imi venea, imi place extrem de mult (probabil pt ca aduce cu Tudor BB 58 blue care din pacate depaseste bugetul). Singurul lucru care nu imi place este acel powermatic (macar e varianta cu 25 rubine..)

Daca aveti vreo parere sau alte recomandari as fi recunoscator pentru ajutor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare ceas
MesajScris: 03 Oct 2022, 07:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1266
Longines hydroconquest e o alegere buna, la modelul nou au scos si varianta de 39mm si probabil va ajunge si la noi;tot de la Longines uita-te si la gama Spirit.

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România