Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 15:43

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 29 Mar 2022, 19:21 
Neconectat

Membru din: 05 Apr 2014, 17:18
Mesaje: 17
Buna ziua!

As dori sa va adresez cateva intrebari in legatura cu intoarcerea unui ceas mecanic pe care l-am achizitionat nou in cursul zilei de ieri, 28.03.2022. Mai exact, este vorba de un ceas model Strela TR40CY, pe care l-a cumparat de pe site-ul vanzatorului-"produator". Acesta este un ceas cu cronograf, mecanism chinezesc ST 1901, produs integral in China (carcasa, cadran, mecanism), dar al carui aspect general a fost proiectat de Strela Watch in Germania.

Dupa o zi de cand l-am primit da in gol atunci cand vreau sa-l intorc. Intrucat are capacul din sticla, recunosc ca imi placea sa-l intorc o data la doua ore si sa privesc cum se invarte acea roata care misca astfel roata casetei arcului principal. Nu am fortat niciodata intoarcerea peste limita pe care o simteam la mana, insa acum nu mai merge intors. Ma intreb daca am reusit contraperformanta de a-i rupe arcul principal dupa nici 24 de ore de functionare. Probabil ca l-am intors de vreo 5-6 ori cand inca mergea.

Am verificat ca remontorul sa fie impins corect pe canalul sau. Daca il las vreo ora, uneori merge sa-l mai intorc, alteori da in gol. Stiu ca ceasurile automatice au un sistem in care la un moment dat se misca in gol daca rotesti prea mult pentru a evita cred o intoarcere exagerata, dar nu cred ca e cazul acestui mecanism neautomatic.

Ceasul este fara doar si poate in garantie, dar ma gandeam ca fie asa este normal sa faca (ceea ce parca nu cred), fie sa astept pana maine dimineata sa vad daca merge intors.

Mi-e teama sa-l duc la ceasornicar, fiindca poate sub capac e aplicat vreun sigiliu si se va vedea ulterior ca a fost rupt si voi pierde garantia. Cred ca in extremis il pot trimite vanzatorului (care este cumva "producatorul" final al ceasului) pentru verificarea problemei, insa voiam sa evit daca se poate sa-l trimit in Germania.

Va multumesc pentru orice idee in legatura cu ce s-a intamplat dpdv mecanic. Am si alte ceasuri mecanice din anii '50-'60 si niciunul nu are aceasta problema. Nu le-am rupt arcurile nici cand le intorceam cu acel cleste circular dedicat, care aplica o forta mai mare decat ce faceam eu cu noul ceas. Destul de atipic, mecanismul ST1901 se intoarce foarte silentios. Era o placere sa-l intorc. Abia daca auzeai ceva.

Cu stima,
Cristian


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Mar 2022, 19:59 
Neconectat

Membru din: 05 Apr 2014, 17:18
Mesaje: 17
Am vazut acum ca alte persoane s-au plans pe site-uri de probleme cumva similare celei pe care o am eu si tot cu mecanismele ST1901. O posibila explicatie era legata de o defectiunea a piesei numita in engleza "click spring". Pare a fi un arc i zona rotii arcului principal. Nu stiu daca nu este cumva acel click care sta in contact cu roata arcului principal. Mi se pare un pic ciudat ca un ceas nou, fie fabricat si in China, sa aiba o astfel de problema. Oare a mai intalnit cineva probleme similare?

Va multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Apr 2022, 12:47 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12148
Localitate: ARAD
Daca acel click spring este rupt,atunci cand intorci de cheita,aceasta revine inapoi,acesta este simptomul pentru acest defect.
Nu stiu daca asta este sau nu,dar fiind in garantie,foloseste-te de ea.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România