Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 06:10

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Daily Beater - Calul de Bataie!!
MesajScris: 14 Apr 2020, 17:55 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Toti avem un ceas pe care-l purtam des si de care nu ne pasa prea mult, nu-i asa?
Va invit sa-l postati aici si....pentru ca topicul sa nu se transforme intr-o colectie de maini paroase (sau si mai rau...epilate :oops: )
purtand ceasuri mai mult sau mai putin interesante....si atat - avem "ce purtati astazi pentru asta....sa scrieti si cateva cuvinte despre EL :idea:

Al meu: nu ia apa, merge la aproape orice tinuta, nu a fost scump si....are un nume cu rezonanta (pentru mine!)...

Imagine

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Apr 2020, 18:12 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Imaginefallout new vegas how many quests
Versatil și sta foarte bine pe mana mea.Ceasul pe care îl port în 95% din timp


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Apr 2020, 21:32 
Neconectat

Membru din: 20 Mar 2010, 02:05
Mesaje: 358
Cel mai iubit dintre....pământeni. De când l-am cumpărat (1 an jumătate aproximativ) este ceasul pe care-l port cel mai des. Are brățara originala și 6 curele diferite pentru a-l customiza oarecum. L-am achiziționat pentru ca îmi place, mi-l permit, nu pentru status.

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Apr 2020, 09:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Mie imi pasa de toate ceasurile, dar daca ar fi sa mentionez unul pe care il pot pune cam oricand pe mana, in multe situatii, cand nu am chef sa potrivesc vreun ceas mecanic, cand frig ceva pe gratar sau fac un ceai, cand merg in vacante... acesta este in mod cert Seiko Astron:

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Apr 2020, 09:50 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Am avut multe de-a lungul timpului.
Primul ceas serios pe care m-am incumentat (sau mai bie zis mi l-am permis) sa dau banii a fost un Planet Ocean. Era prin 2008-2009 (cred). L-am purtat de l-au luat dracii. Am grija de ceasuri dar in acelasi timp le port oriunde, oricum. La munca, la plaja, la gradinarit, la curatenie. Super mega ceas a fost. L-am tinut ani buni si daca ma intreaba vreunu ce ceas sa isi ia, sa fie cool si bun la toate, mereu zic PO 42mm. Din pacate nu am poze cu el. L-am polisat si vandut unui neamt, dupa vreo 6-7 ani, cand mi s-a pus pata sa imi iau alte ceasuri.
Am luat pe el aceeasi bani pe care i-am dat pe el. Cu banii luati de pe el, am mai pus ceva si am luat (cred) un Rolex Explorer 2. Care a devenit daily beater...la fel, oriunde, oricum.

Dupa aia am inceput sa imi iau mai mute ceasuri vintage....si cum imi luam unul nou, il servisam si devenea daily beater ptr o perioada. Asa ca s-a schimbat mereu.

Acum, incerc sa am un Rolex modern pe bratara oyster ca daily beater. Mare fan al acestei bratari, modelul cu easylink. Calatoresc mult, diferite continente si climaturi (cureaua de piele nu o varianata buna). Alternez ceasul modern cu unul vintage pe piele, atunci cand undeva unde nu e f cald.

O perioada destul de lunga am purtat la munca acest Eterna. Extrem de frumos si se muleaza pe mana perfect. Merge in cosc dupa ce a trecut pe la Claudiu acum vreo 3 ani. Il port si acum destul de des.....
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Apr 2020, 09:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Fara ezitare, face fata oricarei situatii, Seiko Turtle. Rezistent, precis, prezenta pe mana, lizibil. Suficient. A fost precedat de un SKX009.

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Apr 2020, 13:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
Cel mai purtat cu mentiunea ca imi pasa de toate ceasurile mele. Chiar daca are 46mm si destul de greu, totusi e comod pe mana datorita formei carcasei si bratarii. Se poate citi ora din orice unghi, inclusiv pe intuneric - are substanta luminoasa ca un diver. Se actualizeaza automat 1 data pe zi, practic e tot timpul la secunda plus calendar perpetual. Fiind tratat DiaShield nu se vede (la ochiul liber) ca a fost purtat. Iar calitatea finisajelor se observa de la distanta.

Imagine

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Iul 2020, 00:25 
Neconectat

Membru din: 26 Mar 2016, 22:31
Mesaje: 45
sarb035.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România