Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Mai 2024, 08:01

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 04 Feb 2022, 15:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Salutare tuturor,

Am cumparat recent un Omega Seamaster, o referinta care mi-a placut de mai multi ani, si azi am si primit ceasul.

Ceasul are cateva lucruri despre care nu stiu ce sa cred si mi-as dori sa ma consult cu voi.
L-am cumparat de pe un site online, pozele au fost destul de clare, aceleasi nelamuriri le aveam si cand l-am vazut prima oara si cu aceste chestii in minte am decis sa il cumpar.

Ceasul e acesta:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Prima observatie e ca secundarul ori nu este original ori are codita lipsa, acea continuare dupa ax. Tind sa cred ca nu e original, data fiind lungimea sa. Voi ce credeti?

A doua observatie: geamul e schimbat. E un geam ok, in stare buna, dar nu are logo central.

Next: e cadranul rescris?
Eu am vazut inca de la bun inceput un fel de decolorare a fontului si nu am stiut cum sa o interpretez.
Am comparat fontul, distantele, A-urile, G-ul cu ceasuri similare de pe internet, aceeasi referinta, si nu mi-a s-a parut a fi rescris. Plus ca scrisul overall e foarte consistent si decolorarea e uniforma.

Voi ce pareri aveti? E rescris sau a devenit asa de la varsta, conditii de pastrare, etc?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Feb 2022, 18:37 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Frumos ceas. Secundarul nu al lui sau este rupt.
Cadranul eu zic ca e original. Am avut similar, dar și cu "S" mai stilizat care este mult mai rar.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Feb 2022, 18:54 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3141
Localitate: Dublin
Si eu cred ca nu e rescris cadranul....90%.

Despre secundar e inutil sa speculam...oricum trebuie schimbat...dar cred ca nu e al lui....

Felicitari pentru ceas!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Feb 2022, 18:57 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Secundarul are codita rupta.
Cadranul era deteriorat, ingalbenit probabil de la faptul ca ceasul a avut geamul spart/fisurat . Acel galben, care inca se mai vede in zona scrisului, a fost curatat. Probabil in zona inscriptiilor nu a fost curatat de frica sa nu se stearga inscriptiile. Pe zona minutelor dar si unde scrie swiss made a fost curatat. Nu stiu daca nu se deterioreaza scrisul daca se mai continua acea curatare ...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Feb 2022, 14:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Multumesc pentru raspunsuri si informatii.
Tind sa cred si eu ca decolorarea cadranului s-a produs de la un geam fisurat si apoi a fost curatat partial.
Decolorarea are o tenta de portocaliu-galben, iar pe capacul ceasului era ceva rosu (se vede in poze) care a fost destul de usor de curatat cu o scobitoare.
Apoi, bratara la fel, am spalat-o si era imbibata cu ceva rosu, foarte fin, ca un praf.
O sa vad daca pot gasi un secundar potrivit pt el.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România