Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 02:57

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 955 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 ... 64  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
MesajScris: 24 Ian 2022, 11:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Multumesc, Valentin.
Un diver cu cadran polar white caut de ceva timp si acesta mi-a placut din prima, exercitiul “rezistentei la achizitia la impuls” a durat cam o luna, timp in care am mai “evacuat” cateva ceasuri din sertar. Cand voi intra in posesia lui, ma gandesc sa nici nu mai fac poze, atat de frumoase sunt cele de pe net, iar de review m-ai scapat tu… :wink: Al meu va fi doar un post scriptum…

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
MesajScris: 24 Ian 2022, 12:00 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Grozav, Emil.
Sa te bucuri de el!
Cred ca ar fi interesant sa-ti scrii - daca ai chef - impresiile chiar in topicul deschis de mine...
oferind ocazia si colegilor sa citeasca un fel de review comparat...cu doua puncte de vedere....
poate chiar opuse.....cine stie :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
MesajScris: 24 Ian 2022, 12:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Multumesc inca o data, Valentin, asa voi face, e foarte buna ideea ta, pentru a le fi mai usor si celor interesati de model sau pur si simplu curiosi sa gaseasca ceva informatii de la posesori.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
MesajScris: 29 Ian 2022, 19:15 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2020, 00:53
Mesaje: 32
Buna dragilor,

Ceasul din imaginea de mai jos este un Breitling Chronomat Alfa Romeo. S-a produs in 30 de exemplare in 1998 pentru managerii din compania Alfa Romeo. As fi interesat sa imi cumpar unul, pentru ca detin o Alfa. Singurul rezonabil pe care l-am gasit este in imaginea de mai jos. Vanzatorul vrea 3.000 de euro pe el. Din cate am vazut, unul normal, fara logo cu Alfa, este udeva la 1.800 - 2.200 euro. El cere 1.000 in plus pentru acel logo. Acum este subiectiv daca merita sau nu doar petru logo. Insa eu vreau sa va intreb altceva, ceasul in sine este unul ok? Pare putin zgariat, lovit. Se poate finisa cu un polish ceva? Mecanismul din interior este cat de cat ok? Considerati ca merita banii? Multumesc!

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
MesajScris: 29 Ian 2022, 19:36 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Mecanismul e in regula, e bun. Acum...despre pret, depinde cat de mare fan esti Alfa Romeo. Editiile limitate au valoare mai mare si valoarea lor creste in timp. Polish se poate , insa doar de catre cineva care stie , un profesionist. Nu stiu cum este ,,colorat metalul " , nici nu am cautat pe net sa vad din ce material e realizat .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
MesajScris: 29 Ian 2022, 23:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Mai bine ții banii sau cauți varianta fără logo, sigur
cei 1000 euro îți prind bine pt mașină, ori un upgrade, ori o reputație...
Uite, sunt vintage cu logo alfa, cu răbdare găsești și alte modele mai ieftine.

https://www.catawiki.com/en/l/27228937- ... watch-1975


In ultimii 2 3 ani lumea speculează orice chichițe ca să vândă mai scump, s-au inventat nu știu câte nume pt același model de ceas...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
MesajScris: 30 Ian 2022, 12:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
In primul rand, uite unul din elementele de identificare a originalitatii, posibil sa fi fost utilizat si in 1998, de cand e produs ceasul vizat:

Imagine

In al doilea rand, ceasul are peste 20 de ani (model A13050.1 de 38mm din 1998, etanseitate 100m), pare ca a fost utilizat destul de ok, “măseaua” de la ora 6 trebuie stransa, revizia este obligatorie, chiar daca omul spune ca a facut-o ieri, si e in jur de 200€. Dupa parerea mea, polișarea e exclusa, va estompa din caracteristicile estetice. Despre mecanism, posibil sa fie un Valjoux 7750, top grade si chronometer, poate colegii stiu mai multe.
In al treilea rand, posibil sa vinzi Alfa Romeo… :)
Despre preț, stii cum e, daca iti place piesa, nu mai conteaza… dar e clar ca este foarte rar modelul.
Spor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
MesajScris: 30 Ian 2022, 12:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Tot cautand info despre model, si preferand bratarile de inox la ceasuri, am dat peste bratara aceasta, in cazul in care te va interesa, ca sa vezi cum e in realitate si poate gasesti si sh dupa aceea daca iti place:

https://www.bb-shop.ro/bratara_cu_siste ... gK5NvD_BwE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
MesajScris: 30 Ian 2022, 23:54 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2020, 00:53
Mesaje: 32
Emil68 scrie:
In primul rand, uite unul din elementele de identificare a originalitatii, posibil sa fi fost utilizat si in 1998, de cand e produs ceasul vizat:

Imagine

In al doilea rand, ceasul are peste 20 de ani (model A13050.1 de 38mm din 1998, etanseitate 100m), pare ca a fost utilizat destul de ok, “măseaua” de la ora 6 trebuie stransa, revizia este obligatorie, chiar daca omul spune ca a facut-o ieri, si e in jur de 200€. Dupa parerea mea, polișarea e exclusa, va estompa din caracteristicile estetice. Despre mecanism, posibil sa fie un Valjoux 7750, top grade si chronometer, poate colegii stiu mai multe.
In al treilea rand, posibil sa vinzi Alfa Romeo… :)
Despre preț, stii cum e, daca iti place piesa, nu mai conteaza… dar e clar ca este foarte rar modelul.
Spor!


Multumesc de info. Acel semn este pe bezel din cate imi dau seama. Bezelul se poate inlocui, nu? Daca da, poate bezelul e original iar ceasul nu. Sau, daca totul e original, poate reusesc sa gasesc un bezel in stare buna, sa evit atunci polish daca spui ca nu e recomandat.
Masina e noua, am luat-o in leasing, 4 ani sigur nu o vand. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
MesajScris: 30 Ian 2022, 23:55 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2020, 00:53
Mesaje: 32
Emil68 scrie:
Tot cautand info despre model, si preferand bratarile de inox la ceasuri, am dat peste bratara aceasta, in cazul in care te va interesa, ca sa vezi cum e in realitate si poate gasesti si sh dupa aceea daca iti place:

https://www.bb-shop.ro/bratara_cu_siste ... gK5NvD_BwE


Si eu sunt fan bratara de inox. Dar mama mia ce pret la bratara....aproape cat am dat pe Longines Hydroconquest nou. :o


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
MesajScris: 31 Ian 2022, 02:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Prețul bratarii e corect, daca ceasul vizat e cotat la 7000€.
Ma cam mira faptul ca ai gasit la 3000€, dar tot ce e posibil...
Recomand o verificare atenta a autenticitatii, dupa serie, documentele de achizitie etc.
Uite inca unul din cele 30:

Breitling Chronomat (Submodel)
35.490 RON
https://chrono24.app/breitling/breitlin ... ETCURR=RON


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
MesajScris: 31 Ian 2022, 09:42 
Neconectat

Membru din: 05 Feb 2020, 00:53
Mesaje: 32
L-am vazut si eu pe asta, dar este exagerat pretul. Colegii de pe forum Alfa spun ca e de ceva ani la vanzare. Nu are cum sa dea nimeni banii astia. Plus ca pe toate siteurile pe unde l-am gasit si s-a vandut, preturile au fost in jurul a 3.000 de euro.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
MesajScris: 31 Ian 2022, 12:51 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Emil68 scrie:
Prețul bratarii e corect, daca ceasul vizat e cotat la 7000€.
Ma cam mira faptul ca ai gasit la 3000€, dar tot ce e posibil...
Recomand o verificare atenta a autenticitatii, dupa serie, documentele de achizitie etc.
Uite inca unul din cele 30:

Breitling Chronomat (Submodel)
35.490 RON
https://chrono24.app/breitling/breitlin ... ETCURR=RON

7k euro pt un Breitling cu 7750 de 20 ani e nesimțire maxima.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
MesajScris: 02 Feb 2022, 22:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Mai 2009, 21:39
Mesaje: 97
gherghin nicolae scrie:
Mecanismul e in regula, e bun. Acum...despre pret, depinde cat de mare fan esti Alfa Romeo. Editiile limitate au valoare mai mare si valoarea lor creste in timp. Polish se poate , insa doar de catre cineva care stie , un profesionist. Nu stiu cum este ,,colorat metalul " , nici nu am cautat pe net sa vad din ce material e realizat .


gherghin nicolae scrie:
Nu.
Se inchide !

Bine sefu, unde sa deschid topicul asta? Si de ce nu l mutati acolo unde considerati?
Un mod grosolan de a te adresa oricum, spor!


Sefu" ...aici exista un regulament. Care trebuie citit , mai ales inainte de a intra pe acest forum. Ei bine, in acel regulament este specificat ca pe forum nu se fac evaluari. Indiferent de ceas , ca-i doi lei sau sute de mii de euro .
Cam aia e...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
MesajScris: 02 Feb 2022, 23:03 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
:lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 955 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 ... 64  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România