Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 09:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 13 Apr 2022, 18:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
https://www.youtube.com/watch?v=t0W-5nEdM_o

Scuze : probleme cu net-ul, vad ca unele posturi au informatie lipsa iar altele sunt dublate.
Rog un moderator sa corecteze. Multumesc.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Apr 2022, 22:18 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2021, 09:15
Mesaje: 61
Multumesc Zar!

Intradevar am folosit doar piele sau cauciuc (Hirsch Pure pentru mine e cel putin la fel de confortabila ca si o curea de piele de calitate). Insa as vrea sa mai incerc odata bratara, dar de data asta ceva cat de cat de calitate poate ma sucesc. O seara buna!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Apr 2022, 22:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Eventual caută una subțire și ușoară - pt. început. Ceasul vizat nu este oricum unul masiv.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Apr 2022, 12:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Bratara milaneze din poza am achizitionat-o de aici:

https://www.ceas-shop.ro/cumpara/bratar ... 86-7282900

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Apr 2022, 14:10 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2021, 09:15
Mesaje: 61
Multumesc Emil, cred ca e si mai usoara decat una metalica "standard".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Apr 2022, 14:52 
Neconectat

Membru din: 23 Sep 2021, 17:51
Mesaje: 23
Emag vinde ceasuri Avontuur cu bratari milaneze, de obicei se gasesc variante sub 80 lei.
Nu stiu daca au de 20mm, eu am avut nevoie de una de 18mm pentru un Pobeda si sunt multumit de ea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Apr 2022, 09:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Bratara achizitionata de la Junkers:

https://shop.junkers.de/en/metal-wristbands/

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Iun 2022, 22:01 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2021, 09:15
Mesaje: 61
Am cumparat pana la urma o jubilee miltat (ce vinde si strapcode). Insa clasp-ul (habar n-am cume in romana, imi scapa...) e defect, siguranta are joc cand in e inchisa. Am un clasp asemanator, chinezarie, la cre siguranta nu are joc deloc. Am trimis filmare la magazinul de unde am cumparat, mi-au raspuns ca e ok, de fapt n-am inchis eu bine bla bla dar sincer nu vad cum s-ar putea inchide in alta pozitite decat "inchis".

Inainte sa trimit raspuns as vrea sa imi confirme cineva ca intradevar defectiunea e acolo. Aici e filmul care l-am trimis si magazinului, multumesc https://photos.app.goo.gl/UWYxWt4LXBCVwuDf8.

P.S. Calitatea bratarii e peste ce chinezarie care e decenta oricum (tot jubilee e)! Dar clasp-ul, chiar daca n-ar avea problema respectiva nu-mi place, il inlocuiam oricum cu claspul chinezarie. Cel de la miltat e prea mare, am crezut ca 6 micro ajustari sunt un plus, dar pentru mine sunt de fapt un minus.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Iun 2022, 18:15 
Neconectat

Membru din: 18 Feb 2015, 18:47
Mesaje: 151
Localitate: Giurgiu
sorinus scrie:
Am cumparat pana la urma o jubilee miltat (ce vinde si strapcode). Insa clasp-ul (habar n-am cume in romana, imi scapa...) e defect, siguranta are joc cand in e inchisa. Am un clasp asemanator, chinezarie, la cre siguranta nu are joc deloc. Am trimis filmare la magazinul de unde am cumparat, mi-au raspuns ca e ok, de fapt n-am inchis eu bine bla bla dar sincer nu vad cum s-ar putea inchide in alta pozitite decat "inchis".

Inainte sa trimit raspuns as vrea sa imi confirme cineva ca intradevar defectiunea e acolo. Aici e filmul care l-am trimis si magazinului, multumesc https://photos.app.goo.gl/UWYxWt4LXBCVwuDf8.

P.S. Calitatea bratarii e peste ce chinezarie care e decenta oricum (tot jubilee e)! Dar clasp-ul, chiar daca n-ar avea problema respectiva nu-mi place, il inlocuiam oricum cu claspul chinezarie. Cel de la miltat e prea mare, am crezut ca 6 micro ajustari sunt un plus, dar pentru mine sunt de fapt un minus.


Bratara este mult peste acea chinezarie, detin una si stiu ce vorbesc. Si clasp-ul nici nu se compara.......vezi grosimea materialului de la Strapcode vs chinezarie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Iun 2022, 18:22 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2021, 09:15
Mesaje: 61
edisitaru scrie:
Bratara este mult peste acea chinezarie, detin una si stiu ce vorbesc. Si clasp-ul nici nu se compara.......vezi grosimea materialului de la Strapcode vs chinezarie.


Ok multumesc. Te-ai uitat peste video te rog? Cum ti se pare jocul mecanismului de sigurata?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Iun 2022, 19:08 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
sorinus scrie:
edisitaru scrie:
Bratara este mult peste acea chinezarie, detin una si stiu ce vorbesc. Si clasp-ul nici nu se compara.......vezi grosimea materialului de la Strapcode vs chinezarie.


Ok multumesc. Te-ai uitat peste video te rog? Cum ti se pare jocul mecanismului de sigurata?


Nu e ok, trebuie sau sa-ti trimita alt clasp sau alta bratara! Insista....eu asa as face.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Iun 2022, 21:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
De la zuludiver am avut o bratara cumparata, mie imi cam parea 99% strapcode executie, dar ma rog, sa trecem peste acest aspect, ideea este ca avea un clasp care nu se inchidea deloc, adica doar piesa care la tine se misca prea usor tinea la mine discutabil clasp-ul. A fost nevoie sa furnizez niste poze macro cu masuratori si un video, dar nu neaparat ca as fi mintit, ci ca pur si simplu nu mai vazusera probabil acest defect si pana la urma mi-au trimis un nou clasp. Iti sugerez acelasi lucru sa faci, este o simpla bratara, nu e nicio inginerie deosebita la mijloc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Iun 2022, 21:57 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2021, 09:15
Mesaje: 61
Multumesc de sugestii, am facut un nou video si l-am trimis sa-l vada. Le-am dat sa aleaga: sau fac retur la bratara sau imi trimit un clasp care nu e defect.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Iun 2022, 18:41 
Neconectat

Membru din: 18 Feb 2015, 18:47
Mesaje: 151
Localitate: Giurgiu
Am avut si eu o problema cu o bratara Strapcode, si mi-au trimis fara prea multe discutii un clasp nou, si cu scuzele de rigoare.
Sustin parerea ca sunt unele din cele mai bune bratari din lume in prezent. Calitatea executiei este impecabila.
Indiferent de unde ai cumparat, scrie-le aici: https://www.strapcode.com/pages/contact-us


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Iun 2022, 13:55 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2021, 09:15
Mesaje: 61
Multumesc, o sa le scriu si lor direct. Am crezut ca Strapcode sunt doar reselleri Miltat? Dar cred ca de fapt sunt acelasi lucru.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România