Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 20 Apr 2024, 13:47

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 30 Ian 2023, 10:23 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2012, 10:06
Mesaje: 55
Localitate: Pitesti
Buna dimineata,
Asa cum stiti de la Goana dupa ceasuri, mi-am luat un Hamilton KF Mechanical. Merci tuturor pentru sfaturi, inca o data!
Toate bune si frumoase pana am inceput sa ma intreb cum pot avea grija de mecanism sa ma tina cat mai mult...
Imi doresc sa imi intorc ceasul zi de zi, este un gest care ma monteaza pentru ziua care incepe!
Deci de unde atatea analize si intrebari : acest mecanism manual H-50 are o autonomie de 80 de ore. Am testat si asa este. La o armare completa tine 3 zile jumate!
De la zero la armare completa eu fac 50 de rotatii de remontor. Fara sa fortez bine inteles.
Dupao zi, de la incarcare maxima, pierde 15 rotatii. Si e aproximativ liniara, pentru ca dupa doua zile "primeste" cam 30 de rotatii.
Si acum vine intrebarea care ma munceste : este corect sa il tin prin intoarcere zilnica in ultima treime din punct de vedere armare/tensionare arc?
Sau este mai corect sa il tin in zona de mijloc, a doua treime, tot asa prin intoarcere zilnica.
Si de asta intreb... nu stiu ce sa zic...! :?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Ian 2023, 12:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Poți să îl întorci când și cum dorești, ideal ar fi să îți dai seama în ce parametri de încărcare ai arcului ceasul are cea mai bună precizie raportat desigur și la cum îl porți și ce activitate fizică ai.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Ian 2023, 13:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Teoria spune ca ar fi bine sa ai o constanta. Adica sa iti faci o rutina, sa il intorci cam la aceiasi ora. E decizia ta daca o faci zilnic, dimineata de exemplu sau profiti de rezerva mare de mers si il intorci la 2 zile.

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Ian 2023, 14:37 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Eu l-as intoarce in fiecare zi, dimineata, la maxim....acelasi tratament recomandat si pentru un ceas manual cu 40+ de ore PR.
Cred ca in prima jumatate/treime, arcul livreaza putere ceva mai constant decat in a doua jumatate/treime.......deci precizia va
fi mai buna.......procedand asa.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Ian 2023, 10:07 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2012, 10:06
Mesaje: 55
Localitate: Pitesti
Buna dimineata,
merci pentru raspunsuri, e clar acul ca teama mea de a il exploata incorect daca arcul nu se destinde la maxim ciclic este nejustificata. De altfel asa cred ca sunt mecanismele automatice, stau cam la maxim mereu...-
Deja am o rutine de a il intoarce dimineata in jur de ora 8 cand incep sa lucrez.
Inca nu am inceput verificarile preciziei dar va tin la curent.
Spoor si toate cele bune!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România