Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 21:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 07 Oct 2021, 14:45 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Emil68 scrie:
Lasă, Valentin, că frica păzește pepenii! 8) Nici Mircea nu i-a putut “garanta” 100% că e original… mai bine să fie informată lumea despre riscurile unei astfel de achiziții, în loc să avem parte de câte un tardiv “Ce credeți? E ce trebuie?” :D … urmat de lacrimi și suspine…



Emil,
am zis 99,99% pentru ca nu am ceasul în mana să-l examinez. de aia am lăsat marja aia mică de tot.

Am cumparat 10-15 Rolexuri pre-owned si nu de la magazine.....ci de la persoane private, pe care nu le știam în marea lor majoritate. Nu le-am desfăcut decât pe cele vintage. Motivul principal a fost sa verific dacă mecanismul e în stare buna, dacă are rugina sau urme de umezeala.
E destul de ușor de stabilit autenticitatea dacă ți-au trecut multe prin mana. Nu am văzut nici un fals sa fie atât de bine făcut încât sa mă păcălească si sa-l trebuiască sa îl desfac ca sa mă edific.

Ceasul asta e luat de la un magazin (care dacă e magazin de ceasuri) l-a verificat sa nu se păcălească și ei la rândul lor. Ceasul are cutie, card de garanție....mai greu sa fie fals în condițiile astea când le pui pe toate cap la cap.

Fratilor, dacă aveti dubii ca ceasul ar putea fi fals nu mai cumpărați din start. Ceasul asta nu e fals, dar care e logica sa "decartezi" câteva mii de euro bine pe un ceas și apoi sa intrebi pe un forum dacă e fake sau nu?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Oct 2021, 11:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
mel scrie:
Acum problema este ca poate dura și 12 săptămâni din ce mi-au spus ei iar dacă aflu peste 12 săptămâni ca ceasul este fake nu-l mai pot da înapoi magazinului de unde l-am cumpărat ei având o politica de returnare de doua săptămâni


Intrebati-i pe cei de la magazin daca vor sa adaugati o clauza care sa va permita returnarea dupa 12 saptamani doar in cazul in care RSC il declara neautentic si dvs sa il returnati cu aceasta dovada.
Astfel, inlaturati riscul pentru magazin de a-l returna pe motiv ca "nu imi mai place" dupa 12 saptamani.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România