Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 25 Apr 2024, 21:51

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 14 Feb 2021, 12:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
viewtopic.php?f=39&t=35398

https://watchbase.com/eta/caliber/c07-111

Data viitoare probabil va veti documenta mai bine inainte de achizitia unui ceas, iar vanzatorul, in speță B&B, nu are nici o vina pentru calitatea/precizia unui ceas. Dar daca abaterea nu se incadreaza in cea specificata de producator, aveti tot dreptul sa beneficiati de garantie, atata vreme cat e in termen. Spor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 14 Feb 2021, 13:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3259
Imagine

Ceasul nu are certificare cronometru, deci nu văd cum ar reieși din această relatare că nu funcționează în parametri.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 14 Feb 2021, 14:17 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3136
Localitate: Dublin
Citat:
Salut,sunt nou in treaba asta cu ceasurile si mai ales cu cele automatice!Am achizitionat de curand(doua zile) un ceas Tissot T0864071104700 de la "celebrii bb shop" si pe cat is eu de nestiutor in ale ceasornicariei la nivel general si detaliu tot am reusit sa observ ca al meu ceas in 48 de ore a ajuns sa aibe o abatere de 13 secunde!Marea majoritate ar spune ca,"ooooo dar tu stai foarte bine cu el de ce ceri prea mult,ii doar un automatic nu quartz"ei bine la cat de putine info am reusit sa gasec legat de experinta de utilizare,performanta acestui tip de mecanism C07.111,la cat is eu de afon in ale cesornicariei tot am reusit sa concluzionez (de la doua-trei persoane) ca,ast mecanism poate mult mai mult la nivel general decat ceea ce-mi ofera mie unitatea mea!In conditiile astea am cautat aici pe acest forum(de care stiu de un an de zile) si ce sa vezi?Altii cu al lor C07.111 au 6-7 secunde pe saptamana in timp ce eu am abaterea asta pe zi!De aceea "ma bag si eu inseama" asa cam pe nepusa masa in incercarea de a afla ce se intampla sau (cine stie) poate is "victima" unei inginerii made by bb shop nu de alta dar dupa ce l-am luat am aflat cam ce hram poarta baietii astia de la bb shop!In speranta ca n-am deranjat astept un raspuns vis-a-vis de problema mea!Orcine ma poate ajuta cu un sfat,idee,ce si cum sa fac etc etc ii binevenit!Numa bine.


Bun venit pe forum, OvidiuOvidiu!
Sa-ti stapanesti sanatos Tissot-ul si sa te bucuri de el!

Ceasul tau merge bine pentru un automatic (si in orice caz, in patametrii dati de producator), nu ai de ce sa-ti faci griji.....
Intr-adevar Powermatic poate fi mult mai precis. Eu am obtinut precizia despre care am scris mai sus purtand ceasurile 24/7...
(de placere) si nu din alt motiv....nu spun sa faci si tu asa......
Cred ca dezamagirea ta provine mai mult din faptul ca nu erai pregatit pentru un ceas mecanic... 8)

P.S. Fascinant radio-santul romanesc! Ce inginerii fac baietii de la BB si ce hram poarta? Sunt chiar curios.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 14 Feb 2021, 14:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3259
Cred ca simpla utilizare a expresiei "ce hram poarta" te predispune la anumite asteptari :D , dar probabil e mai bine sa ne rezumam doar la fapte ce pot fi dovedite, cum ar fi ce precizie indica Tissot ca e de asteptat sa ai la ceasurile lor.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 14 Feb 2021, 15:43 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3136
Localitate: Dublin
Clipper scrie:
Cred ca simpla utilizare a expresiei "ce hram poarta" te predispune la anumite asteptari :D , dar probabil e mai bine sa ne rezumam doar la fapte ce pot fi dovedite, cum ar fi ce precizie indica Tissot ca e de asteptat sa ai la ceasurile lor.


Pentru 2824/2836 grad de finisare Standard, indiferent sub ce brand......Eta dadea -10/+20......
La Powermatic Standard (probabil asta se foloseste la Tissot) - eu nu am gasit nimic foarte clar de la producator
dar trebuie sa fie cel putin la fel sau mai bune decat parametrii descrisi mai sus.

Un articol ceva mai detaliat despre Powermatic, desi cam PupInFund style:
https://monochrome-watches.com/swatch-g ... el-engine/

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 14 Feb 2021, 15:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3259
Păi poza pe care am pus-o eu este fix din ce dă Tissot la ceasul omului, deci nu e făcută o distincție între mecanisme în mod explicit, ci doar dacă e cu certificare sau nu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 14 Feb 2021, 16:33 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3136
Localitate: Dublin
Clipper scrie:
Imagine

Ceasul nu are certificare cronometru, deci nu văd cum ar reieși din această relatare că nu funcționează în parametri.


Citat:
Păi poza pe care am pus-o eu este fix din ce dă Tissot la ceasul omului, deci nu e făcută o distincție între mecanisme în mod explicit, ci doar dacă e cu certificare sau nu.


DA si NU Clipper. Acolo scrie: "Majoritatea ceasurilor (mecanice - nu neaparat Tissot...ci in general....pot fi si Seiko - nota mea) care nu sunt certificate COSC au o precizie medie.....in general de -10/+30s pe zi(!). Deci, foarte vag......
Mi se pare mai degraba o incercare de a convinge cumparatorul sa dea 2-300 de euro in plus pe un COSC 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 14 Feb 2021, 19:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3259
Cred ca sunt sanse mici sa fie valida aceasta interpretare, deoarece textul este extras, cum am precizat, exact din documentul pdf din pagina produsului. Mai mult de atat, producatorii nu se refera niciodata la nu stiu ce rezultate ar avea alti producatori cu care sunt in competitie. Tissot vinde de la ceasuri destul de ieftin pana la ceasuri mai scumpe, nu cred ca incearca sa forteze pe nimeni care cumpara poate un ceas la 1500 maxim 2000 lei si poate si la reducere sa dea banul sa ia unul de 5-6000, sa zicem.

Colegul de forum mai bine s-ar adresa direct Tissot si sa intrebe la sursa daca are motive de ingrijorare sau nu. Pe forumuri de obicei cu mare aplomb se exprima cumparatorii aflati la capetele distributiei statistice: fie cei extrem de nemultumiti, fie cei extrem de multumiti care pot crea asteptari nerealiste pentru viitorii cumparatori.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 14 Feb 2021, 23:33 
Neconectat

Membru din: 13 Feb 2021, 22:18
Mesaje: 26
:) :) Buna seara,in primul rand as vrea sa va multumesc pentru atentia acordata si mai ales pentru idei dar si pentru mesajele de bun venit in forum pe care mi le-ati dat!Am observat ca in urma comentariului meu s-a creat o mica dezbatere si mi-am si atras si niste critici(mai ales cand m-am legat de bb shop) ei bine as vrea sa mai adaug la cele spuse de mine ca sunt complet justificate si,chiar daca nu pot oferii dovezi "palpabile"(de exemplu poze de calitate) am sa compensez prin a va aduce la cunostinta faptul ca desii ceasul a fost cumparat de "nou" pe capacul spate sunt o multitudine de zgarieturi fine,da,sunt(desii ii un produs nou) dar,mai grav ii faptul ca eu am zgarieturi pe mecanism!DA DA mecanism!Din cate stiu eu mecanisul ii in carcasa si nu-l atinge nimeni nu-i asa?!Iar asta am observat-o dupa ce am scris primul comentariu si asta din cauza faptului ca aseara(din plictiseala) am mai tot cautat informatii si-am dat (chiar aici pe forum) peste cineva care vorbea despre experienta sa cu cei de la bb shop vis-a-vis de cat de "noi" si "nepurtate-s" produsele vandute de ei!De aici a inceput "cautarea nodului in papura" la ceasul meu si cam mare spre foarte mare mi-a fost surpriza sa vad lucruri la care nu m-as fi asteptat sa le vad la un produs cumparat dintr-un magazin cu eticheta de"nou"!Poate daca l-as fi luat de pe OLX da,poate,dar...asa ca da,dragi colegi de forum am justificarea sa zic ceea ce-am zis!Sau poate,daca tot venii vb de citez:P.S. Fascinant radio-santul romanesc! Ce inginerii fac baietii de la BB si ce hram poarta? Sunt chiar curios..... si citez din nou: dar probabil e mai bine sa ne rezumam doar la fapte ce pot fi dovedite baietii astia din Elvetia nu-s genul de "meseriasi"ce lucra intr-un mod profesionist si poate de acolo se trag zgarieturile pe mecanism nu ca ar fi umblat altcineva!Nu nu,Elvetienii astia mai nene neserios si neprofesionisti!Nu vreau a-mi fi luata in nume de rau dar sincer n-am nicun motiv sa vb asa ca sa nu tac,nu,nu-s genu!Cam tot de aici mi se trage(acum si mai mult) si treaba asta cu precizia,am observat ca cineva m-a luata cam tare ca "nu m-am informat suficient" innainte de al cumpara da posibil dar nici nu prea gasesti info suficient de mult si consistent legat de el,acest C07.111 incat sa tragi o concluzie clara asa ca draga Emil m-ai luat tare degeaba!Sunt de acord cu tine ca tre sa sti ce faci,vrei,decizi dar in cazul asta..."cucu" si ce gasesti ii atat de vag...in fine!Cum spuneai si tu Valentin poate ca n-am fost pregatit pentru un automatic dupa cincisprezece ani de quartz poate ca nu stiam cu exactitate la ce sa ma astept legat de automatice dar cat am putut si mai ales am gasit,am citit,si la nivel general legat de ele dar si legat de asta mecanism nu de alta dar mie personal chiar mi-a placut foarte mult acest model de Tissot iar el cu ast mecanism ii echipat,no,ce sa-i fac!Repet la altii ii una la mine-i alta si nu prea se corelau,apoi,comentariu scris de tine citez: 6-7 sec/saptaman(SAPTAMANA) iar eu 6-7 s/zi asta m-a facut sa-mi pun semne serioase de intrebare mai ales ca peste tot pe unde am reusit sa citesc cate ceva legat de el toti ziceau de bine numa la mine de rau,apai no,cum asa?Toate astea impreuna cu ceea ce-am aflat(in prima instanta) legat e bb shop(pentru care m-ati luat tare) m-au facut sa zic si sa cred toate astea!
Eu in continuare nu-s foarte convins ca asta ar trebuii sa fie "performanta" sa dar,o sa tin cont de tot ce mi-ati zis si am sa pun in practica!Pana la urma in comparatie cu mine voi sunteti mult mult mai informati si mai stiutori in ale ceasornicariei asa ca da,tin cont si vad ce iese!De dau de necaz va intreb din nou si sper sa fiti la fel de binevoitori ca pana acum,iar pentru asta,da,va multumesc mult,din nou!
In speranta ca nu am deranjat va doresc o seara faina in continuare si toate cele bune!Si da,sunt deschis in continuare la idei,sfaturi legat de el de ce ar trbuii sa fac ce nu,ce hocu pocus sa-i aplic sau sa-l arunc la gunoi :) :) (glumesc) numa sa-l fac sa mearga bine si cat mai mult!Numa bine baieti.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 15 Feb 2021, 00:29 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2019, 14:11
Mesaje: 112
Ei, esti tu incepator dar pot spune ca ai mirosit ceva, acest forum e vandut ocultei B&B care-i cumpara cu bani dar mai ales cu piese scoase din ceasurile vandute pe unii dintre membri. De acolo si zgarieturile remarcate de tine, probabil ti-au fost sustrase niste piese mai valoaroase care pot fi apoi puse in alte ceasuri ca sa mearga mai bine, respectiv cu 1-2 secunde/zi. Alea din care au fost scoase merg apoi cu 6-7 secunde pe zi, aproape la fel de rau ca un Rolex ordinar COSC, pentru a produce furie si anxietate proprietarilor inocenti, cu scopul de a-i determina sa cumpere din nou alte ceasuri, pana nimeresc unul care merge la secunda, practic mai precis decat un quartz. Noi te-am luat tare ca sa nu investighezi suplimentar si sa afli smecheria dar se pare ca ne-ai deconspirat destul de repede. In plus, nu conteaza ca nu stii specificatiile date de producator pentru mecanismul asta, important e sa fii tu convins ca nu sunt bune performantele ceasului tau pentru ca sunt interese mari la mijloc.

P.S. In locul tau as fi fost mai ingrijorat de esapamentul ala de plastic pe care-l are mecanismul, decat de abatere. Si mai taie din i-uri. Ceasul n-are nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 15 Feb 2021, 13:35 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3136
Localitate: Dublin
Ovidiu draga, sigur ca pana la urma conteaza ca nu esti fericit cu ceasul tau.... 8)

DAR.....trebuie sa intelegi ca asa functioneaza ceasurile mecanice si ca daca ai mai cumpara un Tissot
identic cu cel in discutie.....precizia va fi diferita la cel de-al doilea (mai buna sau mai proasta...cine stie?).

DECI....nu e nimic in neregula cu ceasul tau.....el functioneaza chiar bine....incearca (daca poti) sa te
bucuri de el....daca nu, vinde-l, arunca-l, fa-l cadou.......intoarce-l la dealer daca ai aceasta optiune....
tu stii.......

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 15 Feb 2021, 15:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Hidralazina scrie:
...

+1, apoi iar +1 si la ultima fraza, aia cu 'iii...ii'' - +1!. Am scris ceva despre asta aseara insa mi-am zis sa nu mai fac observatii gramaticale. Desiii este tare greu sa vezi cum limba romana, poate destul de dificila (pentru straini :wink: ) insa cu marele avantaj de a fi fonetica, este atat de schingiuita si greu de inteles (de catre romanii...iii)...Si nu mai veniti cu justificari ca nu este un forum literar-academic, ca nu facem dezbateri pe fineturi.
Totusii, colegul nostru pune problema intr-un mod nostim, dezinvolt si poate justificabil. Parerile lui au fost tastate de-a lungul timpului si de alti useriiii (mai continui :P ?) si poate nu intr-totul nejustificat.
Cat priveste oculta conspirationista de B&B... face si ea ce poate, sarmana... silindu-ne sa stuchim in san si sa-i trecem pragul in continuare!
PS: Valentin a scris bine si condensat-apasat :D . Ceasul merge brici. Unii ar spune ca ''e blana'' iar francezii au expresia ''E nickel!''.
Bucura-te de el!

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 15 Feb 2021, 22:36 
Neconectat

Membru din: 13 Feb 2021, 22:18
Mesaje: 26
Desii (incorect) desi (corect) da sunt de acord sa ma corectezi (da sa ma corectezi nu sa insisti ca...) mi-o asum asta-i greseala mea 'desii' nu asta-i subiectul discutiei!Cat despre ii cu i din i (i pentru ca am tastatura-n engleza) asa se vorbeste aici la noi(partea asta de Ardeal,ce ai sa faci,ai sa ma judeci si pentru asta?)!Numa ca insistenta asta a ta cu iii si iar iii si din nou iii ii cam aberanta!Inteleg ca esti mai elevat in ale "gramaticiiii" romane (iar eu is mai prost) dar,nici n-am facut greseli gramaticale(pe care mi le asum)chiar atat de dezastroase incat sa "justiiiifice" aroganta de care dai dovada pe subiectul gramatica!Si probabil ca ar mai "fiiii" multe de spus pe subiectul asta dar eu nu-s atat de plin de mine sa arat cu degetul in stanga si-n dreapta de mafalda ce sunt!Cam atat as vrea sa zic,'desiii',poate as fi vrut sa intreb cate una alta legat de subiectul real si anume neintelegerea si nestiinta(pardon nestiiiinta) vis-a-vis de minunile astea mecanice pe care incep sa le invat(atat cat pot eu)!Iti doresc toate cele bune mafaldo si-ti garantez ca noi nu o sa mai avem nimic nicio data de discutat.
+1, apoi iar +1 si la ultima fraza, aia cu 'iii...ii'' - +1!. Am scris ceva despre asta aseara insa mi-am zis sa nu mai fac observatii gramaticale. Desiii este tare greu sa vezi cum limba romana, poate destul de dificila (pentru straini :wink: ) insa cu marele avantaj de a fi fonetica, este atat de schingiuita si greu de inteles (de catre romanii...iii)...Si nu mai veniti cu justificari ca nu este un forum literar-academic, ca nu facem dezbateri pe fineturi.
Totusii, colegul nostru pune problema intr-un mod nostim, dezinvolt si poate justificabil. Parerile lui au fost tastate de-a lungul timpului si de alti useriiii (mai continui :P ?) si poate nu intr-totul nejustificat.
Cat priveste oculta conspirationista de B&B... face si ea ce poate, sarmana... silindu-ne sa stuchim in san si sa-i trecem pragul in continuare!
PS: Valentin a scris bine si condensat-apasat :D . Ceasul merge brici. Unii ar spune ca ''e blana'' iar francezii au expresia ''E nickel!''.
Bucura-te de el![/quote]


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 15 Feb 2021, 23:18 
Neconectat

Membru din: 13 Feb 2021, 22:18
Mesaje: 26
Da Valentin,incep din ce in ce mai mult sa inteleg legat de aceste mecanisme si da,nu mai sunt asa de crispat,chiar nu!Am mai tot citit(in timpul liber) legat de ele si am cam vazut cam cum stau lucrurile (va dau dreptate tie,Razvee,Clipper) si cu ocazia asta as vrea sa zic sincer multam fain!Multam pentru intelegere in primul rand si mai ales rabdare si bun simt!Se pare ca pe ast forum (ca si-n viata reala)te poti lovii (pardon loviiii) si de nesimtiti,mafalde si mistocari badarani , al carui comentariu nu-si avea rostul dar, ignor ca sincer nu merita efortul de-l baga in seama.
In fine,inca o data multam fain si numa bine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 16 Feb 2021, 00:48 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Eu n-am înțeles mecanismul e zgâriat ori ba? Ca dacă e eu l-as trimite înapoi.
Ce n-am mai înțeles de ce ai cumpăra Tissot nou din magazin? Sau orice swatch grup entry-mid level


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România