Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 04 Mai 2024, 20:16

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfat achizitie ceas Rado
MesajScris: 08 Iul 2023, 09:54 
Neconectat

Membru din: 15 Noi 2015, 15:40
Mesaje: 14
Salutare tuturor!

A venim vremea unei noi achizitii! :D Si la fel ca la prima achizitie am nevoie de sfatul vostru!
Imi face cu ochiul urmatorul model de Rado. Va rog sa ma sfatuiti daca isi merita banii sau imi recomandati ceva asemanator in aceeasi bani.
Multumesc frumos!

https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-rad ... 62189.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas Rado
MesajScris: 08 Iul 2023, 11:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
Ai gresit unde sa intrebi, sunt unii aici care abia asteapta sa iti spuna ca nici impuscati nu ar cumpara Rado si ca Rado e un brand de cacat, ma si mir ca nu s-au sesizat deja :lol:

Daca iti place asa mult modelul eu l-as lua macar pe bratara, cea stil "oyster" care e mai noua si mai buna, cea originala cu care a iesit prima data modelul stil "beads of rice" mi s-a parut de slaba calitate la atingere si ochi, iar deployant-ul e din gama Orient/Seiko 5 mai degraba.

In principiu e un ceas ca oricare alt Swatch din ziua de azi cu Powermatic, probabil nu are cum sa fie un ceas prost, daca vrei alternative la aproape jumatate de pret, tot de inspiratie vintage te poti uita si la Certina: https://www.bb-shop.ro/c/ceasuri/brand- ... ds_ph200m/ care e tot cu Powermatic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas Rado
MesajScris: 08 Iul 2023, 16:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Prezent si sesizat!
Cu parere de rau. Am luat mai demult ceasul de Cook de Rado in mana si am pus si lupa pe el. Clar nu face banii. Nici redus. Mai repede as lua un Oris 58 cu selita. Macar arata mai vintage.
Revin. Ceasul Rado e dragut. Arata bine, face ape...etc.
Dar nu e deajuns. Limbile sunt finisate slab si strambe( deformate prin stantare). Ca la Certina. Daca doresti un diver musai, mai bine un PH200 de buget sau un PH500 cu Personalitate. Macar nu dai atatia bani. Cum sa dai 7500 pe un Rado vai de el cand la banii astia iei un Longines Hydroconquest de 41 sau de 43 cu L888 si cu spiral siliciu???
Cum? Ca nu au legatura de calitate. Sa mai spun ca la cat costa poti sa iei Nou un Sinn 104 care are selita top grade si ii da bataie la calitate, wr si orice??? Nu. Ca nu are rost.
Parerea mea. Daca nu ai ce face cu banii, daca nu te intereseaza sa iei un ceas mai bun, cumpara-l!
Daca nu ai de aruncat 1500eur, gandeste la ce am scris mai sus si abtine-te! Imi vei multumi. Eu iti scriu prieteneste si vreau sa fiu si prieten cu buzunarul tau! Tu nu?

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas Rado
MesajScris: 18 Noi 2023, 16:26 
Neconectat

Membru din: 15 Noi 2015, 15:40
Mesaje: 14
Salutare din nou!

Am ramas pana la urma sa ma mai gandesc cu achizitia unui Rado in urma celor scrise si de voi. Astazi/maine doresc sa cumpar unul din aceste ceasuri si as dori si o parere si din partea voastra care ar fi decizia mai buna in opinia voastra:

https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-ori ... 61134.html

https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-lon ... e=Longines

Va multumesc pentru opinia voastra, pe care de altfel o apreciez…altfel nu as cereo. Multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas Rado
MesajScris: 18 Noi 2023, 17:19 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Longines! Mecanismul e net superior......

Oris nu e rau dar e ridicol de scump...iar bratara e integrata cred....daca vrei sa o schimbi....
cu ceva aftermarket....nu prea poti.

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas Rado
MesajScris: 18 Noi 2023, 18:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
La fel ca Valentin as merge cu Longines.
Iar referitor la aspect as alege fereastra datei in aceeasi culoare cu cadranul pt ca mi se pare ca acel alb al datei cam face nota discordanta cu restul cadranului:

https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-lon ... 77413.html

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas Rado
MesajScris: 21 Noi 2023, 18:38 
Neconectat

Membru din: 15 Noi 2015, 15:40
Mesaje: 14
Salutare!

Precum data trecuta v-am ascultat sfatul si am cumparat ceasul Longines. Superba lucrare :)

Atasat las un link cu achizitia!…sper sa mearga.

Va multumesc mult pentru sfaturi!

https://uploadnow.io/files/4Vbg0W2


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas Rado
MesajScris: 22 Noi 2023, 13:22 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Felicitari, sa-l stapanesti sanatos. Ne bucuram ca am putut ajuta!
Eu poze nu vad.....mai bine da un link cu ceasul.....la vreun vanzator ceva.....chiar sunt curios.

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas Rado
MesajScris: 23 Noi 2023, 20:14 
Neconectat

Membru din: 15 Noi 2015, 15:40
Mesaje: 14
Salutare!

https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-lon ... e=Longines

Este Longines-ul din linkul de mai sus doar ca varianta pe 43 mm. Pe 41 mm era prea mic pt mana mea.

Mulțumesc inca o data!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas Rado
MesajScris: 01 Feb 2024, 22:18 
Neconectat

Membru din: 15 Noi 2015, 15:40
Mesaje: 14
Va salut !

Am si eu o intrebare…posibil stupida….am o problema la ceasul ce l-am achizionat in decembrie Longines Hidroconquest, mai exact ceasul o ia inainte cu aprox 5-10 sec/zi…..ceea ce e f mult din punctul meu de vedere la un mecanism de asemenea calitate.
Cum pot rezolva problema? Trebuie sa fac eu ceva ? Sau ramane sa merg cu ceasul si garantia la magazinul de unde l-am luat?

Va multumesc frumos pt raspunsuri.
Va doresc o seara excelenta!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas Rado
MesajScris: 01 Feb 2024, 22:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
5-10s e destul de bine pentru un astfel de Longines, lasă-l așa.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas Rado
MesajScris: 02 Feb 2024, 22:17 
Neconectat

Membru din: 15 Noi 2015, 15:40
Mesaje: 14
Clipper scrie:
5-10s e destul de bine pentru un astfel de Longines, lasă-l așa.



Salutare!
Nu suna prea bine ce spui :(….eu credeam ca un ceas la 7-8000 ron..Longines..e ceva bun…nu o ia in fata 5/10 sec pe zi si asta inseamna ca e binisor…
Sunt curios de la ce mecanism in sus la Longines e ok si are o abatere de 1/2 sec pe zi?

Multumesc si seara faina!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas Rado
MesajScris: 02 Feb 2024, 23:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
Am vrut sa scriu de prima data dar am zis ca ai crede ca te-as putea desconsidera in vreun fel sau daca nu direct plin alegerea ceasului in sine :D

In principiu, daca este vorba despre ceasul despre care am inteles, mecanismul din ceasul tau e bazat la origine pe ETA 2892, care la precizie ar avea cotatia undeva intre -5 secunde si 15-20 secunde pe zi. Producatorul nu poate garanta in acest pret un interval mai bun, deci tu cu un 5-10 secunde pe zi pe plus probabil te situezi pe la varful unei distributii Gauss care descrie precizia ceasurilor. Cam asa e viata la ceasurile care nu au o anume certificare, azi cumperi unul si injuri firma de cat de prost merge, peste o luna cumperi altul si nu iti vine sa crezi cat de precis functioneaza.

Asteptarea de la un astfel de Longines, cat si de la un Longines cu certificare de cronometru ca sa mearga cu 1-2s pe zi e complet nerealista. Daca vrei sa mergi la sigur la 1-2 secunde sau foarte aproape, parerea mea ar fi ca e nevoie sa te uiti la complet alte mecanisme respectiv paliere de pret. Dintre ceasurile produse la scara industriala ar fi: ceasuri METAS Omega, Tudor METAS, neoficial Tudor chrono cu Breitling B01, Breitling cu B01 desigur pe chrono sau respectiv variantele cu 3 limbi, Grand Seiko automatice, orice Rolex.

Tot din experienta proprie cat probabil sustinut si de catre proprietarul acestui forum (ceasornicarul Claudiu) iti pot spune ca ai sanse foarte mari de precizie si din mecanisme uzuale (ETA, Sellita) daca firma care fabrica ceasul este una destul de mica si care iti face ceasul complet la comanda, adica daca iti comanzi un Stowa de exemplu poti fi sigur ca ceasul va fi produs la cererea ta de la carcasa, suruburi pana la asamblare mecanism fresh si reglaj adecvat.

Ca sa nu o lungesc prea mult, ideea e ca daca vrei precizie maxima, nu ai cum sa cumperi Longines. Longines cumperi pentru nume, marketing, garantie ca primesti un ceas rezonabil de bun cu design bun si in ton cu vremurile, adica nu e nici "teapa" dar nu e nici vreun super deal sf.

Daca nu ma crezi poti studia pe cont propriu alte aspecte: vezi ce tolerante au mecanismele mecanice, vezi apoi si ce precizii au cotate unele ceasuri quartz care costa de ordinul miilor de lei. La cateva mii de lei pe quartz de la un producator cunoscut poti primi precizia de 15-30s pe luna, ceea ce cam bate cu ce zici tu ca vrei de la un mecanic si e evident ca e infinit mai usor si economic sa produci un quarz mai bun ca un mecanic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie ceas Rado
MesajScris: 02 Feb 2024, 23:51 
Neconectat

Membru din: 15 Noi 2015, 15:40
Mesaje: 14
Clipper scrie:
Am vrut sa scriu de prima data dar am zis ca ai crede ca te-as putea desconsidera in vreun fel sau daca nu direct plin alegerea ceasului in sine :D

In principiu, daca este vorba despre ceasul despre care am inteles, mecanismul din ceasul tau e bazat la origine pe ETA 2892, care la precizie ar avea cotatia undeva intre -5 secunde si 15-20 secunde pe zi. Producatorul nu poate garanta in acest pret un interval mai bun, deci tu cu un 5-10 secunde pe zi pe plus probabil te situezi pe la varful unei distributii Gauss care descrie precizia ceasurilor. Cam asa e viata la ceasurile care nu au o anume certificare, azi cumperi unul si injuri firma de cat de prost merge, peste o luna cumperi altul si nu iti vine sa crezi cat de precis functioneaza.

Asteptarea de la un astfel de Longines, cat si de la un Longines cu certificare de cronometru ca sa mearga cu 1-2s pe zi e complet nerealista. Daca vrei sa mergi la sigur la 1-2 secunde sau foarte aproape, parerea mea ar fi ca e nevoie sa te uiti la complet alte mecanisme respectiv paliere de pret. Dintre ceasurile produse la scara industriala ar fi: ceasuri METAS Omega, Tudor, neoficial Tudor chrono cu Breitling B01, Breitling cu B01 desigur pe chrono sau respectiv variantele cu 3 limbi, Grand Seiko automatice, orice Rolex.

Tot din experienta proprie cat probabil sustinut si de catre proprietarul acestui forum (ceasornicarul Claudiu) iti pot spune ca ai sanse foarte mari de precizie si din mecanisme uzuale (ETA, Sellita) daca firma care fabrica ceasul este una destul de mica si care iti face ceasul complet la comanda, adica daca iti comanzi un Stowa de exemplu poti fi sigur ca ceasul va fi produs la cererea ta de la carcasa, suruburi pana la asamblare mecanism fresh si reglaj adecvat.

Ca sa nu o lungesc prea mult, ideea e ca daca vrei precizie maxima, nu ai cum sa cumperi Longines. Longines cumperi pentru nume, marketing, garantie ca primesti un ceas rezonabil de bun cu design bun si in ton cu vremurile, adica nu e nici "teapa" dar nu e nici vreun super deal sf.

Daca nu ma crezi poti studia pe cont propriu alte aspecte: vezi ce tolerante au mecanismele mecanice, vezi apoi si ce precizii au cotate unele ceasuri quartz care costa de ordinul miilor de lei. La cateva mii de lei pe quartz de la un producator cunoscut poti primi precizia de 15-30s pe luna, ceea ce cam bate cu ce zici tu ca vrei de la un mecanic.


Iti multumesc foarte mult pentru raspuns, chiar apreciez. Am mai invatat ceva din ceea ce ai scris, sincer nu stiam lucrurile astea….chiar credeam ca am dat lovitura cu ceasul asta :)))…trebuie sa mai aprofunez forumul asta :).

Multumesc mult inca o data si iti doresc un weekend excelent!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România