Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 19:18

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 25 Iun 2019, 12:00 
Neconectat

Membru din: 23 Iun 2019, 15:04
Mesaje: 40
Cat de precis este Certina cu mecanism ETA 2825-2?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 25 Iun 2019, 12:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Emil68 scrie:
t_A_007, eu sunt “Stan pațitul” cu sw200 la un Tag Heuer Carrera 5, abaterea “crescendo” ajunsa la 35 sec/24h nu a putut fi rezolvata nici in 3 saptamani de reglat in toate pozitiile, demagnetizari si alte revizii...sorry, nu pot recomanda. Iar powermaticurile vietii, precum si H21, 31 au lantul cinematic schimbat pentru a obtine acel power reserve, modificari nefericite care complica viata ceasornicarilor si ataca implicit bugetele...

O situatie interesanta este ca pe acest forum tot scriu unii si altii ca Powermatic sunt de evitat, insa daca te apuci sa cauti cu atentie pe internet nu gasesti ceva similar discutat, adica e o problema cum este cea a "trasului curentului" specifica romanilor si data din vorba in vorba. Nu ma pun contra si sa arunc la gunoi ce cred alti oameni, doar ca fara ceva dovezi e greu sa crezi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 25 Iun 2019, 13:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Vezi tu, Clipper, mai e si treaba aia cu “lasa sa moara si capra vecinului” :lol: probabil cine are si e patit, nu e asa transant ca altii care recunosc unele lucruri...daca stam sa ne gandim, cei care ar lua asa ceva nu prea sunt pe un forum de gen, iar cei de pe forum care au luat, cam intra in categoria de mai sus...sau nu poarta ceasurile decat ocazional, si e greu sa tragi o concluzie...asta ca sa fiu indulgent! 8)
Si mai sunt cei care pur si simplu nu acorda importanta preciziei unui mecanism sau problemelor acestuia, am mai intalnit asa, ei considera ca un automatic efectiv e “pretentios”.
Un exemplu e un amic cu Rolex OP, cu abatere de 4,5 sec/zi dupa vreo doua luni de la achizitie... eu unul cred ca luam deja distonocalm la ora asta in locul lui! :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 25 Iun 2019, 13:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Claudiu90, 2895-2 este mai precis decat 2824-2, la cele pe care le am primul are abatere plus 1-2sec/24h, al doilea 4-5 sec/24h. Diferenta majora intre ele consta in grosimea mecanismului, care duce la posibilitatea realizarii unei carcase mai “slim” la primul.

https://www.60clicks.com/eta-movement-guide/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 25 Iun 2019, 13:19 
Neconectat

Membru din: 23 Iun 2019, 15:04
Mesaje: 40
Multumesc.Am comandat ceasul Hamilton Khaki QNE.Abia astept sa vina.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 25 Iun 2019, 13:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Sa-l porti cu placere!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 25 Iun 2019, 14:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Clipper scrie:
Emil68 scrie:
t_A_007, eu sunt “Stan pațitul” cu sw200 la un Tag Heuer Carrera 5, abaterea “crescendo” ajunsa la 35 sec/24h nu a putut fi rezolvata nici in 3 saptamani de reglat in toate pozitiile, demagnetizari si alte revizii...sorry, nu pot recomanda. Iar powermaticurile vietii, precum si H21, 31 au lantul cinematic schimbat pentru a obtine acel power reserve, modificari nefericite care complica viata ceasornicarilor si ataca implicit bugetele...

O situatie interesanta este ca pe acest forum tot scriu unii si altii ca Powermatic sunt de evitat, insa daca te apuci sa cauti cu atentie pe internet nu gasesti ceva similar discutat, adica e o problema cum este cea a "trasului curentului" specifica romanilor si data din vorba in vorba. Nu ma pun contra si sa arunc la gunoi ce cred alti oameni, doar ca fara ceva dovezi e greu sa crezi.


Am zis ca evit sa mai scriu pe forum, dar vad ca mai exista totusi ratiune pe aici, asa ca zic si eu.
Nu am Powermatic dar am H30 in Pan-Europ si il port de 3 ani si 2 luni. In primii 2 ani l-am purtat foarte des, in ultimul an sa zicem doar des (cam 2 saptamani/luna).
Merge la fel de constant si de bine ca in prima zi, sa ma astept sa explodeze acum ca a trecut de 3 ani???

Cum poate sa fie un PR de 80 de ore o modificare nefericita, nu pot sa imi dau seama...

Fobia asta fata de nou este in continuare de neinteles, dar fiecare are dreptul la opinie.

Atat de cretini si neexperimentati sa fie Swatch Group incat sa isi puna in pericol cele 3 marci de volum prin adoptarea unui mecanism prost?
Din atatea milioane (probabil zeci de milioane) de ceasuri vandute cu aceste mecanisme, oare nu ar fi urlat forumurile de atatea ceasuri care sa aiba probleme?
Sa fie 2 ceasuri din Romania, cu amplitudine dubioasa, suficiente pentru a considera aceste mecanisme gunoaie?

Pana imi explodeaza Hamiltonul, il mai port si ma bucur de un ceas elvetian, frumos finisat, foarte precis, cu rezerva de mers de 80 de ore, totul la 900 de Euro. Stiu, enorm, puteam sa imi iau nustiuce din 19nustiucat, dar mi-a placut asta cum arata si am preferat sa il iau nou. O alta victima a marketingului...

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 25 Iun 2019, 17:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Ate14, cazuri de regres in fiabilitate de dragul tehnologiei si marketingului sunt des intalnite in industria auto si asta chiar la branduri de lux.
Momentan powermatic 80 trebuie sa fie vindecatbde bolile copilariei. Exista povesti nefericite si pe forumuri de afara. Si coaxialul s-a maturizat. 2500 nu a fost fara repros. Acum se cheama altfel.
Eu am avut si 2895-2. Nu e mai precis ca 2824. E mai aratos si mai subtire. Am avut 2824-2 finisat basic care mergea brici cu fix 1,5 sec plus. Fara fluctuatii zi-noapte. Aveti ceasuri mai precise ?
Felicitari.
2824 e suficient de uniform in abatere. Dupa un rodaj de cateva luni se poate regla spre abateri mult mai mici.
Selitta.
Pai am avut un exemplu cu aramarea facuta praf dupa cativa ani de utilizare. A necesitat rotite schimbate. Mie asta nu mi se pare ok la un ceas de 3000€. Asta arata probleme de calitate a materialelor. Deci pentru mine Selitta nu.
Eu nu pot recomanda.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 25 Iun 2019, 18:37 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-ham ... 24926.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 25 Iun 2019, 22:01 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Citat:
Am zis ca evit sa mai scriu pe forum, dar vad ca mai exista totusi ratiune pe aici, asa ca zic si eu.
Nu am Powermatic dar am H30 in Pan-Europ si il port de 3 ani si 2 luni. In primii 2 ani l-am purtat foarte des, in ultimul an sa zicem doar des (cam 2 saptamani/luna).
Merge la fel de constant si de bine ca in prima zi, sa ma astept sa explodeze acum ca a trecut de 3 ani???


@Ate: nu te enerva ca ti se opreste pauarmaticu' :P :P :P - 4 marci de volum, nu 3 :evil: :evil: :evil:
@colegii: nu va puneti cu Stan Patitu' ca se supara si paraseste forumul...... 8) pierdem stietotu'

Ca sa sumarizam: astept o analiza a unui prieten ceasornicar din Canada despre PR80 si apoi vom incerca sa lamurim
documentat subiectul....sub titlul "A doua revolutie quartz".....pentru ca, ne place sau nu - iar in 2-3 ani o sa-mi dati dreptate....
noile mecanisme SG nu au concurenta si vor matura totul in calea lor.

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 04 Mar 2020, 19:26 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Ceva noutati pentru PR80 de la prietenul din Canada? Asteptam cu interes. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 05 Mar 2020, 11:48 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Scuze Geo, am uitat de acest subiect......

Ultima oara am vorbit in Canada prin ianuarie, cred....si am aflat asa - reproduc din memorie - feedback-ul provenit de la 12-15 posesori de powermatic, in ambale variante (23 si 25 de rubine):

Precizia este spectaculoasa, toate functionau COSC, ceea ce pot confirma si eu (Certina, 23 rubine - 6-7 scunde/SAPTAMANA, Hamilton,25 rubine - 8-10 secunde/SAPTAMANA). Un singur ceas din cele monitorizate a functionat direct din cutie absolut aiurea (25-35 s/zi insa a fost imediat inlocuit de dealer.....si ceva similar mi s-a intamplat si mie prin 2016 cred....deci....sau merge sau nu merge :(

Despre modelele cu hair spring de siliciu nu am inca nicio informatie......

Nu stiu cat e de relevant pentru noi insa in Canada servisarea unui powermatic la SG costa 175-225 $ fara inlocuire de piese, cu inlocuirea tuturor garniturilor, polish usor si test de etanseitate.....deci....putin mai scump decat un 2824....care incepe de la 150.....

Cred ca e rezonabil sa tragem concluzia ca mecanismul e un succes....pe termen scurt....iar pe termen lung o sa vedem...un lucru e insa sigur....costurile de mentenanta cresc odata cu disparitia din oferta a lui 2824/2892......si creste si gradul de dependenta a cumparatorului fata de SG in perioada post-garantie.....

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 05 Mar 2020, 13:29 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Mersi Valentin pentru informatie. Nu voi renunta deocamdata la clasicele mecanisme ETA :) Ma deranjeaza aceasta dependenta de SG pentru ca presupune niste costuri suplimentare, precum transportul in Elvetia, de exemplu. Totusi, exista si marci precum Longines, care modifica un calibru mai vechi ETA, marindu-i precizia sau rezerva de mers. Este cazul Caliber L619.2/888 (ETA 2892/A2). Eu am un astfel de ceas si merge ok pana acum.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 13 Feb 2021, 23:08 
Neconectat

Membru din: 13 Feb 2021, 22:18
Mesaje: 26
:shock: :shock: :o :o :o Salut,sunt nou in treaba asta cu ceasurile si mai ales cu cele automatice!Am achizitionat de curand(doua zile) un ceas Tissot T0864071104700 de la "celebrii bb shop" si pe cat is eu de nestiutor in ale ceasornicariei la nivel general si detaliu tot am reusit sa observ ca al meu ceas in 48 de ore a ajuns sa aibe o abatere de 13 secunde!Marea majoritate ar spune ca,"ooooo dar tu stai foarte bine cu el de ce ceri prea mult,ii doar un automatic nu quartz"ei bine la cat de putine info am reusit sa gasec legat de experinta de utilizare,performanta acestui tip de mecanism C07.111,la cat is eu de afon in ale cesornicariei tot am reusit sa concluzionez (de la doua-trei persoane) ca,ast mecanism poate mult mai mult la nivel general decat ceea ce-mi ofera mie unitatea mea!In conditiile astea am cautat aici pe acest forum(de care stiu de un an de zile) si ce sa vezi?Altii cu al lor C07.111 au 6-7 secunde pe saptamana in timp ce eu am abaterea asta pe zi!De aceea "ma bag si eu inseama" asa cam pe nepusa masa in incercarea de a afla ce se intampla sau (cine stie) poate is "victima" unei inginerii made by bb shop nu de alta dar dupa ce l-am luat am aflat cam ce hram poarta baietii astia de la bb shop!In speranta ca n-am deranjat astept un raspuns vis-a-vis de problema mea!Orcine ma poate ajuta cu un sfat,idee,ce si cum sa fac etc etc ii binevenit!Numa bine.
valentin1234 scrie:
Scuze Geo, am uitat de acest subiect......

Ultima oara am vorbit in Canada prin ianuarie, cred....si am aflat asa - reproduc din memorie - feedback-ul provenit de la 12-15 posesori de powermatic, in ambale variante (23 si 25 de rubine):

Precizia este spectaculoasa, toate functionau COSC, ceea ce pot confirma si eu (Certina, 23 rubine - 6-7 scunde/SAPTAMANA, Hamilton,25 rubine - 8-10 secunde/SAPTAMANA). Un singur ceas din cele monitorizate a functionat direct din cutie absolut aiurea (25-35 s/zi insa a fost imediat inlocuit de dealer.....si ceva similar mi s-a intamplat si mie prin 2016 cred....deci....sau merge sau nu merge :(

Despre modelele cu hair spring de siliciu nu am inca nicio informatie......

Nu stiu cat e de relevant pentru noi insa in Canada servisarea unui powermatic la SG costa 175-225 $ fara inlocuire de piese, cu inlocuirea tuturor garniturilor, polish usor si test de etanseitate.....deci....putin mai scump decat un 2824....care incepe de la 150.....

Cred ca e rezonabil sa tragem concluzia ca mecanismul e un succes....pe termen scurt....iar pe termen lung o sa vedem...un lucru e insa sigur....costurile de mentenanta cresc odata cu disparitia din oferta a lui 2824/2892......si creste si gradul de dependenta a cumparatorului fata de SG in perioada post-garantie.....

Spor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 14 Feb 2021, 12:13 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Întâi de toate, bun venit pe forum și să purtați cu plăcere ceasul.

În privința preciziei - la ceasurile automatice sau cu armare manuală nu trebuie să vă așteptați la o acuratețe de quartz. Că unii sunt norocoși și au parte de ceasuri care merg cu o abatere de 1-2s/zi, e altceva. Oricum, în timp orice ceas va avea o abatere tot mai mare, va avea nevoie de revizii și reglaje. Chiar dacă acum, sau peste un an, are o abatere mică, peste 5 ani s-ar putea ca lucrurile să se schimbe radical. Asta-i lumea ceasurilor mecanice.

Revenind la Tissot - orice ceas se „așază” cam într-o lună. 2 zile e total irelevant. Ceasul a stat probabil destul de mult în vitrină, durează ceva până uleiurile gresează toate angrenajele. E ca și la mașini, e nevoie de un rodaj.

În plus, contează în ce poziții rămâne peste noapte (cadran în sus, în jos, pe laterale) - veți observa că în unele pierde, în altele probabil câștigă, așa că urmărindu-l cu atenție s-ar putea găsi o metodă de a-l aduce cât mai aproape de zero.

Și ca o paranteză amuzantă - cel mai scump ceas al meu, un Zenith El Primero care la vremea lui a costat un pic peste 5000 de euro, funcționează acum cu aproximativ -40s/zi. Alte ceasuri cumpărate de mine noi mergeau după prima lună cam așa: Hamilton GMT cu 2893-2 cu +11, Longines Hydroconquest cu 2824-2 cu +7/zi, Mido Baroncelli Gent II -6s, Atlantic Worldmaster cu 2804-2 avea -15/zi și lista ar putea continua. Cel mai precis pe care-l am acum e un Louis Erard cu armare manuală (7001) care merge cu +3s/zi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România