Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 22:18

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 166 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Următorul

Care e ceasul perfect?
Patek Philippe 19%  19%  [ 23 ]
Omega 25%  25%  [ 31 ]
Breguet 6%  6%  [ 7 ]
A. Lange & Sohne 15%  15%  [ 19 ]
Citizen 7%  7%  [ 9 ]
Breitling 6%  6%  [ 8 ]
IWC Schaffhausen 2%  2%  [ 3 ]
Jaeger Le Coultre 7%  7%  [ 9 ]
Zenith 9%  9%  [ 11 ]
Eterna 3%  3%  [ 4 ]
Voturi totale : 124
Autor Mesaj
MesajScris: 30 Sep 2012, 12:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Am facut un poll in care fiecare sa aleaga brandul sau preferat sau considerat cel mai bun. Tin sa precizez ca alegerea poate fi facuta din orice considerent subiectiv sau obiectiv.
Brandul nu este neaparat unul care e pe lista de shopping ci unul pe care fiecare dintre voi si-l doreste, neluand in seama pretul sau alte motive din care el nu poate fi achizitionat.
Deoarece optiunile au fost limitate la 10, am incercat sa introduc aici cele mai prestigioase marci, fiind nevoit sa exclud alti giganti (Rolex, Tag Heuer, Blancpain, Vacheron Constantin, Cartier, Nomos, Glashutte, Girard Perregaux et caetera - toate high-end).
Singurul "intrus" ar cam fi Citizen dar l-am bagat aici pentru ca e un gigant in lume in materie de ceasuri si cu siguranta sunt oameni care se gandesc la un model de Citizen ca la ceasul suprem.
Rog sa-mi fie scuzata orice alta omisiune.

Daca nu e sectiunea potrivita, rog sa fie mutat! Am considerat ca aici ar fi locul.
Daca s-a mai facut un topic asemanator, scuze, nu am gasit!

Acestea fiind scrise, alegeti cu inima!
Am ales Patek...Calatrava :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2012, 12:43 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2012, 17:13
Mesaje: 352
Localitate: Alba Iulia-Sibiu
Citizen e un nume mare prin diversitatea modelelor si raportul pret-calitate bun...Dar nu prea vad multi avand ca "dream watch" un Eco Drive :lol: (linie care defineste cel mai bine brandul CTZ). Cred ca Seiko ar fi un reprezentant mai "de soi" al industriei de ceasuri japoneze.Asta e parerea mea,evident...
Am ales-subiectiv,fireste-,Breguet... :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2012, 13:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
Nu exista ceasul perfect, cel putin pt. mine. Ar trebui sa combin optiuni de la mai multe marci/modele. La quartz aleg Citizen (nu exista altii mai sus ca nivel tehnic) iar la mecanic optez pt. Lange. A mai fost un subiect similar mai demult pe forum. :wink:

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2012, 13:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
vasi.utziu scrie:
Citizen e un nume mare prin diversitatea modelelor si raportul pret-calitate bun...Dar nu prea vad multi avand ca "dream watch" un Eco Drive :lol: (linie care defineste cel mai bine brandul CTZ). Cred ca Seiko ar fi un reprezentant mai "de soi" al industriei de ceasuri japoneze.Asta e parerea mea,evident...
Am ales-subiectiv,fireste-,Breguet... :lol:


Se poate...dar Miyota (de exemplu) e un mecanism care (cred eu) si-a dovedit fiabilitatea si durata mai bine decat calibrele Seiko...parerea mea. Citizen e un imperiu, Seiko...un regat!
Oricum nu vreau sa fie discutii de genul: "Trebuia sa fie X in loc de Y pt ca..." fiindca ne pierdem in detalii si polemici inutile.

Deasemenea as vrea, ca fiecare sa isi argumenteze votul mai mult sau mai putin; cum am spus, motivele alegerii fiecaruia nu conteaza atata timp cat alege ceasul care ii place cel mai mult.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2012, 14:15 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Lange. Și sincer, nu cred că este nevoie de vreun argument. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2012, 14:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
De acord. Argumentele sunt oricum subiective, tin de gustul fiecaruia. In fine - cine vrea poate sa explice detaliat ce schimbari ar dori la ceasul preferat, poate o fac si eu cand am mai mult timp. Pt. mine nici unul nu este perfect. La fiecare ar trebui sa modific (adaug/scot) ceva, dar imi plac asa cum sunt. Pana la urma cred ca majoritatea facem un compromis cu fiecare ceas achizitionat, ce are unul nu are altul si tot asa. Dar presupun ca in viziunea unora exista totusi si ceasul perfect. Eu inca il caut ...

Citizen - http://campanola.jp/collection/570991.html :arrow:

Lange - http://www.alange-soehne.com/cms/en/tim ... index.html :arrow:

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2012, 15:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Reformulez:
As prefera ca fiecare sa scrie ce a votat, sunt putin curios de gusturile userilor, chiar daca va stiu decat dupa pseudonim.
Asta pentru ca pana acum sunt 16 voturi si putine posturi. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2012, 15:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
Am votat Citizen. Uitasem sa precizez mai sus : Eu am un ceas perfect pt. mine dar este strict pt. tinuta eleganta (Citizen - Stiletto). Nu cred ca exista altul care sa-mi placa mai mult, nici tehnic care sa fie mai sus ca nivel. La genul sport (in special diver) nu l-am gasit inca. :wink:

_________________
AR1070-56E


Ultima oară modificat de Zar pe 30 Sep 2012, 15:49, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2012, 15:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Poate formularea corecta este: Ce ceas(brand) preferati ?
PS. Nici eu nu cred inca in ceasul perfect. :wink:

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2012, 15:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2011, 20:30
Mesaje: 645
A. Lange & Sohne

A L&S Lange 1 a fost mult timp ceasul perfect in viziunea mea. A fost detronat de H Moser & Cie - Perpetual 1. Cu siguranta ca, in viitor, un altul ii va lua locul si acestuia. :wink:

PS. Ne stii doar dupa pseudonim, ca te ia politia forumului la intrebari. :)

_________________
Egalitate nu există decât în matematică!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2012, 16:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
Notiunea de ''ceas perfect'' este oricum subiectiva atata timp cat modelul specificat nu l-ai avut niciodata. Practic pana nu il porti o perioada ca sa-ti faci o parere complexa, nu te poti pronunta decat teoretic. Chiar daca pare ideal la prima vedere sau iti place foarte mult la design, exista riscul sa nu te adaptezi cu el din diverse motive : incomod la purtat, vizibilitate slaba, prea usor/greu, lipsa anumite elemente grafice sau functii etc. :wink:

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2012, 16:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2011, 20:30
Mesaje: 645
De acord, dar ramane ceasul ideal in viziunea noastra in functie de ce stim despre el in acel moment.

_________________
Egalitate nu există decât în matematică!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2012, 16:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Cat timp exista notiunea de perfectibil, perfectul este o himera. :wink:

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2012, 16:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
Mai intervine o problema. Trebuie precizat ceasul perfect pt. care vestimentatie. E clar ca nu poti purta acelasi ceas la orice tinuta (nu ar fi estetic). Este necesar sa ai minim 2 : unul - elegant si celalalt - sport. :wink:

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2012, 16:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Oct 2008, 16:32
Mesaje: 893
Localitate: Bucuresti
Ce Doamne iarta-ma sa raspunzi la un chestionar care nu include VC, JLC, AP, GO si altele asemenea?
Cred ca trebuia inlocuita una dintre optiuni cu "Alta marca". Las' ca fiecare firma are modele reusite si altele care "bleah!".

Eventual - daca chiar credeti ca un astfel de chestionar este util - ar trebui sa impartiti subiectul in trei:
1. Care este marca preferata (luand in calcul toate criteriile de evaluare);
2. Care este linia preferata (tinand cont de faptul ca majoritatea firmelor ofera mai multe "colectii");
3. Care este ceasul preferat (ce ceas ati alege in absenta oricaror constrangeri).

Desigur, ar trebui permise raspunsuri diferentiate in functie de alte criterii: intentionati/nu intentionati sa purtati ceasul, acest ceas ar fi/nu ar fi unicul ceas pe care il aveti, ati avea/nu ati avea capacitatea sa asigurati mentenanta ceasului etc.

Deci concluzia mea, exprimata fara intentia de a ofensa pe cineva, este: astfel de chestionare sunt mai mult futile decat utile!

Si un PS: am vazut optiunile celor care au votat pana acum... of-of, mai-mai!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 166 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România