Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 07:30

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 02 Noi 2023, 20:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Nu mai scrie cate rubine dar tot 23 sunt ca la PRX. Scrie pe rotor ca are un Hi-Tech escapepement si asta inseamna plastic si 23 rubine. Unul dintre motivele pentru care nu ma numar printre posesorii de prx. Un alt motiv este lipsa antireflexului si finisarea barbara a limbilor. Tissot ajuns ca la la aceiasi bani sa aiba un finisaj inferior Seiko. Daca nu ma credeti...puneti lupa la ochi.
Una peste alta, pauarmaticul de 25 e bun daca merge pe plus. De reglat daca e pe minus, mai greu. Exista scula de reglat avansul dar numai servisurile autorizate sg o au!

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Noi 2023, 10:52 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
rubin scrie:
Nu mai scrie cate rubine dar tot 23 sunt ca la PRX. Scrie pe rotor ca are un Hi-Tech escapepement si asta inseamna plastic si 23 de rubine


La variantele noi.....inclusiv a mea....nu scrie pe rotor decat Tissot si 1853......nimic altceva.....

Deci....ca sa afli - in magazin - ce varianta echipeaza ceasul pe care vrei sa-l cumperi...si presupunand ca vrei sa eviti
varianta cu 23 de rubine....nu ai decat sa o intrebi pe vanzatoare/vanzator......

Si ca sa ajutam putin, ca regula generala, in Tissot si Certina (cu exceptia variantelor COSC/25) vom gasi numai macanismul cu 23
iar in Hamilton si Mido numai mecanismul cu 25 de rubine si esapament clasic.......

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Noi 2023, 11:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
rubin scrie:
Nu mai scrie cate rubine dar tot 23 sunt ca la PRX. Scrie pe rotor ca are un Hi-Tech escapepement si asta inseamna plastic si 23 rubine. Unul dintre motivele pentru care nu ma numar printre posesorii de prx. Un alt motiv este lipsa antireflexului si finisarea barbara a limbilor. Tissot ajuns ca la la aceiasi bani sa aiba un finisaj inferior Seiko. Daca nu ma credeti...puneti lupa la ochi.
Una peste alta, pauarmaticul de 25 e bun daca merge pe plus. De reglat daca e pe minus, mai greu. Exista scula de reglat avansul dar numai servisurile autorizate sg o au!


Am PRX-ul de un an si jumatate, este foarte lizibil, nu e nicio problema cu geamul, are antireflex pe interior, nu stiu in ce conditii l-ai vazut, dar si la lumina lumanarii arata bine.
Limbile sunt finisate foarte ok, chiar bine pentru nivelul acesta de pret, polish pa margini si un cu niste linii longitudinale pe mijloc. Seiko la banii astia? Pe bune? O gluma proasta! O mizerie de mecanism 6R si finisaje cu nimic peste. Ce Seiko la 3500 de lei este finisat superior, as vrea sa cumpar si eu. Si chiar sunt fan Seiko, dar seiko in gama 700 - 1000 de euro abereaza, elvetienii sunt in cu totul alta liga.
Se tot spune plastic fara sa se cunoasca de fapt potentialul pe care il au tehnopolimerii si cat de rezistent poate fi acest material tocmai acolo unde pot aparea uzuri la alte materiale. Am vazut utilaje care folosesc tehnoplimeri si sustin tone. Dar din nou se vorbeste din filme, fara a avea intelegere tehnica nici cat negru sub unghie. Vreau sa vad si eu o furca din aceasta tocita, stramba sau mai stiu eu cum. Oare cate milioane de ceasuri a vandut numai Tissot cu acest mecanism?
Iar se lanseaza pe acest forum fobii si teorii. Din nou un topic in derapaj.

Hai sa fiu si la subiect, desi m-am plictisit de cate ori am scris de Powermatic, care pentru mine ramane un mecanism de neegalat la nivelul lui de pret.
PR-ul de 80 pentru mine conteaza enorm, tocmai pentru ca schimb ceasurile si prefer sa gasesc ceasul mergand decat sa stau sa il setez de fiecare data. Daca port la birou PRX-ul de exemplu, iar in weekend vreau sa port divere sau mai stiu eu ce, luni dimineata PRX-ul functioneaza in continuare. Precizia acestuia este de maxim +1 sec/zi, in partea de jos a PR-ului merge cam cu -2 sec, deci compenseaza foarte bine la purtat, il reglez foarte rar.
Primul ceas pe care l-am avut cu acest mecanism este Hamilton Pan Europ, varianta 25 de rubine, il am de 7 ani si jumatate. In primavara l-am pus pe vibrograf, in niset conditii cam precare e adevarat (eram la intalnirea Ceasoricar, harmalaie in jur, in fine, poate nu conteaza) amplitudine in jur de 270, precizia este neschimbata dupa atatia ani, in jur de +2 sec.

Ce pot sa constat eu, ca simplu utilizator, fara baliverne si presupuneri: un mecanism foarte precis, cu power reserve lung care pe mine personal ma avantajeaza, 7 ani si jumatate pentru mine inseamana ca este si fiabil. Niciun 2824 pe care l-am avut nu a fost atat de precis, cel mai precis l-am avut in Longines, in jur de +7 care dupa cativa ani s-a dus la +10. Il compar direct cu SW200, am doua astfel de mecanisme, de fapt al doilea este SW290, dar baza e tot aia, ambele merg pe la +6 sau +7, ambele sunt in varianta Top. Pentru mine este castigator acest mecanism si cumpar ceasuri cu Powermatic cu mare bucurie.

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Noi 2023, 14:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3260
ate14 scrie:
Limbile sunt finisate foarte ok, chiar bine pentru nivelul acesta de pret, polish pa margini si un cu niste linii longitudinale pe mijloc.

In caz ca nu stiai, pe langa PRX mai sunt ceasuri cu limbi strambe si la Rado respectiv Certina :lol: 8)

viewtopic.php?p=297760#p297760


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Noi 2023, 14:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
In fiecare zi invat ceva nou :lol:

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Noi 2023, 21:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Clipper scrie:
ate14 scrie:
Limbile sunt finisate foarte ok, chiar bine pentru nivelul acesta de pret, polish pa margini si un cu niste linii longitudinale pe mijloc.

In caz ca nu stiai, pe langa PRX mai sunt ceasuri cu limbi strambe si la Rado respectiv Certina :lol: 8)

viewtopic.php?p=297760#p297760


In problema cu limbile-aratatoarele mentin si sustin. Rado Capitan are aceeasi calitate ca Certina la capitolul asta. Praf. Degeaba Ate 14 limbile la PRX sunt nefinsate pe margini si se vede ca sunt stantate. Daca nu ai vazut asta cu lupa atunci ori nu mai vezi nici asa sau nu intelegi ce spun. Nu e o nenorocire. Atata vezi cat cunosti. Am avut Prx quartz si Zero antireflex. Pacat.
Claudiu a zis clar ca se recomanda la revizie inlocuirea furcii de plastic special. De catre producator. De ce oare?
In ce priveste uzura, noi care rulam multe ceasuri nu uzam ca un om care poarta 7 ani zi de zi un ceas.
Pauarmaticul este totuși un 2824 modernizat. Cele mai mari inovatii sunt free sprung si arcul de siliciu.
Astea fac diferenta. In ce priveste precizia am niste rezerve. Nu am avut norocul asta nici la Mido cosc cu silicium. Permite-mi sa fiu sceptic la un pauarmatic chel din Prx. Asta e din gama ,,masina mea pe motorina cu motor 2L consuma 5/100 in Bucuresti,, evident o gluma buna.
Eu iau numai cu esapament cu furca clasica. Daca era meserie cu plastec, foloseau si casele mari. Asteapta tu un Rolex cu esapament hi tech ca la Tissot. Asteapta si fii sanatos pana atunci! Serios iti doresc!

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Noi 2023, 22:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
Citat:
Claudiu a zis clar ca se recomanda la revizie inlocuirea furcii de plastic special. De catre producator. De ce oare?


Pe langa asta am fost la Claudiu si mi-a aratat cum in urma uzurii si a functionarii probabil defectuoase(sau nu),uzura furcii era asa de pronuntata incat resturile produse aratau fix ca niste"fulgi de ciocolata".

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Noi 2023, 13:30 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Cred ca sunt dator cu o erata, am gresit putin, ieri am gasit un Tissot COSC cu 23 de rubine, deci certificarea nu garanteaza
un mecanism cu 25 de rubine la Certina si Tissot!

Citat:
Si ca sa ajutam putin, ca regula generala, in Tissot si Certina (cu exceptia variantelor COSC/25) vom gasi numai macanismul cu 23
iar in Hamilton si Mido numai mecanismul cu 25 de rubine si esapament clasic.......


Si pentru ca tot m-am pus pe scris, sa va arat si un Tissot Gentleman, 25 de bongioarne si arc balans de siliciu/silicon.....

Imagine

care demonstreaza, alaturi de PRX......ca mai exista speranta pentru Tissot...care nu a uitat sa faca carcase superbe, cadrane frumoase,
simple si elegante dar in acelasi timp lizibile si cu un farmec echilibrat si clasic clasic.......
Chiar si cureaua e surprinzator de buna....dar fluturasul o face de cacao.....in fine.....

Mecanismul e beton, merge cu +2 secunde pe zi si e si foarte constant......cel putin pana acum......
Asa....ca anecdota, in afara de SG......siliciu mai folosesc Rolex si Patek Philippe...Richemont cred ca l-a scos de pe Baumatic
de teama unui eventual proces cu Ulysse Nardin (cred).

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România