Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 21 Mai 2024, 02:09

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 166 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul

Care e ceasul perfect?
Patek Philippe 19%  19%  [ 23 ]
Omega 25%  25%  [ 31 ]
Breguet 6%  6%  [ 7 ]
A. Lange & Sohne 15%  15%  [ 19 ]
Citizen 7%  7%  [ 9 ]
Breitling 6%  6%  [ 8 ]
IWC Schaffhausen 2%  2%  [ 3 ]
Jaeger Le Coultre 7%  7%  [ 9 ]
Zenith 9%  9%  [ 11 ]
Eterna 3%  3%  [ 4 ]
Voturi totale : 124
Autor Mesaj
MesajScris: 04 Oct 2012, 15:12 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
Zar scrie:
Nota : Asa trebuie sa arate un post aici : un titlu de ceas + imagine (cu/fara modificari, dupa caz). Nu comentarii aiurea despre delfini, baterii, ecologie sau jigniri si altele.


Sa intelegem, draga Zar, ca in / cu modestia ta ne atragi usor atentia sa revenim asupra postarilor anterioare si sa-ti urmam exemplul? Sau de aici inainte? :roll:

Pentru mine un ceas aproape perfect / dar perfectibil, ar fi:

The Citizen Chronomaster CTQ57-0954 :D
Si in cazul meu trei modificari l-ar face sa fie perfect pt. mine:
- sa fie automatic :lol: , sau macar mecanic, preferabil in-house elvetian!
- fereastra datei sa nu fie cu rama metalica 8)
- acele indicatoare sa fie ca la modelul Grand Seiko - Spring Drive Diver (SBGA031) postat anterior de catre Zar.

Imagine


Glumesc, desigur!
Scuze ... dar nu m-am putut abtine!

IWC Portofino 8 Days ... (se apropie ca frumusete / perfectiune de minute repeater-ul superb postat de Boris)
(fara comentarii si adaugiri!)

Imagine

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Oct 2012, 16:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Blancpain Villeret, nu as schimba nimic la acest ceas!
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Oct 2012, 17:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Oct 2008, 16:32
Mesaje: 893
Localitate: Bucuresti
bonheur scrie:
Blancpain Villeret, nu as schimba nimic la acest ceas!
Eu as schimba forma limbii care indica data (tot albastra dar dreapta). Este adevarat ca asa cum este arata mai interesant dar cred ca ii reduce din eleganta!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Oct 2012, 17:24 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2012, 17:13
Mesaje: 352
Localitate: Alba Iulia-Sibiu
Puternic spiritul de turma pe aici..Poate imi si arati exact,zaytsuca,unde am aberat,ca sa nu ma mai fac de ras si alta data...Cat despre caterinca ieftina a profesorului...nu ma cobor pana acolo..


La subiect (nu stiu salva poze de pe Google,dar sant linkuri sigure,catre Chrono24,cu ceasuri la vanzare.Scuze pentru asta)

Un Breguet de vis,la care insa i-as scoate toata partea de calendar si as inlocui-o cu un Power reserve simplu.Si probabil ca ar iesi si ceva mai subtire(deci mai frumos)
http://www.chrono24.com/en/breguet/gran ... 0&tab=pics



Si un "gunoi" de (s)quartz,tot de vanzare
http://www.chrono24.com/en/longines/la- ... 0&tab=pics


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Oct 2012, 17:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
iosiP scrie:
Eu as schimba forma limbii care indica data (tot albastra dar dreapta). Este adevarat ca asa cum este arata mai interesant dar cred ca ii reduce din eleganta!

Ii da un pic de fantezie forma aia si un plus de autenticitate (nu stiu alte ceasuri cu acul asa, poate sunt dar eu nu le stiu). Iar nuanta de albastru este foarte frumoasa, nu voronetiana dar frumoasa!

Interesant ar mai fi Blancpain 1735 Grande Complication:
Imagine
despre care pe cellini.ro se spune:
"1991 - Blancpain realizeaza simultan, in carcase simultane, cele 6 complicatii ale artei orologere. Mai mult, eveniment istoric, lansarea modelului 1735, ce regrupeaza la un loc cele 6 complicatii, constituind astfel cel mai complex ceas de mana realizat vreodata."

La asta as schimba designul cu ceva asemanator Villeret, Calatrava sau chiar IWC Portuguese Tourbillon Mystere Retrograde (http://www.acontinuouslean.com/wp-conte ... /IWC-V.jpg). Mecanismul din Grande Complication e..."ok?"! :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Oct 2012, 18:22 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
vasi.utziu scrie:
Cat despre caterinca ieftina a profesorului...nu ma cobor pana acolo..
Si un "gunoi" de (s)quartz,tot de vanzare
http://www.chrono24.com/en/longines/la- ... 0&tab=pics


Vasea, la colţu' şcolii probabil că tu şi cei de teapa ta înţelegeţi acest gen de expresii. Noi ăştia care la vremea pubertăţii ne uitam din clasă, pe fereastră, stând cuminţi la căldura cunoaşterii, la voi ăia de afară ştergându-vă mucii cu paginile mototolite ale manualelor în frigul şi bezna propriei voastre prostii auto-mulţumitoare - ne permitem să coborâm, din când în când, la nivelul celor ca tine (V & V). Tu nu prea mai ai unde să cobori ... pentru că nu poţi coborî în sus!

Cât despre acel Longines L4.709.4.11.2 - ai dreptate, doar designul este reusit, altfel este un quartz banal.
Daca-ti place designul, atunci poti opta pentru un model echipat cu cal. 310, care are cu 1 mm in grosime (4 mm) mai putin decat "gunoiul" nominalizat de catre tine (5 mm), sau unul automatic echipat cu cal. 993, la fel de gros ca acest quartz.
Dar pentru asta ... trebuie sa si cunosti! Chiar si 847 este mai de dorit decat un mecanism quarty pe care-l gasesti in zeci de mii de alte ceasuri!
Acum dă fuga pe Google sa vezi cum arată un 310 sau un 993. Vei avea o mica surpriză! :!:
(din păcate nu mă mai trage inima să folosesc acest 'smile' :wink: - este folosit obsesiv de un anume user si s-a depreciat moral!)

Cele doua Blancpain-uri sunt fabuloase!
Daca nu ma insel al doilea a fost facut doar in 30 de exemplare si costa 'doar' vreo 750-800.000 US$.

Un alt Blancpain care-mi place este:
Blancpain Villeret Demi-Fuseau Horaire
http://www.thetoptier.net/index.php/home/luxury-products-and-trends/321-review-blancpain-villeret-demi-fuseau-horaire

http://www.worldtempus.com/en/news/top- ... u-horaire/

Imagine

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Oct 2012, 18:31 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
Si daca tot ma vorbit de Blancpain si de FP 21 in mesajul anterior, sa va mai arat un ceas fabulos, pe care am avut ocazia sa-l tin si sa-l port la mana prin amabilitatea unui prieten de pe forum, fericit posesor al acestui ceas:

Blancpain Villeret 18k Yellow Gold Very Thin, Manual Wind, 34mm 18 Jewels
Imagine
Imagine
Imagine

Il puteti cumpara de aici:
http://www.ebay.com/itm/Blancpain-18k-Y ... true&rt=nc

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Oct 2012, 18:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Oct 2008, 16:32
Mesaje: 893
Localitate: Bucuresti
Achraf scrie:
Un alt Blancpain care-mi place este:
Blancpain Villeret Demi-Fuseau Horaire
Cred ca era util sa precizezi ca acest ceas permite setarea celui de-al doilea fus orar in incremente de jumatate de ora (si nu de o ora, asa cum se intampla la marea majoritate a celorlalte ceasuri).
De ce este util? Pentru ca exista tari in care ora "oficiala" difera cu X ore si 30 min fata de GMT...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Oct 2012, 18:56 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12164
Localitate: ARAD
Eu sunt siderat....
Ma uit pe Forum si vad ca in ultima perioada dicutiile sunt despre orice altceva decat despre ceasuri,ca "atacurile" sunt la persoana,am impresia ca se platesc tot felul de polite personale,ca nivelul discutiilor tinde sa coboare la un nivel greu de tolerat,ca "diplomatie" nu exista si mai sunt multe altele pe care nu le mai enumar!
Va dau cuvantul meu ca am senzatia ca ma lupt cu morile de vant,si-mi vine cateodata sa las totul de-o parte,sa inchid Forumul,atelierul si sa plec in munti sa tai lemne!Ma doare sufletul sa vad unde ajungem ca societate,pe care noi,oamenii, o definim pana la urma.Vad ca pe orice punem mana otravim in loc sa sadim.este trist.....

:cry: :cry: :cry: :cry:

Uff,uff.....

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Oct 2012, 19:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Achraf scrie:

Ma asteptam sa fie ceva mai scump...nu stiu de ce. Daca as avea fondurile astea puse deoparte pentru un ceas, nu cred ca as sta prea mult pe ganduri. E o comoara care nu se va devaloriza in timp, au contraire, ar putea fi benefica descendentilor nostri.
Poate mi se pare mie dar e cam "sarac" capacul in inscriptii, e marca, un numar, stantele pe anse si atat. Poate e din cauza ca e un model mai vechi si atunci cam astea erau de baza pe capace. Mie imi plac capacele incarcate.
Oricum e Splendid cu S mare ca la nemti!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Oct 2012, 19:20 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2349
Localitate: Sibiu Transilvania
Claudiu,
acum cativa ani,aveam un coleg de serviciu (mai in etate,mucalit) care avea o vorba :
nu poti pune un om sa crape lemne cu toporul si dupa aceea sa-l pui sa repare ceasuri !
astazi,citind postarea ta mi-am adus aminte amuzat de vorbele lui de duh :lol:
cu taiatul lemnelor...are cine :evil:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Oct 2012, 19:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Oct 2008, 16:32
Mesaje: 893
Localitate: Bucuresti
Claudiu scrie:
Eu sunt siderat...
Eu nu sunt!

Claudiu scrie:
Ma doare sufletul sa vad unde ajungem ca societate,pe care noi,oamenii, o definim pana la urma.
Se numeste democratie, adica "Formă de organizare și de conducere politică a societății, care proclamă suveranitatea prostimii" (citat din DEX, editia Alexandru Lapusneanu).

Claudiu scrie:
[...]si sa plec in munti sa tai lemne!
Fara ceas la mana, va rog! Sau cu un G-Shock digital (desi asta tot "fara ceas la mana" ar insemna).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Oct 2012, 19:55 
Neconectat

Membru din: 28 Sep 2008, 19:17
Mesaje: 1138
Imagine


Toate cele bune
Nicu

_________________
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Oct 2012, 20:32 
Neconectat

Membru din: 06 Mai 2010, 00:31
Mesaje: 40
[quote="iosiP"[/quote]Fara ceas la mana, va rog! Sau cu un G-Shock digital (desi asta tot "fara ceas la mana" ar insemna).[/quote]

Eu am un G shock si sunt foarte mandru de el. Pot sa spun ca este un
ceas indispensabil.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Oct 2012, 20:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Expert scrie:
[quote="iosiP"
Fara ceas la mana, va rog! Sau cu un G-Shock digital (desi asta tot "fara ceas la mana" ar insemna).[/quote]

Eu am un G shock si sunt foarte mandru de el. Pot sa spun ca este un
ceas indispensabil.[/quote]

Cred ca ai interpretat gresit mesajul lui iosiP, mai reciteste o data, nu a fost o aluzie negativa la Casio, din contra. :wink:

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 166 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România